10 důvodů, proč je těžké opustit nezdravý vztah

Už jste se někdy ohlédli za předchozími vztahy a říkali jste si: „Na co jsem myslela?“ Může být až překvapivé, když se ohlédnete zpět a uvědomíte si, jak nezdravý váš minulý vztah byl, a divíte se, jak jste to vydrželi tak dlouho.

Možná jste sami nebyli v nezdravém vztahu, ale přemýšleli jste, proč kamarádka nebo člen rodiny zůstává ve vztahu, který je zjevně činí nešťastnými. Podobně jako u umatlaného čelního skla může být těžké vidět, co je přímo před vámi, dokud nebude špína umyta.

Často to není nedostatek uvědomění, který drží lidi v nezdravých vztazích. Hluboko uvnitř je hlas volající po jejich pozornosti a nabádá je, aby čelili pravdě, ale ta je pohřbena kvůli skrytým obavám.

 Pokud máte potíže opustit nezdravý vztah, zvažte, zda nehraje roli některý z následujících důvodů:

1. Bojíte se být sám a předpokládáte, že být s kýmkoli je lepší než zůstat sám. Strach ze samoty a nízké sebevědomí jsou pro mnohé silnou motivací pro setrvání ve vztazích. Nicméně, když jste ve vztahu s někým, s kým si nejste kompatibilní, budete se často cítit sami. Neprojevuje vám lásku a nepečuje o vás způsobem, kterým potřebujete.

2. Již jste investovali značné množství času a energie do tohoto vztahu a nechce se vám zas začínat od začátku. „Utopené náklady“ – to je když váháte skončit s něčím, proto že jste tomu věnovali spoustu času a energie, ačkoli je to ve vašem nejlepším zájmu.

3. Držíte se naděje o potenciálu svého partnera spíše než o skutečné osobě před vámi. Držet se naděje, že se osoba, se kterou žijete změní, je recept na zklamání. Jestliže se držíte naděje, že se váš partner změní, je to podobné, jako kdybyste měli šílený hlad a konzumovali jen drobky v naději, že povedou k celému jídlu – výsledkem je, že nakonec skončíte hladoví a nespokojení.

4. Svou hodnotu přisuzujete svému vztahu. Možná kvůli vaší kultuře, rodinné výchově nebo vaší současné životní etapě můžete pociťovat tlak, abyste zůstali ve vztahu. V důsledku toho připojujete svůj pocit hodnoty ke svému vztahu.
Ovšem váš vztahový status vás nedefinuje, stejně jako vás nedefinuje vaše práce nebo váš studijní obor.

5. Mimo tento vztah nevíte, kdo jste. Pokud jste během tohoto vztahu zažili ztrátu identity nebo svého podpůrného systému, může pro vás být těžké vzdát se, protože možná nevíte, kdo jste mimo něj. Jste ve vztahu tak dlouho, že už neví kým jste byli předtím.
To ale není problém, můžete být kým jen chcete. Máte možnost začít na novo.

6. Váš partner je emocionálně hrubý.
Pokud je váš partner emocionálně hrubý, můžete pochybovat o svých instinktech a i o sobě. Partner, který vás pravidelně ponižuje a manipuluje s vámi, nebere zodpovědnost a často způsobí, že budete mít pocit viny. V důsledku toho můžete za vše, co se ve vztahu pokazí, vinit sebe. Můžete si myslet, že problém není nefunkční vztah nebo váš partner, ale vy.

7. Byli jste zvyklí ve vztahu přehnaně fungovat, šetřit nebo o něj bojovat na úkor sebe sama. Pokud jste vyrůstali v domově s četnými konflikty a nepředvídatelností, možná jste přijali roli mírotvůrce a pečovatele. V důsledku toho jste se možná naučili spojovat lásku s tím, že si ji musíte „zasloužit“ a „bojovat za ni“, aby byla skutečná.

Pokud byste navázali nový vztah, může pro vás být zpočátku „nudný“, pokud nezaujmete stejnou roli.

8. Pleteš si chemii s kompatibilitou. Když je na začátku vztahu silná chemie, může být zaměněna za kompatibilitu a nemusíte vnímat potíže. Tím vzniká připoutanost k fantazii, spíše než k osobě před vámi, a v důsledku toho opuštění vztahu znamená nutnost čelit tomu, že tato fantazie nebyla skutečná.

9. Jste závislý na vrcholech a pádech vztahu. V této relační dynamice jsou maxima vysoká a minima nízká. Váš partner může být jako na houpačce, takže nevíte, kdy přijde další vrchol, ale když se tak stane, je to zvláštní a vzrušující. Tyto výkyvy mohou vést k potížím opustit vztah kvůli pocitu závislosti na dalším maximu.

10. Věříte, že „vztahy jsou těžké“ – jen vaše hrubá záplata. Ano, vztahy jsou těžké a vyžadují práci, ale neměly by být TAK těžké. Vztah by neměl vyžadovat, abyste obětovali své hodnoty nebo pocit sebe sama. Váš vztah by měl být stabilní a bezpečnou silou ve vašem životě, spíše než příčinou úzkosti nebo odpojení od vašeho autentického já.

Zdroje: psychologytoday.com, unsplash.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *