Seznam sexualit: 15 genderových orientací, o kterých musíte vědět

V průběhu let se seznam sexualit poměrně rozšířil. Z klasických heterosexuálů a homosexuálů je najednou v podstatě 15 orientací. Může být při nejmenším matoucí, vyznat se ve všech genderových orientacích. Nebojte se – v tomto zmatku nejste sami. I když se nemusíte ztotožňovat s žádnou určitou orientací, tento seznam sexualit vám může pomoci uvědomit si, jak se ostatní lidé cítí. Nebo vám to minimálně pomůže být trochu v obraze co se týče tohoto tématu.

Každý chce mít pocit, že někam patří. Chceme se cítit pochopeni. Necítili byste se nepochopený, kdyby někdo špatně identifikoval vaši sexualitu?
Pochopitelně heterosexuálové tento druh potíží nemohou nikdy pochopit, ale ten problém tu je.

To je důvod, proč se musíte podílet na pochopení různých sexualit. Po dlouhou dobu se mnoho lidí cítilo izolovaně, protože způsob, jakým se cítili, nebyl rozpoznán. Sexualita je však v dnešní době obrovské téma a stále více lidí chápe své vlastní pocity spojením s určitými sexualitami, ke kterým se mohou vztahovat.

Nejen to, ale lidé ve skutečnosti prosazují genderovou rovnost po celém světě – tedy už jen existence každoročního pochodu hrdosti. I když jste třeba hetero, je důležité naučit se seznam sexualit, abyste někoho nechtěně nezranili nebo neurazili.

Být informován, pokud jde o sexuální orientaci

Nemusíte patřit do LGBTQ+ komunity, abyste se mohli vystavit seznamu sexualit. I když se někdo jiný cítí jinak než vy, vědět, jak se cítí a co ho zajímá, vám může pomoci mu porozumět na hlubší úrovni. Možná nerozumíte jejich sexualitě, ale alespoň uznejte, kdo jsou.

Pokud jde o sexuální orientaci, je tu příliš mnoho ignorance. Neznalost již není platnou omluvou pro nesprávnou identifikaci něčí sexuality. Zejména s tím, jak svět prosazuje rovnost pohlaví, je na nás, abychom si uvědomovali existující sexuality dnes.

Seznam sexualit, abyste porozuměli každé orientaci

Pro ty z vás, kteří nemají ponětí o jakékoli jiné sexuální orientaci než heterosexuální, gay nebo bisexuální, je tento seznam sexualit určen právě vám. Existuje tolik sexualit, než se na první pohled zdá. Některé už možná znáte, jiné možná nepoznáváte.

1. Heterosexuál

Je nemožné si tuto sexualitu neuvědomovat. Heterosexualita znamená přitahování opačného pohlaví.  Jednoduše, když muže přitahuje žena a ženu zase muž.

2. Lesbička

Většina z vás ví, kdo je lesba. Pro ty z vás, kteří nevědí, je to, když ženu přitahuje jiná žena, ale necítí stejnou přitažlivost k muži. Mají také touhu být se ženou romantickým způsobem.

Klasifikují se pod homosexualitu podle definice, homosexualita odkazuje na přitahování ke stejnému pohlaví. Pokud jste žena a fyzicky nebo romanticky vás přitahuje jiná žena, ale ne muž, jste lesba.

3. Gay

Podobně jako u lesby, gay obecně označuje muže, který je přitahován jiným mužem. Tento termín je také seskupen pod homosexuály, protože je přitahují nebo se setkávají se stejným pohlavím. Když je někdo gay, chce žít se stejným pohlavím a přitahují ho pouze muži.

4. Bisexuál

Všichni víme, že existují homosexuálové a heterosexuálové, ale bisexuál je kombinací obou. Můžete přitahovat muže i ženy zároveň. Ať už fyzicky nebo romanticky, obě pohlaví je oslovují.

Mnoho lidí má tendenci si myslet, že bisexualita není skutečná a je to jen fáze života, ale popravdě je velmi skutečná. Mohou být sexuálně a romanticky zapleteni s muži i ženami a být šťastní.

5. Pansexuál

Nyní se dostáváme do části tohoto seznamu sexualit, které ne každý zná. Pansexuál znamená být přitahován nikoli pohlavím, ale osobností někoho.

Můžete se například ocitnout přitahováni k asexuálovi, bisexuálovi nebo heterosexuálovi kvůli jejich osobnosti zcela bez ohledu na jejich sexualitu. Člověk je v jádru přitahuje a vůbec nezáleží na jeho pohlaví nebo genderové identitě.

6. Polysexuál

Tento termín je ve skutečnosti velmi podobný pansexuálovi, ale není tak rozsáhlý. Můžete se identifikovat jako polysexuál, pokud vás přitahuje více pohlaví.

Líbí se jim víc než jen muži a ženy, ale jejich preference jsou stále omezené. To také neznamená, že je přitahují všichni, ale stále jsou vybíraví v tom, s kým se setkají.

7. Asexuální

Tato sexualita může být pro mnohé z nás těžko pochopitelná, ale je velmi důležité ji znát a být o ní informován. V tomto seznamu sexualit se ne vše točí kolem sexu. To platí konkrétně pro asexuály, protože vůbec necítí potřebu zapojit se do fyzické intimity nebo sexu s nikým.

Nemají žádné touhy, pokud jde o sex. Stále však mají romantické touhy nesouvisející se sexem. Mohli mít k někomu romantické city, aniž by s ním chtěli mít sex.

Jsou také jednou z nejvíce nepochopených sexualit na světě. I když přiznejme si to – téměř každá sexualita v tomto seznamu je tak či onak nepochopena.

8. Demisexuál

Většina demisexuálů si to zpočátku neuvědomuje. Mnozí věří, že jsou asexuální, dokud nepotkají zvláštní osobu, která v nich vyvolá sexuální touhu. Je možné, že budete předpokládat, že jste celý život asexuální, dokud nepotkáte toho jediného člověka, který změní váš úhel pohledu.

Sexualitu jsi nezměnil přes noc, ale možná jsi byl celou dobu demisexuál. Demisexuální jedinci nemohou zažít skutečnou sexuální touhu, pokud nemají silnou emocionální přitažlivost a spojení s někým.

V tomto smyslu se demisexuálové nemohou zapojit do příležitostného sexu, úletů, známostí na jednu noc nebo jakéhokoli druhu fyzické intimity bez skutečného spojení.

9. Graysexuál

Tento termín rozhodně spadá pod asexuální deštník. Jako graysexuál cítíte sexuální touhu za velmi náhodných a neobvyklých okolností.

Ve skutečnosti ani vy nemůžete říct konkrétní načasování nebo okolnost, kdy budete chtít takový druh spojení. Sexuální touhu mohou pociťovat pouze za určitých podmínek nebo dokonce jen v náhodných okamžicích tu a tam.

10. Queer

Toto je jedno z pohlaví v tomto seznamu sexualit, které odkazují na jakoukoli sexuální orientaci, která není heterosexuální. Může také odkazovat na ty, kteří se vůbec neklasifikují jako žádná sexualita. Pokud se neidentifikujete jako žádné konkrétní pohlaví, můžete být queer. Patří sem hlavně lidé, kteří nepreferují nálepky jako gay, lesba apod.

11. Autosexuál

Tento typ sexuality je, když někdo může být sexuálně vzrušen pouze sám sebou. Sexuálně se uspokojují masturbací a nemají sexuální touhu po nikom jiném.

Může se vám to zdát divné a neobvyklé, ale rozhodně je to sexualita. Pokud jím jste, nejste tak asexuální, jak si myslíte, ale jste autosexuál. Zážitek z masturbace se vám nakonec zdá jiný.

12. Androsexuál

Někdo, kdo se identifikuje jako androsexuál, je sexuálně přitahován hlavně lidmi s mužskými rysy. Víme, co si myslíte – že je přitahují pouze muži. To však není pravda.

Muži i ženy jsou schopni mít mužské rysy, takže ať jsou kdokoli, pokud mají mužské rysy, je to ten, kdo androsexuála přitahuje.

Toto může být jedno z matoucích pohlaví v tomto seznamu sexualit, ale čím dříve to pochopíte, tím lépe.

13. Gynosexuál

Když se někdo identifikuje jako gynosexuál, má sexuální přitažlivost k ženám a těm, kteří mají ženské rysy. V podstatě je to opak sexuality, kterou jsme si vysvětlili výše.

Opět, podobně jako u konceptu androsexuality, jsou přitahovány každým, kdo má ženské rysy, ať už muž nebo žena. Každý, kdo je přitahován ženami, může být přitahován také muži a jinými pohlavími, která vypadají jako velmi ženská.

14. Homoflexibilní

Myšlenka, že vaše sexualita může být flexibilní, jde proti tomu, co ostatní lidé považují za pohodlné. Homoflexibilní je však velmi reálný. Pokud se zařadíte do této sexuality, vaše sexualita si zaslouží být uznána a slyšena stejně jako ostatní sexuality v tomto seznamu.

Ti, kteří jsou homoflexibilní, mohou být primárně přitahováni svým vlastním pohlavím, ale někdy budou mít sexuální přitažlivost i k opačnému pohlaví nebo i k bezpohlavním lidem.

15. Heteroflexibilní

Sexualita je flexibilní koncept a pouze vy byste měli být schopni definovat, za co se identifikujete, a v tom máme heteroflexibilitu.

Je to, když má někdo typicky heterosexuální touhy, ale občas zjistí, že je sexuálně přitahován osobami stejného pohlaví. Jejich heterosexuální touhy jsou flexibilní.

Sexualita může být matoucí a ohromující, zvláště když víte víc než jen pár! Ve skutečnosti je 15 sexualit v tomto seznamu pouze špičkou ledovce. Existuje několik dalších sexualit, o kterých jste možná neslyšeli.

Být informován o seznamu sexualit vám může pomoci lépe se spojit s ostatními. Je to také bonus, že vaše známá sexualita se může lišit od toho, kým skutečně jste. 

Někdo se řadí do takové a někdo zase do jiné sexuality, ovšem to přece nic nemění na tom, že jsme všichni jen lidé. Ať už spadáte do menšinové sexuální orientace, zažíváte genderovou nekonformitu, důležité je stát si za tím kým jste.

Zdroje: Lovepanky.com, Unsplash.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *