PROBLÉMY REPRODUKČNÍHO ZDRAVÍ aneb co je to endometrióza?

Řekla bych, že tohle a podobná témata by se měla častěji zveřejňovat, aby se dostala do povědomí lidí. Netušila jsem, že něco takového je, dokud jsem se s tím osobně nesetkala. Touto zdravotní poruchou přitom trpí každá 10 z nás.
Témata typu menstruace apod. jsou dost opomíjena, přestože jsou nedílnou součástí našich životů.

Co je to endometrióza?

Endometrióza je běžná zdravotní porucha, při které tkáň, která tvoří výstelku dělohy (nazývaná endometrium) roste tam,, kde by neměla být (mimo dělohu). Endometriální tkáň je tkáň, která roste a odchází v děloze. Ve většině případů k tomuto růstu dochází na a kolem orgánů v pánevní dutině.
Tkáň při endometrióze působí podobně jako tkáň uvnitř dělohy: roste, ztlušťuje se a s každým menstruačním cyklem se snaží vylučovat. Protože tkáň nemůže opustit tělo, může způsobit srůsty, uzliny a léze, které spouštějí zánětlivou reakci. Stav se liší v závažnosti a může způsobit křeče, bolest, nepravidelné menstruační krvácení, problémy se střevy a močovým měchýřem. Endometrióza může ovlivnit i plodnost.

Co způsobuje endometriózu?

Endometrióza je způsobena tvorbou endometriální tkáně ve vaječnících, vejcovodech, pánvi, močovém měchýři, konečníku, střevech a/nebo vagíně.
Nemístná endometriální tkáň často cykluje během fází menstruačního cyklu, což vede k periodickým křečím, otokům a krvácení. Hlavní pravděpodobné prvky přispívajícími k rozvoji endometriózy souvisí s environmentálními a dědičnými faktory.

Jak se endometrióza diagnostikuje?

Endometrióza je považována za možnou příčinu křečí, bolesti, otoku a/nebo krvácení, zvláště pokud jsou příznaky závažnější nebo rozšířenější, než se očekávalo s menstruací. Vyšetření pánve nebo zobrazovací testy, jako je ultrazvuk pánve nebo počítačová tomografie (CT), mohou identifikovat tkáň endometria mimo dělohu, ale často je k definitivní identifikaci stavu nezbytná chirurgická biopsie.

Je endometrióza genetická?

Endometrióza má tendenci se vyskytovat v rodinách, ale přesný dědičný vzorec a specifické geny, které by mohly být za tento stav zodpovědné, nejsou známy. Předpokládá se, že dědičná predispozice by mohla způsobit větší náchylnost k endometrióze a že určité faktory – podváha a anamnéza břišní operace – mohou toto riziko zvýšit.

Můžete otěhotnět s endometriózou?

Endometrióza může narušovat plodnost a tento stav zvyšuje riziko potratu a těhotenských komplikací. Můžete však otěhotnět a mít zdravé těhotenství, když máte endometriózu. Strategie životního stylu, jako je zdravá strava, jsou důležité. Často se k usnadnění otěhotnění používá hormonální léčba, intrauterinní inseminace nebo mimotělní oplodnění.

Příznaky a léčba

Mezi příznaky endometriózy patří bolestivá menstruace (dysmenorea), silná menstruace, pánevní bolest, bolest při sexu (dyspareunie), bolest při močení nebo vyprazdňování, neplodnost, únava, průjem a nevolnost.

Endometrióza je chronický a bolestivý stav a léčba je zaměřena na zmírnění bolesti, která ji doprovází. Vzhledem k tomu, že endometrióza také někdy negativně ovlivňuje plodnost, některé z léčebných postupů jsou také zaměřeny na zlepšení plodnosti.

Takže pokud vám byla diagnostikována endometrióza, pravděpodobné dostanete nesteroidní protizánětlivé léky proti bolesti popřípadě může být nasazena individuální hormonální léčba (antikoncepční pilulky).

Kromě léků na předpis, operací a volně prodejných terapií existuje několik změn životního stylu, které můžete provést z domova a které mohou zlepšit příznaky vaší endometriózy.

Tím máme namysli například dietní režim, cvičení, sedací koupele apod.

Ovšem neexistuje žádný důkaz, že konkrétní cvičení pomáhají zmírnit endometriózu, ale jakékoli cviky, které zlepšují celkové zdraví a zvyšují náladu, mohou zmírnit některé příznaky. Cvičení, která vyvíjejí tlak na břicho, jako jsou kliky, však nemusí být prospěšné a mohou naopak zvyšovat bolet zapříčiněnou endometriózou.

Endometrióza může být velmi bolestivým stavem. Je důležité, abyste své možnosti důkladně prozkoumali se svým lékařem, než se rozhodnete pro léčbu. Může být také užitečné mít na paměti, že možná budete muset podstoupit určité pokusy a omyly, abyste našli správnou léčbu, která vám pomůže od bolesti. To, že konkrétní léčba pro vás nemusí být účinná, neznamená, že nebude účinná ani další.

Zdroje: verywellhealth.com, helloclue.com, unsplash.com

One thought on “PROBLÉMY REPRODUKČNÍHO ZDRAVÍ aneb co je to endometrióza?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *