EMDR jako rychlá a účinná terapie

EMDR (Eye Movement Dessensitization and Reprocessing) je psychoterapie, která umožňuje lidem vyléčit se ze symptomů a emočního utrpení, které jsou výsledkem znepokojivých životních zkušeností. Opakované studie ukazují, že pomocí terapie EMDR mohou lidé zažít výhody psychoterapie, která kdysi trvala roky, než se změnila.

Proč EMDR?

Silná emocionální bolest vyžaduje dlouhou dobu, než se uzdraví. EMDR terapie ukazuje, že mysl se může ve skutečnosti uzdravit z psychického traumatu stejně jako se tělo zotavuje z fyzického traumatu. Když si říznete ruku, vaše tělo pracuje na uzavření rány. Pokud cizí předmět nebo opakované poranění ránu dráždí, hnisá a způsobuje bolest. Jakmile je blok odstraněn, hojení se obnoví.
Pomocí podrobných protokolů a postupů získaných na EMDR terapeutických školeních pomáhají lékaři klientům aktivovat jejich přirozené hojivé procesy.
Bylo provedeno více než 30 pozitivních kontrolovaných studií s léčbou EMDR. Některé ze studií ukazují, že 84 % až 90 % obětí jediného traumatu již po pouhých třech 90minutových sezeních nemá posttraumatickou stresovou poruchu. Nyní má tato metoda více něž milion uzdravených pacientů z celého světa.

Jak terapie probíhá?

EMDR terapie je osmifázová léčba. Během jedné části sezení se používají pohyby očí (nebo jiná oboustranná stimulace)
 Poté, co lékař určí, na kterou vzpomínku se má zaměřit jako první, požádá klienta, aby měl na mysli různé aspekty této události nebo myšlenky a aby pomocí očí sledoval terapeutovu ruku, jak se pohybuje tam a zpět přes klientovo zorné pole. Když se to stane, z důvodů, o kterých se výzkumník domnívá, že souvisí s biologickými mechanismy zapojenými do spánku Rapid Eye Movement (REM), vznikají vnitřní asociace a klienti začnou zpracovávat vzpomínky a znepokojivé pocity. V úspěšné terapii EMDR se význam bolestivých událostí transformuje na emocionální úrovni. Například oběť znásilnění přejde od pocitu hrůzy a znechucení k sobě samému k pevnému přesvědčení, že „Přežil jsem to a jsem silný.“
Na rozdíl od talk terapie, poznatky, které klienti získávají v terapii EMDR, nevyplývají ani tak z interpretace klinického lékaře, ale z klientových vlastních zrychlených intelektuálních a emocionálních procesů. Čistým efektem je, že klienti uzavírají EMDR terapii s pocitem posílení právě těmi zkušenostmi, které je kdysi ponižovaly. Jejich rány se nejen uzavřely, ale proměnily. Jako přirozený výsledek terapeutického procesu EMDR jsou myšlenky, pocity a chování klientů silnými indikátory emočního zdraví a řešení – to vše bez podrobného mluvení nebo domácích úkolů používaných v jiných terapiích.

POPIS LÉČBY

EMDR terapie kombinuje různé prvky pro maximalizaci léčebných účinků.

Terapie EMDR zahrnuje pozornost ke třem časovým obdobím: minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Pozornost je věnována minulým znepokojivým vzpomínkám a souvisejícím událostem. Je také věnován současným situacím, které způsobují úzkost, a rozvoji dovedností a postojů potřebných pro pozitivní budoucí jednání. Při terapii EMDR jsou tyto položky řešeny pomocí osmifázového léčebného přístupu.

Fáze 1

První fází je relace se zaměřením na historii. Terapeut posoudí připravenost klienta a vypracuje plán léčby. Klient a terapeut identifikují možné cíle pro zpracování EMDR. Patří mezi ně stresující vzpomínky a aktuální situace, které způsobují emoční strádání. Jiné cíle mohou zahrnovat související incidenty v minulosti. Důraz je kladen na rozvoj specifických dovedností a chování, které bude klient potřebovat v budoucích situacích.

Počáteční zpracování EMDR může být zaměřeno na události z dětství spíše než na stresory začínající v dospělosti nebo identifikovaný kritický incident, pokud měl klient problematické dětství. Klienti obecně získají vhled do své situace, emoční tíseň se vyřeší a začnou měnit své chování. Délka léčby závisí na počtu traumat a věku propuknutí posttraumatického syndromu. Obecně platí, že osoby s jednorázovým traumatem u dospělých mohou být úspěšně léčeny za méně než 5 hodin. Mnohočetné oběti traumatu mohou vyžadovat delší dobu léčby.

Fáze 2

Během druhé fáze léčby terapeut zajistí, že klient má několik různých způsobů, jak zvládnout emoční stres. Terapeut může klienta naučit různé techniky zobrazování a snižování stresu, které může klient používat. Cílem terapie EMDR je produkovat rychlou a účinnou změnu, zatímco klient udržuje rovnováhu během i mezi sezeními.

Fáze 3-6

Ve fázi tři až šest je identifikován a zpracován cíl pomocí terapeutických postupů EMDR. Ty zahrnují, že klient identifikuje tři věci:
1. Živý vizuální obraz související s pamětí
2. Negativní přesvědčení o sobě samém
3. Související emoce a tělesné vjemy

Kromě toho klient identifikuje pozitivní přesvědčení. Terapeut pomáhá klientovi hodnotit pozitivní přesvědčení i intenzitu negativních emocí. Poté je klient instruován, aby se zaměřil na obraz, negativní myšlenku a tělesné vjemy a současně se zapojil do zpracování EMDR pomocí sad bilaterální stimulace. Tyto sady mohou zahrnovat pohyby očí, klepání nebo tóny. Typ a délka těchto sad je u každého klienta jiná. V tomto okamžiku je klient EMDR instruován, aby si všiml, co se spontánně stane.

Po každé sérii stimulace lékař instruuje klienta, aby nechal svou mysl vyprázdnit a všiml si jakékoli myšlenky, pocitu, obrazu, paměti nebo vjemu, který ho napadne. V závislosti na klientově zprávě lékař zvolí další zaměření pozornosti. Tyto opakované sady s cílenou soustředěnou pozorností se během sezení vyskytují mnohokrát. Pokud se klient dostane do úzkosti nebo má potíže s pokrokem, terapeut postupuje podle zavedených postupů, aby pomohl klientovi vrátit se zpět na správnou cestu.

Když klient neuvádí žádné trápení související s cílenou vzpomínkou, je požádán, aby myslel na preferované pozitivní přesvědčení, které bylo identifikováno na začátku sezení. V tomto okamžiku může klient upravit pozitivní přesvědčení, je-li to nutné, a pak se na něj zaměřit během další série stresujících událostí.

Fáze 7

V sedmé fázi terapeut požádá klienta, aby si během týdne vedl deník. Ten by měl dokumentovat veškerý související materiál, který se může objevit. Slouží klientovi k připomenutí sebezklidňujících aktivit, které si osvojil ve fázi dvě.

Fáze 8

Další sezení začíná fází osm. Osmá fáze spočívá ve zkoumání dosavadního pokroku. Léčba EMDR zpracovává všechny související minulé události. Současné události, které vyvolávají úzkost. Budoucí události, které budou vyžadovat různé reakce.

Zdroje: emdr.com
Foto: unsplash.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *