HPV: věci, které by měl znát každý

Freepik.com

Co je to lidský papilomavirus (HPV)?

HPV je zkratka pro lidský papilomavirus, nejběžnější sexuálně přenosnou infekci. Většina lidí nemá žádné příznaky HPV a virus často sám odezní. U některých lidí však HPV způsobuje genitální bradavice nebo i rakovinu.

HPV může postihnout každého muže nebo ženu, kteří jsou sexuálně aktivní, i když zažijí sexuální kontakt pouze jednou. Devět z 10 lidí má někdy v životě HPV.

Existuje mnoho různých typů viru HPV, některé jsou považovány za „nízkorizikové“, zatímco jiné za „vysoce rizikové“. Nízkorizikové typy HPV mohou způsobit genitální bradavice a nezpůsobují rakovinu.

Obvykle se šíří vaginálním, orálním nebo i análním sexem. Mnoho žen neví, že mají HPV, protože obvykle nemá žádné příznaky a obvykle sám odezní. Některé typy HPV mohou způsobit onemocnění, jako jsou genitální bradavice nebo rakovina děložního čípku. Existuje vakcína, která vám pomůže předcházet HPV.

 

Jaká je souvislost mezi HPV a rakovinou?

Jak již bylo zmíněno dříve, HPV je hlavní příčinou rakoviny děložního čípku, ale je také hlavní příčinou rakoviny konečníku a orofaryngu (rakovina zadní části krku). Pouze hrstka z několika stovek kmenů může způsobit rakovinu. HPV 16 a 18 jsou nejvyšším rizikem a jsou zodpovědné za asi 70 % všech případů rakoviny děložního čípku. Virus také způsobuje polovinu nebo více případů rakoviny penisu, vulvy a vaginy.

Být diagnostikován HPV NEZNAMENÁ, že se u vás rozvine rakovina.

Jen u malého počtu HPV pozitivních jedinců se někdy vyvinou abnormální buňky, natož aby u nich byla diagnostikována rakovina.

Jak se diagnostikuje HPV?

Vzhledem k tomu, že s virem obvykle nejsou spojeny žádné příznaky, většina lidí nikdy ani neví, že mají HPV. U žen je HPV virus identifikován rutinním Pap stěrem, který přináší abnormální výsledky. Pokud má váš Pap stěr nějaké nesrovnalosti, váš gynekolog pravděpodobně provede následný Pap test a cervikální HPV test. Pro muže neexistuje žádný test k včasnému odhalení viru.

Jak se léčí HPV?

Ve většině případů se vaše tělo samo zbaví HPV do dvou let od nákazy. Ačkoli neexistuje žádný lék na samotný virus, symptomy a zdravotní problémy, které jsou důsledkem HPV, lze léčit. Například genitální bradavice může lékař léčit předepsanými léky.

Pokud HPV způsobuje prekancerózní změny v buňkách děložního čípku, lze podniknout několik kroků. Pokud jste pozitivní na vysoce rizikový kmen HPV, pravděpodobně provedou kolposkopii – biopsii děložního čípku, která bude dále testována na známky rakoviny. Pokud jsou nalezeny, mohou být prekancerózní buňky odstraněny z děložního čípku.

Rutinním testováním lze prekancerózu děložního čípku identifikovat a léčit dříve, než se rozvine v rakovinu.

Lze HPV zabránit?

Proti HPV se můžete chránit používáním kondomů během sexuální aktivity a očkováním proti HPV. Doporučuje se, aby všichni muži a ženy ve věku 11-26 dostali vakcínu, aby se snížilo riziko nákazy virem. Ačkoli se tato sexuálně přenosná infekce nešíří tělními tekutinami, kondomy mohou také snížit vaše šance na získání HPV tím, že poskytují značné pokrytí během kontaktu kůže na kůži.

Pochopení příčin a rizik spojených s HPV je důležitým krokem k prevenci.

Zvyšování povědomí vám může dát na výběr a vědomí, že máte na výběr, posiluje.

 

Zdroje: healthdirect.gov.au, hopkinsmedicine.org, southavewomensservices.com, Freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *