Jak se naučit cennou životní dovednost: Sebeuklidňování

Foto: Pixabay.com

Schopnost tolerovat a uklidňovat bolestivý pocit vás činí odolnějšími.

Většina lidí na sebeuklidnění moc nemyslí. Přesto je to mocná schopnost a jedna z nejdůležitějších životních dovedností, které se můžete naučit.

Sebeuklidnění vás může dostat přes některé z nejnáročnějších dnů nebo okamžiků vašeho života tím, že vám pomůže zvládnout pocity zranění, hněvu nebo smutku. Může vás to učinit odolnějšími. Ve skutečnosti studie z roku 2019 (Sar a Sevda a kol.) zjistila, že ženy náchylné ke studu, které se zabývaly cílevědomým sebeuklidňováním, byly schopny lépe naplnit své emocionální potřeby.

Pro mnohé je sebeuklidňování přirozené, protože se to naučili organicky od svých rodičů. To se děje jednoduše a automaticky, když rodiče uklidňují své děti.

Pozorným nasloucháním dlouhému příběhu o něčem zraňujícím nebo nespravedlivém, co se ten den stalo jejich dítěti; tím, že seděli s klidnou, tichou empatií přes záchvat vzteku jejich malé dcery; ležením vedle svého dítěte, aby mu pomohl usnout po zlém snu; vyhlazováním čela jejich rozrušeného dítěte. To jsou způsoby, kterými emocionálně přítomní rodiče učí své děti sebeuklidňování.

Děti, které dostávají dostatek sebezklidnění od svých rodičů, vyrostou s tím, že ho mají na celý život. Nikdy o tom nemusí moc přemýšlet. To však obvykle neplatí pro ty, kteří byli vychováni emocionálně zanedbávanými rodiči.

Proč emocionálně nedbalí rodiče nemohou učit sebeuklidňování

Existuje mnoho různých typů emocionálně zanedbávaných rodičů. Mohou být tak zaměření na sebe, že si neuvědomují emocionální potřeby svých dětí, natož aby je naplňovali. Možná dělají, co mohou, aby finančně udrželi rodinu nad vodou, takže jsou příliš vyčerpaní nebo nedostatečně přítomní na to, aby na své děti emocionálně reagovali. Nebo se mohou jevit jako skvělí rodiče ve všech ohledech, kteří svým dětem poskytují prakticky vše, co potřebují, kromě jedné zásadní, silné věci: emocionálního uvědomění a podpory.

Někteří z těchto rodičů si neuvědomují emoce obecně, nejen emoce svých dětí. Oni sami nedostávali uklidnění, když vyrůstali, takže nevědí, jak jej dát svým dětem.

V některých ohledech nezáleží na tom, proč váš rodič selže. Na čem opravdu záleží je, že vás zklamali. Nyní, jako dospělý, se můžete naučit, jak si ji zajistit sami.

Jak se to naučit?

Naštěstí samouklidňování není složité ani těžké se naučit. Ve skutečnosti je to pro většinu lidí většinou proces sebeobjevování, zkoušení různých nápadů a pozorování výsledku. Když procházíte procesem sebeuklidňování, další výhodou je, že se lépe poznáte na emocionální úrovni.

Protože každý člověk je jedinečný, věci, které vás budou uklidňovat, budou specifické pro vás.

4 kroky, jak se naučit uklidňovat

  1. Udělejte si seznam možných aktivit, o kterých si myslíte, že by pro vás mohly být uklidňující. Budete mít tuto počáteční skupinu možných strategií připravenou k vyzkoušení, když je budete potřebovat.
  2. Sledujte silné pocity hněvu, zranění, smutku nebo jakéhokoli jiného pocitu, který je příliš ostrý nebo bolestivý, než aby se dal zvládnout. Toto jsou vaše šance vyzkoušet svůj seznam.
  3. Vyzkoušejte různé strategie v různých časech, protože mohou fungovat jinak v různých situacích a s odlišnými pocity. Vyzkoušejte jednu strategii a pokud nefunguje, zkuste jinou.
  4. Pokud některá z vašich strategií není dobrá, označte ji. Přidejte nové, jak vás napadnou.

Může být užitečné vzpomenout si na své dětství. Co vás v dětství uklidňovalo? A co dříve v dospělosti? Možná jste již našli a použili některé věci, které vám vyhovují.

Ujistěte se, že jakákoli strategie, kterou přidáte na svůj seznam, je zdravá. Vyvarujte se přejídání, utrácení, konzumace alkoholu apod. Také mějte na paměti, že se nesnažíme zcela vyhnout pocitům. Vyhýbání se mu jen dělá pocit silnější.

Níže je uvedeno několik příkladů zdravých sebeuklidňujících strategií, které byly identifikovány a účinně používány ostatními. Projděte si tento seznam a odstraňte ty, které pro vás zjevně nebudou fungovat. Pak přemýšlejte o svých osobních nápadech, které chcete přidat.

Mějte seznam po ruce a použijte ho, když ho potřebujete.

Příklady sebezklidnění

  • pište o tom, co cítíte
  • dát si teplou koupel nebo sprchu
  • hrát na hudební nástroj
  • poslouchat hudbu; oblíbenou skladbu
  • uklidit dům nebo auto
  • běh, cvičení
  • uvařit něco kreativního nebo zdravého
  • vyluštit sudoku nebo křížovku
  • mazlit se se svým domácím mazlíkem
  • hrát si s dítětem
  • jít na procházku
  • ležet na trávě a pozorovat mraky nebo počítat hvězdy
  • návštěva kina, divadla
  • prostě jen sedět tiše a dívat se z okna

2 univerzální samodusítka

1. Samomluva: Samomluva je neuvěřitelně mocná a všestranná. Můžete to udělat kdekoli a kdykoli. Promluvte si sami se sebou ve vlastní hlavě o tom, co cítíte, nebo o příčině špatných pocitů. Připomeňte si jednoduché, upřímné pravdy, které vám dodají rovnováhu a nadhled. Možnosti jsou nekonečné a jedinečné pro každého z vás:

„Je to jen pocit a pocity netrvají věčně“

„Každý dělá chyby“

„Snažil jsi se, co jsi mohl“

„Jen si sedni a ono to přejde“

„Z toho se poučím. Pak to hodím za hlavu“

2. Pláč: Jedna studie (Sharman, et al., 2020) měřila fyziologické reakce subjektů na stres před a po pláči a zjistila, že pláč nám pomáhá udržovat biologickou homeostázu a reguluje vaši srdeční frekvenci, když jste rozrušeni.

 

Silným citům nikdo neunikne. Celý život budete potřebovat schopnost uklidnit se. Pokud jste vyrostli v emocionálně zanedbávané rodině, můžete se to naučit nyní. Plakat, chodit, zpívat nebo klidně i mluvit sám se sebou. Tato mocná dovednost vás dostane přes těžké časy a učiní vás odolnějšími a sebevědomějšími.

Zdroje: psychologytoday.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
Foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *