Jak zlepšit svou komunikaci ve vztazích?

Komunikace je životně důležitá. Schopnost mluvit otevřeně a upřímně s lidmi ve vašem životě vám umožňuje učit se reagovat a vytvářet trvalá pouta. To je životně důležitá součást každého vztahu, včetně vztahů s přáteli a rodinou. Zvláště důležitá je komunikace v partnerských vztazích.
I když je každý vztah jiný a každý má své vlastní vzestupy a pády. Možnost mluvit se svým partnerem znamená, že budete moci sdílet své starosti, ukázat si navzájem podporu a spolupracovat na efektivnějším řešení konfliktů.

Výhody komunikace ve vztazích

 

Dobrá komunikace může pomoci zlepšit váš vztah různými způsoby:

  • Může to minimalizovat trápení: Namísto toho, abychom se dusili negativními pocity, dobrá komunikace umožňuje lidem diskutovat o svých problémech a řešit je pozitivnějším a účinnějším způsobem.
  • Podporuje intimitu: Vytvoření emocionálního spojení s jinou osobou vyžaduje vzájemně dávat a brát, pokud jde o sdílení věcí o sobě a naslouchání druhé osobě. Toto vzájemné odhalování znamená mluvit o svých zkušenostech, přesvědčeních, hodnotách, názorech a očekáváních. Abyste toho dosáhli, musíte mít oba komunikační dovednosti, které toto spojení podporují.
  • Omezuje a řeší konflikty: Každý vztah musí čas od času zažít konflikt. Když však dokážete o svých problémech mluvit otevřeně a upřímně, můžete spory a neshody řešit snadněji. Spíše než se nechat zabřednout do koloběhu nedorozumění, ublížených citů a emocionálního sváru, můžete řešit své problémy a podniknout kroky ke zlepšení vašeho vztahu.

 

Efektivní komunikace je jedním ze způsobů, jak podpořit pozitivní a podporující vztah s partnerem. Když aktivně nasloucháte svému partnerovi a odpovídáte mu (a on dělá totéž pro vás), je pravděpodobnější, že se oba budete cítit oceňováni. 
Jedna studie například zjistila, že když lidé cítí, že si jich jejich partner váží, je pravděpodobnější, že budou lépe spát. A v konečném důsledku to, že se ve vztazích budete cítit více cenění, pozitivnější a šťastnější, může mít příznivý dopad na vaši celkovou pohodu.

Co je to efektivní komunikace?

Nejprve je důležité se zamyslet nad tím, co rozumíme komunikací. Na povrchu to zahrnuje slova, která lidé používají k tomu, aby si navzájem sdělovali informace. Může však zahrnovat i jiné způsoby přenosu informací, včetně tónu hlasu, řeči těla a dalších forem neverbální komunikace . V mnoha případech to, co neříkáte, může znamenat stejně, ne-li víc, než to, co říkáte.

 

Znaky efektivní komunikace ve vztazích:

 

  • Aktivní naslouchání: Aktivní naslouchání zahrnuje zapojení do konverzace, pozorné naslouchání a reflexi toho, co lidé řekli. Zahrnuje také objasnění v případě potřeby a vyhýbání se souzení druhých.
  • Problém nepersonalizace: Při komunikaci ve vztazích se lidé vyhýbají personalizaci jednání svého partnera. Místo toho se zaměřují na situaci a na to, jak lze věci vyřešit.
  • Použití slova „já“: slovo „já“ může být užitečné v mezilidských konfliktech. Místo toho, abyste řekli: „Nikdy po sobě neuklízíš,“ zkuste použít prohlášení jako: „Cítím se nepříjemně, když se kolem domu hromadí nepořádek.“
  • Laskavost: Laskavost je důležitá, protože díky ní lidé cítí, že je o ně postaráno a že jim někdo rozumí.
  • Být přítomen: Když mluvíte se svým partnerem, je důležité být plně přítomný v daném okamžiku. Rozptylování vnějšími zdroji – včetně elektronických rušivých vlivů, jako je váš telefon – může vést k nedostatečné komunikaci a špatnému propojení.
  • Ukázat přijetí: Zdravá komunikace je o přijetí a povzbuzení druhé osoby , i když s ní možná nesouhlasíte. Když dobře komunikujete se svým partnerem, jste schopni rozpoznat, že lidé mají právo cítit své pocity, i když se tyto emoce a reakce liší od vašich.

 

Známky komunikačních problémů

 

Známky toho, že váš vztah je negativně ovlivněn komunikačními problémy:

  • Neustále jeden druhého kritizujete
  • Zapojení do pasivně-agresivního chování
  • Pocit, že se svým partnerem opravdu nemůžete mluvit o čemkoli
  • Výbušné reakce
  • Nedostatek komunikace obecně („tichá domácnost“)
  • Mít stále stejné argumenty bez dosažení řešení
  • Odmítání kompromisů nebo naslouchání pohledu druhé osoby

 

Je také důležité naučit se rozpoznávat některé detailnější známky špatné komunikace. Tím mám na mysli třeba vyhýbání se hádkám v zájmu zachování míru. Pokud nikdy nesouhlasíte, znamená to, že jeden z vás skrývá to, co skutečně cítíte nebo si myslíte, jen aby se vyhnul boji. To vás oba připravuje o autentické, otevřené a upřímné diskuse.

Problémy se zadržováním potíží mohou být dalším komunikačním problémem ve vztazích. Namísto vážných rozhovorů se svým partnerem se tomu můžete vyhnout a skončit tím, že všechen svůj hněv, podrážděnost, obavy nebo problémy přenesete na ostatní lidi ve svém životě.

 

 

Jak zlepšit svou komunikaci

Pokud si myslíte, že špatná komunikace má negativní dopad na váš vztah, existují strategie, které vám mohou pomoci zlepšit vaše propojení.

 

Buďte plně přítomni

Abyste se ujistili, že oba nasloucháte a rozumíte, minimalizujte rozptylování a zaměřte se na to, abyste byli při komunikaci plně přítomni.

Omezení používání zařízení v určitou denní dobu, například během jídla nebo před spaním, může být skvělým způsobem, jak se soustředit na partnera, aniž by byla vaše pozornost strhána jinými směry.

Použijte prohlášení „Já“

Někdy může způsob, jakým spolu mluvíte, hrát hlavní roli v komunikačních problémech. Pokud se oba soustředíte na argumentaci faktů, aniž byste mluvili o pocitech, hádky se mohou rychle změnit v debaty o tom, kdo má „pravdu“ nebo kdo má poslední slovo.

Výroky „já“ jsou zaměřeny na to, co cítíte, místo na chování vašeho partnera. Například místo „Nikdy nechodíš včas“ můžete říct „Mám obavy, že nepřijdeš včas.“

Použití tohoto typu prohlášení může pomoci, aby se konverzace zdály méně obviňující. Místo toho vám a vašemu partnerovi pomůže soustředit se na emoce za některými problémy, které vás znepokojují.

Vyhněte se negativním komunikačním vzorům

Když jste v pokušení zapojit se do chování, jako je ignorování partnera, používání pasivně-agresivních reakcí nebo křik, zvažte, jak vaše činy negativně ovlivní váš vztah. Změnit tyto vzorce není vždy snadné, protože mnohé z nich se vytvořily již v dětství, ale uvědomění si jich může pomoci začít nahrazovat toto destruktivní chování zdravějšími a pozitivnějšími návyky.

 

Zaměřte se na svůj vztah

I když je dobrá komunikace důležitá, je to jen jeden z mnoha faktorů, které ovlivňují úspěch, trvání a spokojenost ve vztazích.

Čím spokojenější jsou lidé ve svém vztahu, tím je pravděpodobnější, že spolu budou otevřeně mluvit o svých myšlenkách, pocitech, obavách a problémech.

Vždy pamatujte, že cílem komunikace je porozumět si. Nejde o zametání problémů pod koberec, aby se předešlo případným konfliktům. Místo toho se zaměřte na naslouchání, porozumění a empatii.

 

Zdroje: verywellmind.com
Foto: unsplash.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *