Lymská borelióza u psů: Varovné příznaky, které byste měli znát

Lymská borelióza je bakteriální onemocnění, které mohou některé druhy klíšťat přenést na lidi, psy a jiná zvířata. Způsobuje ji spirálovitá bakterie Borrelia burgdorferi, která je uvnitř klíštěte a kousnutím se dostává do těla psa.

Jakmile se bakterie dostanou do krevního řečiště, může cestovat do různých částí těla a způsobit problémy v konkrétních orgánech nebo místech, jako jsou klouby, a také celková onemocnění.

Vzhledem k závažnosti lymské boreliózy je důležité věnovat pozornost prevenci a léčbě klíšťat u psů.

Kde žijí klíšťata?

Klíšťata, která přenášejí lymskou boreliózu, se obzvláště pravděpodobně vyskytují ve vysokých trávách, hustých křovinách, bažinách a lesích – čekají na kousnutí vašeho psa, když projde kolem. Klíště může přenést nemoc, jakmile se přisálo na psa po dobu 24 až 48 hodin.

Onemocnění bylo poprvé pojmenováno, když se v roce 1975 vyskytlo několik případů v Lyme, Connecticut, a může být těžké odhalit. Může způsobit vážné přetrvávající zdravotní problémy u psů i lidí.

Jak se klíšťata dostávají na lidi a psy?

Klíšťata neskákají ani nelétají; mohou se jen plazit. Dostanou se na svého hostitele čekáním na špičkách vegetace. Když se pes nebo člověk otře například o keř, klíště se rychle chytne a poté se plazí, aby našlo místo, kde by se mohlo zakousnout.

Jaké jsou příznaky lymské boreliózy u psů?

Borelióza je bohužel poměrně časté onemocnění psů. Mezi typické příznaky u psů patří:

  • Horečka
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Snížená energie
  • Kulhání (může být posouvající se, přerušované a opakující se)
  • Generalizovaná ztuhlost, nepohodlí nebo bolest
  • Otoky kloubů

 

Příznaky mohou přejít do selhání ledvin, které může být smrtelné. Mohou se také objevit závažné srdeční a neurologické účinky.

Jak jsou psi testováni na lymskou boreliózu?

Diagnóza se provádí kombinací anamnézy, fyzických příznaků a diagnostiky. U psů se dva krevní testy pro diagnostiku lymské boreliózy nazývají C6 test a Quant C6 test. Veterináři provádějí obojí.

Test C6 detekuje protilátky proti proteinu zvanému „C6“. Přítomnost protilátek naznačuje aktivní lymskou infekci. Protilátky C6 lze detekovat tři až pět týdnů poté, co infikované klíště kousne psa. Mohou být nalezeny v krevním řečišti ještě předtím, než pes projeví známky onemocnění.

Dalším krokem je provedení testu Quant C6. To spolu s analýzou moči pomůže určit, zda je nutná léčba antibiotiky.

Jak se léčí lymská borelióza?

Léčba zahrnuje antibiotika, obvykle po dobu nejméně 30 dnů. To často rychle vyřeší příznaky, v některých případech může infekce přetrvávat a může být zapotřebí dlouhodobé podávání léků. Léčba může zahrnovat i další terapie zaměřené na vyřešení nebo zmírnění specifických příznaků.

Mohu chytit lymskou boreliózu od svého psa?

Psi nejsou pro lidi přímým zdrojem nákazy. Lymská borelióza se nemůže přenést z jednoho domácího mazlíčka na druhé, ani z domácích zvířat na člověka, s výjimkou kousnutí klíštětem. Klíště přenašeč by se však mohlo dostat do vašeho domu na srsti vašeho psa a dostat se na vás.

 

Pokud je u vašeho psa diagnostikována lymská borelióza, vy nebo jiní domácí mazlíčci jste pravděpodobně byli ve stejném venkovním prostředí, můžete být také ohroženi. Takže je dobré poradit se se svým lékařem a veterinářem, zda byste neměli testovat i sebe či ostatní domácí zvířata.

Další psí choroby přenášené klíšťaty

Klíšťata mohou také přenášet několik dalších méně častých, ale závažných  bakteriálních onemocnění postihujících psy, včetně anaplazmózy a babeziózy.

Anaplazmóza může zahrnovat příznaky podobné těm u Lymeské boreliózy. Babezióza se může projevovat širokou škálou příznaků, od náhlého a těžkého šoku, vysoké horečky a tmavé moči až po pomalu postupující infekci s jemnějšími klinickými příznaky. Diagnostika obou onemocnění zahrnuje krevní testy podobné těm, které se používají pro kontrolu lymské boreliózy.

Někdy mohou psi a lidé onemocnět „současnou infekcí“ mnoha onemocněními přenášenými klíšťaty, kdy se kousnutím klíštěte přenáší více než jeden typ choroboplodných bakterií. Tato situace může učinit diagnostiku a léčbu ještě náročnější a obtížnější.

Jak zabránit tomu, aby pes dostal lymskou boreliózu nebo jiné nemoci přenášené klíšťaty?

Doporučení týkající se prevence klíšťat zahrnují tato doporučení od hlavního veterinárního ředitele AKC Dr. Jerryho Kleina:

  • Po procházkách lesem nebo travnatým prostředím denně kontrolujte své psy i sebe, zda nemáte klíšťata.  U psů se dívejte zejména na tlapky (a mezi prsty), na rty, kolem očí, uší, v blízkosti řitního otvoru a pod ocasem.
  • Odebrat klíště. Čím rychleji je najdete, tím méně je pravděpodobné, že se váš pes nakazí sekundárním onemocněním souvisejícím s kousnutím klíštětem.  Naučte se správný způsob odstraňování klíštěte. Investujte do jemné pinzety používané k tomuto účelu. Pokud nedokážete klíště odstranit, poraďte se s veterinářem.
  • Požádejte svého veterináře, aby provedl kontrolu klíšťat při každém vyšetření.  Budou schopni najít všechny, které jste možná přehlédli.
  • Zabraňte skákání klíšťat na vašeho psa pomocí některého z mnoha veterinárně schválených přípravků proti blechám a klíšťatům dostupných na trhu.  Promluvte si se svým veterinářem, abyste našli ten nejlepší a nejvhodnější přípravek pro vašeho psa.
  • Udržujte trávu sečenou, co nejkratší.  Pokud můžete, nevstupujte do travnatých míst.
  • Nechte svého psa očkovat. Očkování může zabránit tomu, aby váš pes dostal lymskou boreliózu. Pro některé psy nemusí být očkování vhodné, proto se poraďte se svým veterinářem.

 

Zdroje: akc.org
Foto se souhlasem autora: Monika Zemanová

One thought on “Lymská borelióza u psů: Varovné příznaky, které byste měli znát

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *