Ačkoli většina lidí okolnímu světu tvrdí, že na vzhledu nezáleží, tak vlastně bohužel záleží. V praxi se o tom můžete snadno přesvědčit. Mají to pohlední lidé vážně snazší?
Pomineme-li fakt, že krása a ošklivost jsou subjektivní pojmy. Krásní lidé to mají jednodušší. Například ve výběru zaměstnání, pokud je v inzerátu uvedeno „reprezentativní vzhled“, jakoby někdo řekl – pozice určena pro pěkné mladé lidi. Nemyslíte?
Nicméně povězme si, proč tomu tak je.
Pohlední lidé, alespoň ti kteří to o sobě vědí, mají i vyšší sebevědomí. Sebevědomí ve zdravé míře je nezbytná součást budování úspěchu.
Sice na to abyste byli sebevědomí nemusíte vypadat jak modelka Victoria’s Secret, ale narovinu – už od útlého dětství nás hodnotí podle vzhledu. Pěkné holčičky se kamarádí jen s hezkými chlapci a jinak to nejde. Ten, kdo je esteticky handicapovaný je v očích jiných dětí minimálně podivín.
Od pohledných lidí se toho více očekává
Pokud vás v dětství nebo v době dospívání okolí stále jen podceňuje, podepíše se to na vaší psychice a hlavně na sebedůvěře. Pak máte špatné sebehodnocení, nevěříte si a máte tendenci snadno věci vzdávat. V domnění, že na to nemáte. To vše se odráží jak na pracovních výkonech, tak i na osobních vztazích.
Muž s nízkým sebevědomím v baru jen tak krásnou slečnu neosloví. Nebo snad ano?
Nejde tedy přímo o diskriminování na základě vzhledu, ale o míru sebevědomí vybudovanou v podstatě právě kvůli vzhledu.
Pohledná sebevědomá dívka se prostě neroztřese při pohledu na konkurenci. Věří, že je lepší, že to dokáže.
Je to dobře nebo špatně ?
Krásné děti mají již od narození větší pozornost, více se od nich očekává. Okolí jim nevědomky buduje sebevědomou osobnost, ovšem ti méně hezcí to tak nemají, nikdo cizí jim neřekne jak jsou krásní a skvělí – pokud dle jejich názoru nejsou. A právě v této době vzniká problém s budováním přirozeného sebevědomí.
Na závěr vám dám ještě příklad k zamyšlení.
Zamyslete se, zda jste někdy díky svým třeba pracovním kompetencím obešli nějaká pravidla kvůli cizí ačkoli atraktivní osobě. (například zaměstnanecká sleva pro pohlednou slečnu apod.)
Nebo třeba..
Kolega/kolegyně v práci vás požádá o pomoc s nějakým pracovním projektem. Záleží na vašich sympatiích k němu abyste si udělali čas?
Zdroje: healthlife.com, unsplash.com