Může vztah přežít nevěru – a co když ne?

Foto: Pixabay.com

Pro mnoho lidí je podvádění ve vztahu jedním z největších činů zrady vůči partnerovi. Mnoho párů má problém překonat toto porušení důvěry, takže je to jedna z nejtěžších situací, ze kterých se lze odrazit. V mnoha případech je nevěra jasným signálem, že vztah je u konce. A přesto to tak není v každém případě. Samozřejmě pokud se bavíme o klasickém typu partnerského vztahu dvou lidí.

I když se to někomu může zdát nemožné, existuje mnoho párů, kterým se po nevěře podaří zůstat spolu. Se spoustou času, trpělivosti a úsilí se těmto párům podaří najít způsob, jak vyřešit problémy s důvěrou a emocionální bolest, aby znovu zažehly plameny jejich kdysi zdravého vztahu.

Jak vztah zachránit / uzdravit ? 

Podle licencované manželské a rodinné terapeutky Dr. Racine Henry, PhD, LMFT , je klíčem čas a otevřená komunikace.

Nemá cenu pokračovat ve vztahu, kde předstíráte štěstí, poté co nevěra vyšla najevo.

Pokud jsou oba schopni být k sobě trpěliví, být upřímní v tom, co jim chybělo a co jsou schopni poskytnout svému partnerovi. Jsou ochotni dát si tu práci, aby skutečně měli vztah, jaký chtějí.

Mnoho odborníků se shoduje, že tento závazek k transparentnosti a poctivosti je absolutní nutností pro obnovu zdravého vztahu po nevěře. Vzhledem k tomu, že důvěra byla narušena, je důležité, aby si oba partneři vytvořili společný základ a pracovali na tom, aby se jeden s druhým cítil bezpečně a respektovali se.

Důležité je však také zjistit příčinu nevěry

Bez řešení toho, jaké základní problémy způsobily počáteční podvádění, je ve vztahu jen malý prostor pro růst.

Zejména pro osobu, která byla podvedena, je důležité uvědomit si, že proces obnovy bude nějakou dobu trvat.

Člověk, který byl podveden, se obvykle snaží zjistit, co je „skutečné.“ Jejich schopnost rozeznat, co je skutečné, se tím poškodí.

I když se oba partneři mohou chtít vrátit do vztahu před nevěrou, realita je taková, že neexistuje způsob, jak se vrátit, aniž by se zrada vyřešila. Je důležité uvědomit si skutečnost, že vztah už nikdy nebude stejný jako před incidentem.

Obě strany musí přijmout, že vztah už nikdy nebude takový, jaký byl, že podvádění bude vždy jizvou v minulosti a že jediný způsob, jak zůstat spolu, je truchlit nad ztrátou toho, co bylo, a předefinovat nový vztah. Uzdravení a posun vpřed může vyžadovat odbornou pomoc. Ve skutečnosti si většina párů, které se úspěšně „vyléčí“ po nevěře ve vztahu, najde čas a zajde do poradny.

Nejen že by měl existovat společný závazek redefinovat vztah, ale také oboustranná ochota znovu se poznat. Ačkoli se to může zdát divné, někteří odborníci radí „znovu se představit“ jeden druhému.

Po nevěře si musíte vytvořit nové pouto a nový vztah. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je poznat svého partnera znovu. Choďte na rande, ptejte se, zacházejte s touto osobou, jako byste ji právě potkali a chcete ji lépe poznat.

 

Co když to vztah neustojí?

Být podváděn je hrozný a bolestivý pocit. Vyvolává ve vás pocit, že už nikdy nebudete moci důvěřovat. Zjistit, že vám byl partner nevěrný, je hrozná rána – změní to celý soubor vašich očekávání a přesvědčení o vašem vztahu.

Existují způsoby, jak se uzdravit a být schopni někomu znovu důvěřovat. Zde je 5 způsobů, jak se můžete uzdravit a důvěřovat poté, co jste byli podvedeni.

Pracujte na sobě

Nevěra vás pravděpodobně ranila a nebylo by nejlepší začít nový vztah, aniž byste tomuto traumatu čelili. Budete mít problémy s důvěrou a možná nebudete důvěřovat novému partnerovi, ačkoli nedělá nic špatného. Danie Manette, autorka knihy Ultimate Betrayal: Rozpoznání, odhalení a vypořádání se s nevěrou, navrhuje, že před vstupem do nového vztahu je nejlepší věnovat čas tomu, abyste se stali emocionálně zdravými a měli vyřešené problémy z minulých vztahů.

Dejte si pauzu od randění

Zvažte pauzu od randění poté, co ukončíte svůj toxický vztah. Místo toho, abyste se přesunuli k další osobě, bylo by nejlepší strávit nějaký čas o samotě, dělat věci, které vás dělají šťastnými, a znovu najít svůj smysl. Můžete zkoušet nové koníčky, ale i na plno provozovat ty, které máte. Dát si pauzu vám může pomoci ujasnit, jaké vzorce byly vodítkem vašeho nevěrného partnera. Tak že si třeba uvědomíte, na co si dávat pozor ve svém příštím vztahu.

Odpouštějte, ale nemusíte zapomínat

Když na sobě zapracujete a naučíte se, že to, co se stalo, by se nemělo brát osobně, nakonec můžete dotyčnému odpustit, že byl nevěrný. Pokud zůstanete ve vzájemném obviňování a bránění se, nebudete se moci posunout vpřed. Vzájemné odpuštění neznamená tolerovat to, co se stalo, nebo že by bylo v pořádku, kdyby se to stalo znovu. Znamená to, že jste ochoten tu kapitolu uzavřít a otočit stránku.

Procvičte si trpělivost a začněte pomalu

Pokud máte pocit, že jste emocionálně a mentálně připraveni začít nový vztah, začněte hlavně pomalu. Důvěra s kýmkoli se nějaký čas buduje. Můžete věnovat pozornost tomu, zda dělají to, co říkají, že udělají, a podniknout kroky, které jim umožní získat vaši důvěru. Existuje spousta lidí, kteří hledají zdravý vztah, jako jste vy, takže nespěchejte a buďte přesvědčeni, že najdete toho pravého partnera pro vás.

Netrestejte dalšího člověka za to, co udělal ten druhý

Pamatujte, že nikdy nedostanete lásku, kterou chcete, pokud se nebudete schopni znovu otevřít. Zapracovat na sobě, zamyslet se nad tím, co mohlo vést vašeho partnera k podvádění. Když si myslíte, že je čas hledat nový vztah, netrestejte dalšího člověka za to, co vám bývalý partner udělal. Naučte se znovu důvěřovat vlastnímu úsudku. Je dobré se s novým partnerem otevřít o své bolesti, aby také pochopil, čím jste si museli projít. Tato zranitelnost může být po nevěře zastrašující, ale umožní vám vybudovat nový vztah, kde můžete znovu důvěřovat.

 

Stejně jako u řešení všech problémů je nejdůležitější komunikace. Je nutné se svým partnerem (ať už tím původním – nevěrným nebo novým) mluvit o svých pocitech. Nikdy není dobré cokoli v sobě „dusit“. Ať už se rozhodnete vztah zachraňovat nebo nikoli.
Jestliže však chcete dát vztahu po nevěře šanci, je nutné počítat s tím, že to nebude snadné. Je samozřejmě možné vztah zachránit, ale je nutné úsilí obou partnerů.

 

Zdroje: womenworking.com, kniha Ultimate Betrayal: Rozpoznání, odhalení a vypořádání se s nevěrou – Danie Manette
Foto: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *