Polyromantické vztahy: Průvodce zjednodušením matoucího označení

Pokud jde o lásku, neexistují žádná pravidla. To znamená, že existuje mnoho různých typů vztahů, všechny stejně krásné jako jeden i druhý, ať už jde o heterosexuální, homosexuální, polyromantické nebo jakékoli jiné nálepky. To, že vztah neodpovídá tomu, co se vám líbí, neznamená, že je méně platný nebo méně obohacující než ten, ve kterém jste.

To je to, co dělá lásku tak úžasnou! Neexistuje žádná „norma“ a je to jen o následování svého srdce a setkání s lidmi, kteří zapálili vaši duši.

Zmínili jsme slovo ‚polyromantický‘. Jedná se o termín, který si v posledních letech získává na popularitě. Aniž byste věděli, co to znamená, možná si myslíte, že to má něco společného s polyamorickými vztahy. Nicméně, není tomu tak.

Dobře, je přijatelné, že všechna tato „poly“ slova začnou po chvíli vypadat stejně, ale mají úplně jiný význam. Takže pozor! Na rozvoji sexuality je skvělé, že si začínáme uvědomovat, že ne všechno je tak černobílé.

Co přesně znamená polyromantický?

Když máte na začátku slova ‚poly‘, znamená to ‚mnoho‘. To nelze zaměňovat se slovy začínajícími na „pan“. To znamená ‚všechno‘.

Polyromantik označuje někoho, koho na romantické úrovni přitahuje mnoho pohlaví, ale ne všechna. Někteří lidé se neidentifikují jako muž nebo žena, ačkoli polyromantičtí lidé mohou být přitahováni těmi, kteří se nepovažují za muže nebo ženu.

Samozřejmě, máte homosexuály a heterosexuály, ale je to tak? Máme jen dvě možnosti? Je zřejmé, že je to mnohem složitější. Lidská sexualita není nějaká mince, kterou otočíte, a na kterékoli straně přistane, je to tak. Sexualita je spíše takové spektrum.

Z tohoto důvodu byly vyvinuty nové označení, které mají lidem pomoci cítit, že jejich sexuální a romantické preference jsou uznávány. Nezáleží na tom, kdo vás přitahuje, vše je zcela platné. Štítek sám o sobě nepotřebujete, ale mnoho lidí ho chce.

Rozdíly mezi polyromantickými a bisexuálními

Je zřejmé, že definice vytváří společnou otázku – nejsou polyromantičtí lidé jednoduše bisexuální?

Ne. Je snadné si to myslet, ale musíte se ponořit trochu hlouběji. Osoba, která se identifikuje jako bisexuál, je přitahována jak muži, tak ženami. Když se však osoba identifikuje jako polyromantická, romanticky ji přitahují ti, kteří se neshodují ani s pohlavím, ani se sexualitou.

Polyromantikovi ve většině případů nejde o pohlaví, jde o hlubší pocit a často nejde ani o sex. Vraťte se však k definici a zjistíte, že polyromantiky nepřitahují všechna pohlaví. Tam to začíná být trochu matoucí.

Jde o to, že orientace a sexualita je v dnešní době tak svobodná, že bychom všichni měli přijmout úžasnou plynulost, která pochází z toho, že můžeme jednoduše milovat toho, koho milovat chcete. Možná jsme ještě daleko od svobody od soudu, ale jsme na správné cestě, ne?

Nemusí to být vždy sexuální

Skutečnost, že termín má na konci slovo „romantický“, znamená, že nemusí nutně jít o sexuální přitažlivost, kterou polyromantik pociťuje.

Pokud se identifikujete jako heterosexuál, necítíte se sexuálně přitahováni ke každému příslušníkovi opačného pohlaví, kterého potkáte, že? Pokud jste někdo, kdo se identifikuje jako homosexuál, znamená to, že považujete všechny osoby stejného pohlaví za atraktivní na sexuální úrovni? Ne, samozřejmě že ne! Totéž platí pro ty, kteří jsou polyromantičtí.

Jako polyromantik můžete být potenciálně romanticky přitahován mnoha lidmi. Nemusí to nutně znamenat, že je to sexuální. Koneckonců, můžete být zamilovaní aniž byste se zabývali sexuální aktivitou.

Může to být skutečná láska, nebo to může být velmi hluboké přátelství, které má v sobě trochu něco jiného. Jistě, časem se to může změnit v sexuální vztah, ale to není vždy první rozkvět. Je to spíše o rozvoji spojení, které je trochu víc než jen sex.

Je důležité nezaměňovat polyromantika s pansexuálem

To se stává hodně. Ale pansexuálové a polyromantici jsou odlišní.

Pansexuálové jsou jedinci, kteří jsou sexuálně přitahováni lidmi bez ohledu na jejich pohlaví nebo genderovou identitu. V podstatě mohou být potenciálně přitahováni ke každému, protože „pan“ znamená vše.

Pochopení klíčových rozdílů mezi těmito dvěma termíny bude znamenat, že budete více schopni porozumět lidem kolem vás a můžete být otevřenější ohledně sexuality druhých. Nikdy není na škodu být o těchto věcech v obraze!

Nejlepší způsob, jak popsat pansexualitu, je, že pociťují sexuální přitažlivost k osobě, nikoli k pohlaví.

Takže zatímco pansexuálové se do člověka jednoduše zamilují nebo k nějaké osobě začnou být velmi sexuálně přitahováni, polyromantičtí lidé mají určité „pohlaví“, které jim prostě nepřipadají takto atraktivní.

Lidská láska k etiketám

Pokud budete stále zmatení se všemi těmito různými slovy, možná pochopíte tyto pojmy lépe, když pochopíte předpony. Jediný skutečný rozdíl mezi těmito slovy jsou předpony – ty úplně mění význam každého z nich.

1. Bi – dva nebo oba

2. Pan – vše

3. Poly – mnoho

Lidé rádi věci označují. Je to proto, že denně dostáváme tolik informací, že je musíme pro lepší pochopení označit štítky a zařadit je do kategorií.

Pokud si nejste jisti, kam patříte, nebo si myslíte, že jste polyromantik, ale možná máte pocit, že jste ve skutečnosti pansexuál, netlačte na sebe.

Opravdu potřebujete štítek? Možná vám vyhovuje dělat své vlastní věci a nepotřebujete na to označení. Jediný případ, kdy se to může stát problémem je, když potkáte někoho, kdo vás přitahuje a chce znát vaši romantickou orientaci nebo vaši sexualitu.

Pamatujte, že ne každému vyhovuje chodit s člověkem, který má jinou sexualitu než oni. To je jediný okamžik, kdy se můžete cítit pod tlakem, abyste označili svou sexualitu. I tak si dejte čas s identifikací svého štítku a ujistěte se, že vám to vyhovuje. Je to vaše romantická orientace a sexualita, a nikoho jiného.

Myslíte si, že byste mohli být polyromantici?

Pokud si myslíte, že jste polyromantik, protože vás romanticky přitahuje více než jedno pohlaví, nejlepší způsob, jak to zjistit, je promluvit si s někým, kdo je polyromantik.

S potápěním do své romantické orientace mají samozřejmě vlastní zkušenost. Pomohou vám lépe porozumět vašim pocitům a tomu, kde si myslíte, že zapadáte do spektra sexuality a romantické orientace.

Upřímně řečeno, o sexualitě toho opravdu moc nevíme. Každý jednotlivý člověk na této planetě je jedinečný. Jak můžeme zařadit lidi do škatulek jako buď to, nebo ono? Je mezi nimi tolik šedé zóny, že není vždy možné být tím, čím ostatní předpokládají, že byste „měli“ být. Přijměte, kdo jste a co cítíte, to je to, co vám umožní být šťastní a mít skutečně přínosné vztahy.

Existuje nekonečný seznam romantických orientací a sexualit, který je den ode dne delší a delší. Nejste jediný, kdo má pocit, že heterosexualita možná není to jediné, co existuje.

Zdroje: Lovepanky.com, Freepik.com

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *