Proč může hádka s partnerem zvýšit fyzickou intimitu?

Každý vztah má své překážky. Bez ohledu na to, jak dobře spolu vy a vaše drahá polovička vycházíte, občas dojde k nějaké té hádce. Ačkoli není zrovna zábavné hádat s partnerem, věda nám říká, že existuje spojení mezi konfliktem a sexuálním vzrušením.

Zde je důvod, proč hádka s partnerem může zvýšit fyzickou intimitu a vzrušení.

Hormony

Když se s kýmkoli hádáme, zvyšují se v našem těle stresové hormony, včetně testosteronu, adrenalinu a kortizolu.

Hádka je fyziologicky vzrušující podobně jako strach, takže tělo je „nastartované“ – zrychluje se srdeční frekvence, dýchání a průtok krve.

Naproti tomu úleva, kterou dostáváme ze styku nebo „usmiřovacího sexu“ po hádce, způsobuje další hormonální posun v našem těle. Potěšení způsobuje zvýšení hormonů serotoninu, dopaminu, adrenalinu a oxytocinu v našem těle, což má za následek uvolněný a  spokojený stav mysli.

Jednoduše řečeno: hormony uvolněné během hádky mohou vyvolat vzrušení a rozčilovat nás, zatímco hormony uvolněné po hádce vás mohou uklidnit. Mohou vám pomoci cítit se spokojeně a zvýšit váš pocit bezpečí. V kombinaci tyto dvě hormonální změny často zvyšují fyzické vzrušení mezi partnery, což následně vede k fyzické intimitě.

Úzkost a vzrušení

Úzkost a vzrušení jdou ruku v ruce, protože mohou v těle vyvolat podobné fyzické reakce, jako je zvýšená srdeční frekvence, průtok krve a dýchání.

Když jsme ve stresu, jako je právě stres vyvolaný hádkou, náš nervový systém je v podstatě vzrušený.

To také podnítí vaši reakci na boj nebo útěk, což vás naplní energií a motivuje vás k tomu, abyste chtěli nějakým způsobem fyzicky jednat.

Kompenzační strategie

Protože fyzická intimita může pomoci zmírnit pocity strachu a nejistoty, mnoho párů často pociťuje nutkání vyrovnat se s hádkami prostřednictvím pohlavního styku.

Psychologicky, když se páry hádají, často podněcují spouštěcí nebo velmi vyděšenou část svého mladšího paměťového systému. Strach vzbuzuje pocity opuštěnosti a nedůvěry, takže fyzická intimita může být způsob, jak tento strach zmírnit a obnovit jakési spojení.

Pokud zjistíte, že se toto chování pro vás a vašeho partnera stává zvykem, měli byste se odnaučili tento mechanismus zvládání potíží. Protože to může mít negativní dopad na váš vztah. Potíže je nutné vyřešit, aby vás v budoucnu nepronásledovali.

 

„Lepší pochopení této části vás pomůže najít způsoby, jak dosáhnout toho sexuálního dovádění, které je pro váš vztah méně destruktivní než záměrné hádky,“ říká doktorka Gail Saltzová, psychiatrička specializující se na vztahy a duševní zdraví.

Zdroje: womenworking.com, unsplash.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *