10 věcí, které jste nevěděli o Border kolii

Border kolie je jedním z nejtalentovanějších a nejpracovitějších psů vůbec. Zapůsobí na vás svou inteligencí a získá si vás svou dychtivostí potěšit. Zde je 10 zajímavých faktů o Border koliích:

1. Jsou to extrémně chytří psi

Nemůžeme mluvit o Border kolii, aniž bychom mluvili o jejich až neuvěřitelné inteligenci . Odborníci na psy se široce shodují, že Border kolie je inteligentní workoholik. Jsou schopni se naučit pozoruhodné množství slov a příkazů a jsou nejšťastnější, když jsou každý den zaměstnáni. Border kolie jsou také ohromně citlivé plemeno (ano skutečně myslím emocionálně).

2. Jejich jméno pochází z jejich rodného domova

Border kolie byla původně vyvinuta ve Skotsku a dařilo se jí hlavně na hranici Skotska a Anglie. Slovo „kolie“ je skotské slovo používané k popisu ovčáckých psů. Protože se toto plemeno vyvinulo v pohraničí (border = okraj), bylo pokřtěno „Border kolie“.

3. Jsou to pastevci šampioni

Border kolie byly původně vyšlechtěny k pasení ovcí. V tomto úkolu vynikají díky své síle, vytrvalosti, inteligenci a pracovní morálce. Border kolie jsou známé tím, že používají „oko“ – intenzivně zírají na členy hejna, aby je zastrašily. Když se v roce 1873 v Bala ve Walesu konal první zaznamenaný pokus s ovčáckými psy, dav byl ohromen tím, že Border kolie dokázaly nahnat ovce do malého kotce, vedené pouze signály rukou a pískáním jejich majitelů.

4. Královna Viktorie je milovala

Královna Viktorie byla skutečnou milovnicí psů, která si oblíbila mnoho plemen, ale na počátku 60. let 19. století se stala aktivním nadšencem pro Border kolie . V této době se border kolie začala oddělovat a odlišovat se od moderní kolie.

5. Jeden byl uveden ve skotské poezii

Slavný skotský básník Robert Burns ( preromantický skotský básník) vlastnil border kolii jménem Luath, kterou velmi miloval. Luathova tragická smrt inspirovala jednu z nejlepších Burnsových básní „ The Twa Dogs “, která zachycovala zvláštní pouto mezi psem a člověkem. Několik soch Roberta Burnse zahrnuje Luatha přímo po jeho boku.

6. Zlomili všechny druhy rekordů

Border kolie jménem Chaser byla široce uznávána jako nejinteligentnější pes na světě; zná jména více než 1000 objektů. Další Border kolie, jménem Jumpy, je držitelem Guinessovy knihy rekordů ve psím skateboardingu: 100 metrů za méně než 20 sekund. Striker, Border kolie z Quebéc City, vytvořil psí rekord ve stahování manuálního okénka auta. V roce 2008 vytvořila Border Collie s názvem Sweet Pea rekord ve vyvažování psů; vyrovnala si plechovku na hlavě a ušla 100 metrů za pouhé 2 minuty a 55 sekund.

7. Jsou skvělí herci

Border kolie byly obsazeny do mnoha filmů a televizních pořadů. Film „Babe“  o malém prasátku, které vzdoruje přesile a stává se pastevcem ovcí – představuje Border kolii herce i jako pastevce. Border kolie byly také obsazeny do filmů „Farma zvířat“ a „Snow Dogs“ a do úspěšného televizního seriálu z 90. let „Mad About You“.

8. Dělají také skvělé vyhledávací a záchranné psy

Kromě pasení je další běžnou prací Border kolií pátrání a záchrana. Border kolie jménem Blitz před pár lety zachránila život 51leté ženě v Anglii. Žena byla nezvěstná déle než jeden den, když Jess Ellsmoreová, dobrovolná pátrací a záchranná služba, přivedla jejího psa Blitze, aby prohledal oblast. Blitz našel pohřešovanou ženu pod hustým listím, kde by ji sami hledači neviděli.

9. Border kolie mohou být oficiálními „mistry hus“

Border kolie mají nejrůznější zaměstnání, ale jedna kariéra, o které jste pravděpodobně neslyšeli, je „pán hus“. Jedna floridská společnost cvičí Border kolie, aby držely husy mimo majetek lidí. University of North Florida najala Border kolii jménem Bee, aby se stala mistrem hus pro jejich kampus. Bee úspěšně drží husy mimo místa s vysokým provozem.

10. Spousta celebrit vlastnila border kolie

Královna Viktorie a Robert Burns nejsou jedinými slavnými lidmi, kteří vlastnili Border kolie. James Dean, Anna Paquin, Bon Jovi, Ethan Hawke, James Franco a i Tiger Woods a mnoho dalších se zamilovali do Border kolií..

Zdroje: akc.org, live.staticflickr.com
FOTO se souhlasem autora: Monika Zemanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *