Jak probudit vášeň ve vašem vztahu..

Vášeň v podstatě zahrnuje intenzivní pocity touhy po partnerovi (emocionálně i sexuálně). Obecně jsou šťastnější ti lidé, kteří mají ve vztahu více vášně. I když je vášeň na začátku vztahů často intenzivní, postupem času má tendenci upadat. Existují však drobnosti, které mohou páry udělat, aby bojovaly s úpadkem vášně.

Jedním ze způsobů, jak zvýšit vášeň ve vztahu, je věnovat se vzrušujícím aktivitám s partnerem (např. společný výlet, vaření, turistika). Tyto sdílené aktivity jsou spojeny se zvýšenou vztahovou pohodou, sexuální touhou a právě i vášní.

Proč by sdílené aktivity mohly zvýšit vášeň? Podle některých vědců jsou lidé motivováni hledat a navazovat vztahy, aby získali odměny související s rozšířením sebepojetí (např. poznání nového člověka, vidění světa z jiné perspektivy). Tyto seberozvíjející se odměny za vztah jsou spojeny i s pocity vášně. I když je na začátku vztahů poměrně snadné objevovat v páru nové věci. V těch dlouhodobějších může být potřeba, aby páry aktivně přidávaly do vztahu novost a vzrušení.

S koordinací společných aktivit a hledáním zážitků, které si oba členové užijí, však mohou nastat i komplikace. Páry například nemusí být schopny sehnat hlídání, nemusí mít peníze na to, aby se mohly věnovat své požadované činnosti, nebo nemusí najít činnost, kterou by oba měli rádi. Je nutné trochu zapřemýšlet a hledat reálné způsoby, nikoli způsoby jak to zavrhnout.

 

Podpora vztahové vášně s osobním růstem

Zapojit se do vzrušujícího rande není jediný způsob, jak podpořit vztahovou vášeň. Osobní růst (např. z koníčků, práce) je dalším potenciálním způsobem, jak zvýšit vaši vášeň.

Osobní růst (nebo osobní seberozvoj) z koníčků nebo i z práce může lidem poskytnout nové pohledy na svět. Mají také potenciál, aby se člověk cítil kompetentněji a lépe.

Výhody osobního růstu nejsou omezeny na osobu; mohou poskytnout výhody pro celý  vztah. Například aktivity osobního růstu mohou způsobit, že se člověk bude cítit lepší a změní způsob, jakým komunikuje se svým partnerem. Na druhé straně může partner vidět novou stránku partnera (např. vypadat zajímavěji) a vyvolat pocity touhy a vášně (jako na začátku vztahu). Přinejmenším by aktivity osobního růstu mohly dát párům více témat ke konverzaci. Protože prostě pokud spolu už nějakou dobu žijete, vidíte se denně a nic moc zajímavého se vám během dne nestane. Občas může komunikace u večeře trochu váznout.

Osobní růst a vztahová pohoda

V kontextu vztahů musí lidé kombinovat své vlastní potřeby s potřebami svých partnerů. Čas strávený zapojováním se do činností osobního růstu má potenciál ubírat energii a zdroj vztahu. Pokud se například partner rozhodne věnovat se koníčku, který zabere značné množství času, může to ubrat na volném čase ve vztahu.

Základy vztahu

Osobní růst určitě prospívá a může přispět ke zvýšení vášně na každodenní úrovni; je však také možné zajít příliš daleko a ubrat na intimitě a vášni ve vztahu. Jedním ze způsobů, jak si udržet osobní růst a omezit odloučení, je sdílet zkušenosti se svým partnerem. Například u večeře mohou partneři popsat, na čem pracují, nebo z toho udělat zábavnější zážitek tím, že zapojí partnera a někdy provedou aktivitu společně.

Jednoduše, pokud už ta intimita a vášeň po letech ve vztahu nejsou dle vašich očekávání. Vzpomeňte si čím jste na svého partnera udělali dojem, jak jste se poznali.. Obnovte tu jiskru, věnujte si volný čas. Stačí klidně i jen víkendová procházka. Pro začátek..

Zdroje: psychologytoday.com, Journal of Personality and Social Psychology, unsplash.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *