Na nemoci způsobené chronickým pitím nebo otravou alkoholu zemře v ČR ročně asi 4000 mužů a 2000 žen. Podíl těchto úmrtí se na celkové úmrtnosti v posledních letech zvýšil.
Příliš rychlá konzumace příliš velkého množství alkoholu může vést k otravě alkoholem, která se vyznačuje příznaky, jako je špatná koordinace, hypotermie, nepravidelný srdeční tep, zpomalené dýchání a bezvědomí. Je to velmi nebezpečné a potenciálně smrtelné.
Tento článek pojednává o příčinách a příznacích otravy alkoholem. Vysvětluje také dostupné způsoby léčby otravy alkoholem.
Příznaky otravy alkoholem
Poznání příznaků akutní otravy alkoholem vám může pomoci rozlišit mezi přítelem, který je opilý a omdlel, a osobou, která je v bezvědomí v důsledku akutní otravy alkoholem.
- Pomalé nebo nepravidelné dýchání (méně než osmkrát za minutu nebo 10 sekund nebo více mezi dvěma nádechy)
- Vlhká nebo namodralá pokožka a extrémně nízká tělesná teplota (hypotermie)
- Dezorientace
- Ztráta vědomí
- Žádný dávivý reflex (což znamená riziko udušení při zvracení)
- Záchvaty
- Pomalá srdeční frekvence
- Zvracení, zvláště v bezvědomí a bez probuzení během zvracení nebo po něm
Pamatujte, že váš přítel nemusí mít všechny příznaky, aby byl ohrožen. Každému, koho nelze probudit nebo je v bezvědomí, hrozí ohrožení na životě.
Příznaky otravy alkoholem typicky odpovídají hladinám koncentrace alkoholu v krvi (‰)
- Mírná podnapilost (0,0 – 0,5 ‰) : Na této úrovni mohou lidé zaznamenat mírné poruchy řeči, rovnováhy, paměti a pozornosti. Mohou se cítit uvolněně nebo dokonce ospale.
- Zvýšená podnapilost (0,6 – 1,5 ‰) : Lidé jsou v tomto bodě stále více intoxikovaní. Mají problémy s řečí, koordinací a rovnováhou. Řízení je výrazně narušeno.
- Těžká podnapilost (1,6 – 3,00 ‰) : Řízení je v tomto bodě velmi nebezpečné a lidé mohou pociťovat příznaky otravy alkoholem, jako je ztráta vědomí, zvracení až bezvědomí.
- Život ohrožující (3,10 ‰ a více) : Na této úrovni jsou přítomny vážné příznaky předávkování alkoholem. Patří sem ztráta vědomí, útlum životních funkcí a značné riziko úmrtí.
Kromě vážného rizika smrti může otrava alkoholem vést i k nevratnému poškození mozku. Mezi další dlouhodobé komplikace těžkého užívání alkoholu patří závislost, rakovina, cirhóza, onemocnění jater, nedostatek vitamínů a problémy s duševním zdravím . Zvyšuje také riziko neúmyslných zranění v důsledku pádů, utonutí, napadení a dopravních nehod.
Co dělat, když si myslíte, že má někdo otravu alkoholem
- Okamžitě volejte 112, i když nevidíte klasické známky nebo příznaky. Neváhejte a nepřemýšlejte o žádných právních důsledcích. Na vaší rychlé reakci může záviset život vašeho přítele.
- Připravte se na poskytnutí informací záchrannému personálu nebo nemocnici, včetně typu a množství alkoholu, který váš přítel vypil a kdy.
- Nenechávejte svého přítele samotného. Pokračujte ve snaze jej oživit. Otočte ho na bok, takže je méně pravděpodobné, že se udusí, pokud bude zvracet.
- Pokud váš přítel zvrací, snažte se ho udržet vsedě a vzhůru.
- Pozorně sledujte jeho dýchání. Pokud přestane dýchat, připravte se na provedení resuscitace.
- Nedávejte svému kamarádovi kávu ani ho nedávejte do studené sprchy. Tyto metody nesnižují účinky otravy alkoholem.
Příčiny otravy alkoholem
Příliš mnoho alkoholu ve vašem krevním řečišti způsobí, že oblasti vašeho mozku, které podporují dýchání, srdeční frekvenci a další základní život podporující funkce, se začnou utlumovat.
Jinými slovy, váš přítel, který příliš mnoho pil, nemusí jen spát. Pokud prožívají epizodu akutní otravy alkoholem, jeho stav může vést ke kómatu a dokonce smrti, pokud nezasáhnete.
Otrava alkoholem postihuje mozek, cévy a játra. Rychlé požití tekutin mění koncentraci tekutin v těle a potenciálně narušuje rovnováhu tekutin a elektrolytů.
Rizikové faktory otravy alkoholem
Některé faktory zvyšují riziko otravy alkoholem
- Tělesná hmotnost a velikost
- Kombinace alkoholu s jinými látkami
- Celkové zdraví
- Míra spotřeby alkoholu a jeho množství
- Úroveň tolerance
- Zda jste se před konzumací alkoholu pořádně najedli nebo ne
Léčba otravy alkoholem
Neexistuje způsob, jak zvrátit otravu alkoholem; lékařský zásah je nutný k ochraně života jednotlivce. Zavolat 112 a udržet svého přítele v bezpečí, dokud nepřijde pomoc, je prvním krokem k bezpečné léčbě někoho s otravou alkoholem.
Dostupné způsoby léčby otravy alkoholem zahrnují:
- IV tekutiny : Jednou v nemocnici (nebo na cestě) může lékař podat intravenózní tekutiny, aby vyrovnal jakékoli narušení tekutin a elektrolytů v těle způsobené nadměrným množstvím alkoholu
- Kyslík : Kyslík lze také podávat na podporu dýchání, zvláště pokud má osoba nepravidelné nebo zpomalené dýchání
- Léky na krevní tlak : Medicína může regulovat jakékoli poklesy krevního tlaku, které může osoba pociťovat
- Pumpování žaludku : K odstranění alkoholu ze žaludku lze zavést hadičku. To může pomoci zabránit tomu, aby byl konzumovaný alkohol metabolizován
- Filtrace krve : Hemodialýza je postup, při kterém se k filtraci krve používá dialyzační přístroj. Může být použit k rychlému odstranění alkoholu a jeho metabolitů z těla
Pokud má osoba záchvaty, bude mu podána krátkodobá antikonvulzivní léčba k zastavení záchvatů.
Pokud někdo zažije otravu alkoholem, bude potřebovat čas na zotavení. Po lékařském zásahu bude mít vážné příznaky kocoviny, dokud se jeho stav nestane stabilnější. Poskytovatel zdravotní péče může také navrhnout jednotlivcům, aby vyhledali léčbu kvůli užívání alkoholu nebo aby si promluvili s odborníkem na duševní zdraví.
Jak zabránit otravě alkoholem
Kromě toho, že si uvědomujete příznaky otravy alkoholem, měli byste také pochopit, co můžete udělat, abyste tomu zabránili.
- Pijte pouze s mírou: Pokud plánujete pít, udržujte svou spotřebu jen mírnou.
- Vyhněte se rychlému pití: Přílišná konzumace příliš rychle zvyšuje riziko otravy alkoholem. Místo toho se zaměřte na pomalé pití nebo přejděte na nealkoholický nápoj.
- Vyhněte se pití na lačný žaludek: Jídlo před konzumací alkoholu může pomoci zpomalit rychlost vstřebávání alkoholu.
- Komunikujte: Pokud máte obavy o jinou osobu, na které vám záleží, mluvte s ní o rizicích alkoholu, nadměrného pití a otravy alkoholem.
- Nekombinujte alkohol s léky: Pokud užíváte léky, vyhněte se konzumaci alkoholu. Může dojít k nebezpečným lékovým interakcím, včetně zvýšeného rizika otravy alkoholem některými látkami.
- Buďte opatrní: Alkohol konzumujte, pouze pokud víte, co obsahuje. Nenechávejte svůj nápoj bez dozoru.
Riziko otravy alkoholem nelze nijak eliminovat. Nejlepší způsob, jak snížit riziko, je udržet nízkou spotřebu alkoholu nebo zvážit alternativu nealkoholických nápojů.
Zdroje: verywellmind.com, mzcr.cz
Foto: Freepik.com