Rakovina prsu aneb vše co potřebujete vědět

V České republice lékaři ročně diagnostikují rakovinu prsu téměř u sedmi tisíc žen. Nejdůležitější je včasná diagnóza, té docílíte pravidelným odborným vyšetřením případně samovyšetřením.

Nepodceňujte prevenci, rakovina prsu se může týkat každé z nás!

Co je to rakovina prsu?

K rakovině dochází, když v genech, které regulují buněčný růst, probíhají změny neboli mutace. Mutace umožňují dělení a množení buněk nekontrolovaným způsobem.
Rakovina prsu je rakovina, která se vyvíjí v buňkách prsu. Obvykle se rakovina tvoří buď v lalůčku, nebo v kanálcích prsu.

Lobuli jsou žlázy, které produkují mléko, a kanálky jsou cesty, které přivádějí mléko ze žláz do bradavky. Rakovina se také může objevit v tukové tkáni nebo vazivové tkáni v prsu.

Nekontrolované rakovinné buňky často napadají další zdravou prsní tkáň a mohou cestovat do lymfatických uzlin pod pažemi. Jakmile rakovina vstoupí do lymfatických uzlin, má přístup k cestě i do jiných částí těla.

Po rakovině kůže je rakovina prsu nejčastěji diagnostikovaným nádorovým onemocněním.

 

Známky a příznaky rakoviny prsu

V raných stádiích nemusí rakovina prsu vykazovat žádné příznaky. V mnoha případech může být nádor příliš malý na to, aby byl cítit, ale na mamografu lze stále vidět abnormalitu. Proto bych ráda zdůraznila, že screeningová mamografie je velmi důležitá u žen ve všech věkových kategoriích.

Pokud lze nádor nahmatat, je prvním příznakem obvykle nová bulka v prsu, která tam předtím nebyla. Ne všechny hrudky jsou však rakovina.

Každý typ rakoviny prsu může způsobit různé příznaky. Mnoho z těchto příznaků je podobných, ale některé se mohou lišit. Příznaky nejčastějších rakovin prsu zahrnují:

  • bulka v prsu nebo ztluštění tkáně, které se na pocit liší od okolní tkáně a je nová
  • bolest prsou
  • červená nebo změněná barva kůže na prsou
  • otok celého prsu nebo jeho části
  • výtok z bradavek jiný než mateřské mléko
  • krvavý výtok z bradavky
  • olupování, šupinatění nebo odlupování kůže na bradavce nebo prsou
  • náhlá, nevysvětlitelná změna tvaru nebo velikosti vašeho prsu
  • vpáčená bradavka
  • změny vzhledu kůže na vašich prsou
  • bulka nebo otok pod paží

Pokud máte některý z těchto příznaků, nemusí to nutně znamenat, že máte rakovinu prsu. Například bolest v prsu nebo bulka může být způsobena nezhoubnou cystou.

Přesto, pokud najdete bulku v prsu nebo máte jiné příznaky, kontaktujte svého lékaře pro další vyšetření a testování.

Typy rakoviny prsu

Existuje několik typů rakoviny prsu a jsou rozděleny do dvou hlavních kategorií: invazivní a neinvazivní.
Zatímco invazivní rakovina se rozšířila z prsních vývodů nebo žláz do jiných částí prsu, neinvazivní rakovina se z původní tkáně nerozšířila.

Tyto dvě kategorie se používají k popisu nejběžnějších typů rakoviny prsu, mezi které patří:

  • Duktální karcinom in situ. Duktální karcinom in situ (DCIS) je neinvazivní onemocnění. S DCIS jsou rakovinné buňky omezeny na kanálky v prsu a nepronikly do okolní prsní tkáně.
  • Lobulární karcinom in situ. Lobulární karcinom in situ (LCIS) je rakovina, která roste v mléčných žlázách vašeho prsu. Stejně jako DCIS, rakovinné buňky nenapadly okolní tkáň.
  • Invazivní duktální karcinom. Invazivní duktální karcinom (IDC) je nejčastějším typem rakoviny prsu. Tento typ rakoviny prsu začíná v mléčných kanálcích poté napadá okolní tkáň v prsu. Jakmile se rakovina prsu rozšíří do tkáně mimo vaše mlékovody, může se začít šířit do dalších blízkých orgánů a tkání.
  • Invazivní lobulární karcinom. Invazivní lobulární karcinom (ILC) se nejprve vyvine v lalůčků vašeho prsu a poté napadne okolní tkáň.

Mezi další, méně časté typy rakoviny prsu patří:

  • Pagetova choroba bradavky. Tento typ rakoviny prsu začíná v kanálcích bradavky, ale jak roste, začíná postihovat kůži a dvorec bradavky.
  • Nádor Phyllodes. Tento velmi vzácný typ rakoviny prsu roste v pojivové tkáni prsu. Většina těchto nádorů je benigních (nezhoubných), ale některé mohou být i zhoubné.
  • Angiosarkom. Jedná se o rakovinu, která roste na krevních cévách nebo lymfatických cévách v prsu.

 

Samovyšetření aneb jak nahmatat bulku v prsu

Samovyšetření je jednou z metod, která může být nápomocná při odhalení nádoru prsu. Lze objevit nádor od velikosti cca 15 mm, spíše však až při dosažení velikosti 20 mm. Pravidelné pohmatové vyšetření je velmi důležité, ale nenahrazuje odborné mamografické nebo ultrazvukové vyšetření.

Při prvním samovyšetření by prsa měla být cca 1 měsíc kontrolovány denně – jedině tak se je žena naučí zmapovat. Ideální je se samovyšetřením začít bezprostředně po negativním vyšetření na mamografu či ultrazvuku, hmatově prsa poznat a následně s kontrolou pokračovat každý měsíc. A to nejlépe těsně po menstruaci, kdy jsou měkčí a nejsou tak citlivá.

Správný postup je následující:

  • Svlékněte se a před zrcadlem zkontrolujte jakékoliv změny. Při kontrole také zvedněte ruce nad hlavu.
  • Všímejte si změn tvaru a velikosti prsou, změn barvy kůže i její struktury.
  • Prohmatání provádějte konečky prstů – nejprve prsa prohmatejte povrchově, potom důkladněji. Nezapomeňte na podpaží a oblast klíční kosti.
  • Prsy vyšetřujte krouživými pohyby, pravou rukou levé prso a naopak. Postup zopakujte vsedě/vestoje i na boku vleže.
  • Nezapomeňte zkontrolovat bradavky – sledujte změny jejich tvaru, možný výtok či vtáhnutí bradavky do prsu.
  • Samovyšetření opakujte pravidelně každý měsíc, ideálně v 5. až 10. dni cyklu.

 

Diagnóza rakoviny prsu

Chcete-li zjistit, zda jsou vaše příznaky způsobeny rakovinou prsu nebo benigním onemocněním, váš lékař kromě vyšetření prsu provede důkladnou prohlídku. Může také požadovat jeden nebo více diagnostických testů, které pomohou pochopit, co způsobuje vaše příznaky.

Testy, které mohou pomoci vašemu lékaři diagnostikovat rakovinu prsu:

  • Mamograf. Nejběžnějším způsobem, jak vidět pod povrch prsou, je zobrazovací test nazývaný mamograf. Mnoho žen ve věku 40 let a starších se každoročně podrobuje mamografům, aby se zjistilo, zda nemají rakovinu prsu. Pokud má váš lékař podezření, že máte nádor nebo podezřelé místo, vyžádá si také mamografické vyšetření. Pokud je na vašem mamografu vidět atypická oblast, může váš lékař požadovat další testy.
  • Ultrazvuk. Ultrazvuk prsu využívá zvukové vlny k vytvoření obrazu tkání hluboko v prsu. Ultrazvuk může pomoci lékaři rozlišit mezi pevnou hmotou, jako je nádor, a nezhoubnou cystou.

 

Léčba rakoviny prsu

Stádium rakoviny, jak daleko pronikla a jak velký nádor narostl, to vše hraje velkou roli při určování, jaký druh léčby budete potřebovat.

Nejprve váš lékař určí velikost, fázi a stupeň rakoviny. Stupeň rakoviny popisuje, jak je pravděpodobné, že bude růst a šířit se. Poté můžete diskutovat o možnostech léčby.

Chirurgie je nejčastější léčbou rakoviny prsu. Mnoho lidí má další léčbu, jako je chemoterapie, cílená terapie, ozařování nebo hormonální terapie.

Chirurgická operace

K odstranění rakoviny prsu lze použít několik typů operací, včetně:

  • Lumpektomie. Tento postup odstraní nádor a některé okolní tkáně, zbytek prsu zůstane neporušený.
  • Amputace prsu. Při tomto postupu chirurg odstraní celý prs. Při dvojité mastektomii odstraní oba.
  • Biopsie sentinelové uzliny. Tato operace odstraní několik lymfatických uzlin, které dostávají drenáž z nádoru. Tyto lymfatické uzliny budou testovány. Pokud nemají rakovinu, možná nebudete potřebovat další operaci k odstranění více lymfatických uzlin.
  • Disekce axilárních lymfatických uzlin. Pokud lymfatické uzliny odstraněné během biopsie sentinelové uzliny obsahují rakovinné buňky, může váš lékař odstranit další lymfatické uzliny.
  • Kontralaterální profylaktická mastektomie. Přestože rakovina prsu může být přítomna pouze v jednom prsu, někteří lidé se rozhodnou pro kontralaterální profylaktickou mastektomii. Tato operace odstraní vaše zdravá prsa, aby se snížilo riziko opětovného rozvoje rakoviny prsu.

 

Chemoterapie

Chemoterapie je léková léčba používaná k ničení rakovinných buněk. Někteří lidé mohou podstoupit chemoterapii samostatně, ale tento typ léčby se často používá spolu s jinými způsoby léčby, zejména s chirurgickým zákrokem.

Někteří lidé podstoupí nejprve operaci, po níž budou následovat další léčby, jako je chemoterapie nebo ozařování. Tomu se říká adjuvantní terapie. Jiní mohou nejprve podstoupit chemoterapii ke zmenšení rakoviny, nazývanou neoadjuvantní terapie, a poté operaci.

V některých případech lékaři dávají přednost chemoterapii před operací. V naději, že léčba nádor zmenší a operace pak nebude muset být tak invazivní.

 

Hormonální terapie

Pokud je typ rakoviny prsu citlivý na hormony, může lékař zahájit hormonální léčbu. Estrogen a progesteron, dva ženské hormony, mohou stimulovat růst nádorů rakoviny prsu.

Hormonální terapie funguje tak, že blokuje produkci těchto hormonů ve vašem těle nebo blokuje hormonální receptory na rakovinných buňkách. Tato akce může pomoci zpomalit a případně zastavit růst vaší rakoviny.

 

Až 90 % žen, u kterých je rakovina diagnostikována včas, se může zcela vyléčit. Nejdůležitější pro včasné zachycení nádoru je pravidelné preventivní mamografické vyšetření, k včasnému odhalení přispívá také pravidelné samovyšetření prsu.

 

Na závěr jeden podstatný fakt

Nádorové onemocnění prsu se vyskytuje i u mužů, i když podstatně méně často. Základním příznakem bývá hmatatelná bulka nebo zduření, většinou nebolestivé – vyskytnout se může i vtažení bradavky. V takovém případě je na místě navštívit praktického lékaře.

NEPODCEŇUJTE PREVENCI !

Zdroje: healthline.com, medlineplus.gov, Freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *