Jak skladovat rajčata co nejdéle ?

Nejprve se důležité zmínit, že rajčata nejsou vhodná k dlouhodobějšímu skladování.
Čerstvá vydrží jen několik málo dní, ale i přesto existuje pár způsobů, jak si na nich pochutnat i mimo jejich sezónu.

Ideální teplota pro uchování chuti rajčat by se měla pohybovat lehce nad 10 °C. Určitě tedy nedávejte rajčata do ledničky, ztratí tím svou chuť kvůli působení chladného vzduchu. Ten zastavuje proces jejich dozrávání, a tím zabraňuje vzniku charakteristické rajčatové chuti. Chlad také ničí buněčné membrány rajských jablíček, a tím se jejich dužina stává moučnatou. Rajčata je ideální skladovat v otevřené nádobě třeba v kuchyni. Ovšem tímto způsobem vydrží jen pár dní.

Jak tedy skladovat rajčata, když se vám jich na zahrádce urodí více než stihnete včas zkonzumovat ?

Existuje hned několik možností.

  • Mražení rajčat

Zmrazená zelenina je praktická a vždy po ruce. Ne každá je ale ke zmrazování vhodná. K mrazení nejsou ideální konkrétně rajčata, protože kvůli vysokému obsahu vody se v nich naruší buněčné struktury a plody nevábně rozměknou. 

Proto před uložením do mrazáku rajčata blanšírujeme. Blanšírování je kuchyňská úprava, při které potravinu krátce ponoříme do vroucí vody a následně ji prudce zchladíme. Proces blanšírování ponechá rajčatům jejich charakteristickou chuť, vůni i barvu. Po blanšírování rajčatovou slupku oloupejte a rajče nakrájejte.

Rajčata v mrazničce skladujeme v sáčcích z mikrotenové nebo polyetylenové fólie, případně v plastových obalech určených pro mrazničky. Důležité je, aby mraznička dosahovala hodnot nad -18 oC. Jedině tak můžeme zmrazené plody uchovávat déle než čtyři měsíce.

  • Sušení rajčat

Nejrychlejším a nejsnadnějším způsobem je využití sušičky na ovoce. Uvnitř spotřebiče se nachází několik pater většinou plastových sít, na které se pokrájená rajčata rozmístí. Následně stačí nastavit požadovaný program a o vše ostatní se už sušička postará (dokonce i o odvádění přebytečné vlhkosti). Plody zde sušíme na 60-80 stupňů a celý proces zabere přibližně 6-8 hodin.

Sušená rajčata skladujeme vždy ve vzduchotěsném obalu, aby nebyly vystaveny vlhkosti. K tomuto účelu nám skvěle poslouží například čistá uzavíratelná zavařovací sklenice, ve které rajčata vydrží i několik měsíců.

  • Nakládání rajčat

Nejčastější variantou skladování je pravděpodobně nakládání do oleje. S rajčaty v oleji se setkáte v každém větším supermarketu, jedná se  o oblíbenou delikatesu. Nakládání není nic náročného. Usušená rajčata vložíme do zavařovací sklenice a zalijeme je až po okraj kvalitním rostlinným olejem (ideálně panenským olivovým).

Do sklenice můžete přidat i další suroviny pro zpestření chuti. Výborně se na to hodí česnek, pepř, rozmarýn, tymián, bazalka, oregano, chilli papričky a zkrátka vše, co máte rádi.

Aby se chuti hezky promíchaly, je dobré všechny ingredience nakrájet na menší kousky a následně celý obsah sklenice zalít olejem zahřátým maximálně na 60 °C. Po uzavření skladujte na suchém, tmavém a chladném místě i několik měsíců.

  • Zavařování rajčat

Máte rádi italskou kuchyni? Tak to se vám zavařená rajčata budou hodit, protože mají nespočet možných využití. Hodí se k přípravě různých omáček, které využijete k těstovinám i na pizzu. Stejně tak k výrobě kečupu nebo studené polévky gazpacho.

Rajčata pokrájejte na menší kousky, osolte a nechte je zhruba 20 minut reagovat, aby pustily šťávu. Následně je můžete plnit do zavařovacích skleniček, které naplňte i šťávou, kterou rajčata pustila, tak 2 cm pod okraj. Hrdla sklenic otřete do sucha, zavíčkujte a na 15 až 20 minut sterilizujte. Po uplynutí této doby je vyjměte ze zavařovacího hrnce (nebo trouby) a nechte je chvíli odpočinout dnem vzhůru.

Takto připravená rajčata můžete jen okořenit, ochutit bylinkami (např. bazalkou) a hned máte rychlý a chutný salátek.

 

Zdroje: nchfp.uga.edu, bhg.com, unspalsh.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *