Virtuální morálka – jaký na nás má vliv ?

Co je to virtuální morálka?

Virtuální morálka je v podstatě morální volba, kterou děláme ve virtuálním prostředí, jako je videohra, sociální sítě nebo internet obecně. Morální rozhodnutí, která na těchto místech děláme, bývají v reálném životě velmi odlišná. Otázkou zní, zda rozhodnutí, která uděláte ve hře nebo online, o vás něco vypovídají, nebo je to neškodná zábava ?

Násilí ve videohrách

Ve videohře můžete střílet nevinné lidi nebo je pro zábavu přejíždět. Možná nejlepší příkladem je Grand Theft Auto. V této hře můžete pro zábavu srážet a střílet nevinné lidi, zabíjet policajty a tak dále. Můžete se vyhnout zabíjení chodců a hrát jen příběh, který obvykle zahrnuje zabíjení lidí, kteří vás chtějí zabít, ale většina z hráčů to tímto stylem nehraje. I když se pokusíte vyhnout zabíjení lidí v GTA, minimálně se pokusíte uprchnout před policajty.

Nabízí se tu tedy otázka, zda násilné chování ve hře může ovlivnit to, jak se chováte ve skutečném světě.
Zdá se, že studie se přiklánějí k tomu, že násilné videohry ve vás násilí nevyvolávají. Zdá se, že většina rozumných lidí zná rozdíl mezi skutečným životem a fiktivním násilím. Zdá se, že některé studie, jako je ta, kterou provedla APA (American Psychological Association), spojují určitou agresi u lidí, kteří hrají násilné videohry, ale to vše závisí na osobě. Člověk může být ze hry frustrovaný a může být agresivnější, ale to spíše záleží na věku. Dítě může být agresivnější, pokud hraje takové hry, ale ty pro ně nebyly určeny a je na rodičích, aby se rozhodly, zda dítě zvládne násilný obsah.

Zdá se, že lidé ze všech společenských vrstev hrají třeba již zmíněné GTA, což je mimochodem jedna z nejprodávanějších her všech dob, a mnoho z nich může mít různé názory.

V některých hrách existují důsledky pro vaše činy. V některých si například můžete vybrat randění s více ženami najednou. Možná si budete připadat, že jste nějaké sexuální boss, ale na konci hry to každá žena zjistí a nakonec o všechno přijdete. V jiných hrách nemusí být žádné důsledky pro vaše činy.

Vypovídají o vás něco vaše rozhodnutí ve hře ? Někdo může být své ženě zcela loajální, ale pak si chce zahrát s různými dívkami ve hře. Odhaluje to skrytou touhu podvádět, nebo je to člověk, který si hraje s co-když světem? Těžko říct a jako vždy to může záležet na jedinci.

Trolling

Trolling je další akce ve virtuálním světě, kterou někteří mohou podniknout, a je diskutabilní, co o vás jako o člověku říká. Základní definicí slova trolling  je v podstatě, když na internetu řeknete něco kontroverzního, abyste v někom vyvolali emocionální reakci.

To, co řeknete, bude záviset na závažnosti situace. Někdy můžete někoho „trollovat“ tím, že řeknete, že se vám nelíbí populární televizní pořad, a lidé na internetu se na vás budou zlobit. Jindy to může být něco vážnějšího, například hlásat rasistické výroky, aby se lidé bouřili.

Je to jen neškodná zábava? Nebo je to závislé na situaci? Někdo může namítnout, že trollování někoho o jeho oblíbeném pořadu si jen pohrává s příliš citlivými lidmi. Jiní mohou tvrdit, že trolling může mít nějaké důsledky v reálném světě. Za obrazovkou počítače můžete někomu ublížit, což je v podstatě nemorální jednání.
Samozřejmě je rozdíl mezi hrou, kde nikdo z lidí není skutečný, a trollingem, kde jsou za obrazovkou počítače skuteční lidé. Můžete si myslet, že osoba za obrazovkou není tím, za koho se vydává, nebo si můžete myslet, že zvládne váš druh humoru. Opravdu toho člověka nemusíte znát, a proto je trolling tak kontroverzní.

Jiné virtuální světy

V online komunitách můžete žít úplně jinou identitu. Někteří lidé si mohou vytvořit avatara, který jim není podobný. Jejich věk, pohlaví nebo jiné vlastnosti se mohou lišit od toho, kým jsou. Je to touha stát se někým jiným? Je to jen někdo, kdo experimentuje s jinou identitou?

Morálka ve hrách a dalších virtuálních komunitách je poměrně zajímavé téma. Je dosti diskutabilní, zda vaše rozhodnutí ve hře nebo online světě vypovídají o vás jako o člověku. Může to vypovídat o vašich nevědomých touhách nebo vašich osobnostních rysech, nebo to můžete být jen tím, že se prostě bavíte.

Rozhodně je to velmi individuální, záleží na ostatních mnoha detailech.

Virtuální morálka je jedna věc, ale vaše morálka druhá. Pokud se potýkáte s morální krizí, není ostuda vyhledat radu.

 

Zdroje: betterhelp.com, unsplash.com 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *