Seznamovací podvody aneb jak nenaletět..

Většina lidí si nyní uvědomuje nebezpečí podvodníků. A přesto je stále tak snadné stát se jejich obětí, pokud si nedáte pozor. Podle průzkumu z roku 2020, kterého se zúčastnilo více než 900 účastníků, téměř jedna ze čtyř žen přiznala, že se stala obětí online podvodníka.

Proč je tedy tolik z nás nadále cílem těchto podvodů a jak se můžeme chránit?

Kdo  je to online podvodník ?

Jedná se o extrémní formu seznamovacího podvodu, odkazuje na falešnou prezentaci sebe sama na internetu. V mnoha případech podvodník zahrnuje vytvoření zcela fiktivní osobnosti nebo identity. Velmi často se tyto podvody odehrávají ve světě online seznamek, kde jednotlivci lžou o své identitě potenciálnímu partnerovi, aniž by měli v úmyslu se někdy osobně setkat. Existuje mnoho důvodů, proč tyto podvody někdo dělá, včetně:

  • Podvádět jednotlivce za účelem finančního zisku
  • Cílená pomsta
  • Cílené obtěžování
  • Prozkoumat jejich sexualitu nebo genderovou identitu
  • V důsledku špatného sebevědomí, deprese, úzkosti nebo jiného problému s duševním zdravím

Známky podvodníků

Pokud se často stýkáte s lidmi online, je důležité dávat si pozor na potenciální spammery. Zde je několik varovných signálů, které je třeba sledovat a které mohou naznačovat, že vás loví podvodník:

  • Vyhýbají se ukazování své tváře

Podvodník se bude snažit za každou cenu vyhnou odhalení své skutečné fyzické podoby. To zahrnuje opakované odmítání telefonních hovorů, videochatů a jakékoli formy osobního kontaktu. Zejména po dlouhém rozhovoru online budou neustále hledat výmluvy, proč se nesetkat osobně nebo přes video. „Mám rozbitý počítač,“ „Jsem stydlivý,“ „Mám schůzku a nemůžu mluvit.“ Odmítnou posílat jakýkoli typ aktuálních fotografií, včetně momentálních selfie, protože mohou používat vybraný počet ukradených fotografií z jiného online profilu. Pokud nemohou poslat žádné fotky kromě toho, co mají na svém profilu na seznamce nebo na sociálních sítích, je pravděpodobné že se jedná o podvod.

  • Žádají o peníze

V mnoha případech se nemusí výslovně zeptat, ale dosáhnou toho tím, že budou mluvit o nesnázích nebo o rodinném příslušníkovi, který potřebuje finanční pomoc. Tyto taktiky se vás snaží přimět, abyste mu pomohli, ale nenechte se zmást! Každý cizinec online, který vás požádá o peníze, je téměř vždy podvodník.

  • Jejich online účty nemají mnoho přátel ani interakcí

Pokud s někým už nějakou dobu mluvíte online, ale všimnete si, že jeho profil na sociálních sítích má malou angažovanost nebo málo sledujících (což znamená prakticky žádné), je velká šance, že se jedná o falešný profil.

  • Jejich příběh se zdá být příliš neuvěřitelný, než aby byl pravdivý

Podvodníci si často vymýšlejí velmi nepravděpodobné příběhy, které by odpovídaly vašemu životu. Mohou lhát o tom, že mají zaměstnání na vysoké úrovni nebo rodinné bohatství, aby se zdáli atraktivnější, nebo si možná vymýšlejí příběhy navržené tak, abyste je litovali. Ať je to jakkoli, pokud se vám tyto příběhy zdají být příliš přitažené za vlasy a příliš legitimní, pak věřte svým instinktům: pravděpodobně jsou příliš „dobré“, než aby to byla pravda.

  • Jsou hned EXTRÉMNĚ romantičtí

Každý má rád pocit, že po něm někdo touží, ale podvodník vás může zaplavit láskyplnými zprávami, které přicházejí příliš brzy. Po pouhých několika dnech se vás mohou pokusit přimět, abyste se s nimi zavázali ke vztahu, ve snaze „urychlit“ vztah.

Nikdy neposílejte žádné nahé nebo sexuálně explicitní fotografie cizí osobě online, protože by mohly být v budoucnu použity jako vydírání.

Jak se vypořádat s podvodníkem ?

Udělejte si vlastní výzkum

Zkuste vygooglit jejich jméno, prohledat profily na jiných sociálních sítích nebo dokonce provést zpětné vyhledávání obrázků, abyste zjistili, zda nejsou fotografie dané osoby ukradeny z online profilu někoho jiného. Můžete dokonce vyhledat jejich telefonní číslo nebo přes Google vyhledat jejich zprávy, abyste zjistili, zda se neobjevují někde jinde.

Nesdílejte příliš mnoho

Někteří podvodníci se mohou pokusit použít vaše informace k hacknutí vašich účtů. Dávejte si pozor na jakékoli „bezpečnostní otázky“, které by se vás mohly pokusit položit (např.: „Jaké je jméno vaší matky za svobodna?“ nebo název ulice, ve které jste vyrůstali). Vždy uchovávejte své bankovní údaje v tajnosti, včetně názvu vaší banky, a hlavně nikdy nesdělujte žádná hesla.

Ptejte se na konkrétní otázky, které vyžadují znalosti

Pokud máte podezření, že mluvíte s podvodníkem, zeptejte se ho na otázky, na které bude znát odpověď pouze někdo s jeho hlášeným pozadím. Zkuste se zeptat na restaurace v jejich městě nebo možná na detail specifický pro jeho práci.

A nakonec…Zablokujte je!

Pokud jste si jisti, že se jedná o podvodný profil, vždy osobu zablokujte na sociálních sítích a nahlaste její profil. Ve skutečnosti se může jednat klidně o někoho, koho znáte jen se vám chce z nějakého důvodu dostat „pod kůži“ nebo naopak může jít o náhodného člověka, který se snaží podvodem získat peníze apod. Tak či tak s takovými lidmi se asi sbližovat nechcete ne ?

Zdroje: womenworking.com, unsplash.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *