Pomáhá sledování romantických filmů vašemu milostnému životu vzkvétat?

Přestože romantickým filmům často vyčítáme, že na vztahy kladou příliš vysoká očekávání, mohou vztahy zlepšit.

Zdá se, že většina párů, které znám, zažívá temnou únorovou výzvu vybrat si ten správný film, na který se dívat. Je tolik možností. Nicméně, ve většině vztahů je často jeden člověk, který má rád romantické filmy, a druhý, kterému připadají povrchní a hloupé.

V mém vztahu  jsem to právě já, ten kdo zbožňuje romantické filmy a zápisník jedné lásky zná nazpaměť.

Ale co nám tedy říká věda o dopadu sledování romantických film na naše vztahy?

K mému potěšení nám říká, že sedět a ponořit se do romantického příběhu má potenciál udělat náš vztah ještě lepším, než už je.

Tady je něco z toho, co víme. Studie Valerie Kretz z roku 2019 publikovaná v Communications Studies zkoumala návyky sledování televize a filmů u 306 dospělých. Objevila, co by mohlo být tajnou pilulkou na romantický úspěch. Lidé, kteří sledovali televizní dramata a romantické filmy, nejvíce věřili myšlence, že „láska vítězí nad vším“ a hlásili největší spokojenost ve vztahu. Lidé závislí na telenovelách také častěji věřili na spřízněné duše.

To vše může vycházet z prostého faktu, že jsme ovlivněni tím, co sledujeme a sledujeme to, po čem nejvíce toužíme.

Tam, kde by se někdo mohl ptát, jestli všechna ta ideální zobrazení zpocených těl a nerušené náklonnosti nenastaví laťku příliš vysoko a nevyvolají nespokojenost ve vztahu, mě polechtalo, když jsem si přečetla, že lidé, kteří omdlí těmito melodramatickými líčeními lásky, mohou být právě ti, kteří jsou pevnější a oddanější svým vztahům. Jinými slovy, filmy, které srší sladkostí, mohou být přesně tím, co párový terapeut musí předepsat, když vztah směřuje ke skalnatým mělčinám.

Trochu doufám, že si toto přečte má drahá polovička a přehodnotí svou předpojatost vůči Sparksovým romanům.

Ale je toho víc. I když by bylo snadné podezřívat, že tyto filmy obvykle preferují ženy, ukazuje se, že v mnoha heterosexuálních párech mají také muži sklony k romantickým filmům mnohem více, než bychom tušili. Alespoň to zjistili Richard Harris a jeho kolegové z Kansas State University, když dělali rozhovory s 265 mladými dospělými. Není divu, že i když muži a ženy ve studii uvedli, že si film sami užívali, rychle poukázali na to, že „většině mužů“ by se to nelíbilo.

Navzdory tomuto stereotypu o mužích jako o méně romantických, mnoho mužů v Harrisově studii uvedlo, že pokud by dostali šanci vstoupit do fantasy světa a nahradit postavy, které viděli na plátně, byli by více než ochotni, aby sehrály romantické scény.

To vše může naznačovat, že když se mnozí z nás choulí před obrazovkami a hledají zábavu, můžeme naše vztahy zpevnit sledováním romantiky na velkém plátně. Není to triviální, když vztahy potřebují trochu oživit, dobrý staromódní rom-com může být právě to, co je potřeba k tomu, abychom byli blízko těch, které milujeme.

 

 

Zdroje: psychologytoday.com, freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *