Co je to předsudek?

Předsudek je předpoklad nebo názor o někom jednoduše založený na příslušnosti této osoby k určité skupině. Lidé mohou mít například předsudky vůči někomu jinému z jiného etnika, pohlaví nebo náboženství.

 

 

Pokud někdo jedná na základě svých předsudků, předem někoho odsuzuje (odtud pojem „předsudek“) dřívě, než dostane šanci ho poznat na hlubší úrovni. To je iracionální postoj a způsob myšlení, který nikomu zúčastněnému neprospívá. Člověk může mít například mnoho předpojatých představ o někom, kdo je třeba křesťan, muslim nebo žid.  A dovolí, aby tyto soudy ovlivnily způsob, jakým na tyto lidi nahlíží a jak s nimi zachází.

Mezi společné rysy předsudků patří:

  • Negativní pocity
  • Stereotypní přesvědčení
  • Tendence k diskriminaci členů skupiny

Ve společnosti často vidíme předsudky vůči skupině založené na rase, pohlaví, náboženství, kultuře a i mnoho dalších.

 

Druhy předsudků

Jak již bylo zmíněno, předpojatý postoj může být založen na řadě faktorů, včetně pohlaví, rasy, věku, sexuální orientace, národnosti, socioekonomického postavení a náboženství. Některé z nejznámějších typů předsudků jsou:

  • Rasismus (předsudek vůči rase)
  • Sexismus (diskriminace na základě pohlaví)
  • Ageismus (předsudky vůči lidem na základě jejich věku)
  • homofobie (negativní postoj k homosexuálním jedincům)
  • Nacionalismus (předpojatost vůči určitým národnostem)
  • Náboženský předsudek
  • Xenofobie (vůči cizincům)

Jak nás předsudky negativně ovlivňují

Když lidé zastávají předpojaté postoje vůči ostatním, mají tendenci pohlížet na každého, kdo se hodí do určité skupiny, jako na „všichni jsou stejní“. Malují každého jednotlivce, který má určité vlastnosti nebo přesvědčení, velmi širokým štětcem a nedokážou se na každého skutečně dívat jako na jedinečného.

To má velmi silný vliv na to, jak se lidé chovají a komunikují s těmi, kteří se od nich liší.

Obzvláště postiženi jsou však ti, kteří jsou na straně příjemce předsudků. Nejen, že tyto předpoklady a předsudky mohou způsobit opravdové zranění, ale mohou dokonce ovlivnit jejich schopnost získat v tomto světě „spravedlivý pohled“.

Například všudypřítomné předsudky vůči afroameričanům se promítly do vyšší míry uvěznění, menšího počtu pracovních nabídek a nižších platů.

Dalším do očí bijícím příkladem jsou předsudky vůči muslimům; bující protimuslimské nálady na Západě vedly mnoho lidí k přesvědčení, že všichni muslimové jsou násilníci a nenávistní.

 

Proč dochází k předsudkům

Neexistuje jednoznačná odpověď na to, proč předsudky existují, ale je ve hře řada faktorů. Podle psychologa Gordona Allporta (průkopník psychologie osobnosti) se předsudky a stereotypy objevují částečně jako výsledek normálního lidského myšlení. Abychom pochopili svět kolem nás, je důležité třídit informace do mentálních kategorií.

„Lidská mysl musí myslet pomocí kategorií,“ vysvětlil Allport ve své knize The Nature of Prejudice. „Jakmile se kategorie vytvoří, jsou základem normálního předsudku. Tomuto procesu se nemůžeme vyhnout. Závisí na něm řádný život.“

Jinými slovy, často závisíme na naší schopnosti zařazovat lidi, myšlenky a předměty do různých kategorií, abychom světu usnadnili pochopení.

Jsme prostě zaplaveni příliš velkým množstvím informací, než abychom je všechny utřídili logickým, metodickým a racionálním způsobem. Bohužel tato rychlá kategorizace vede k chybným předpokladům, které mají dopad na jednotlivce i svět jako celek.

 

Boj proti předsudkům

Zatímco v některých případech jsou předsudky do očí bijící, často k nim může dojít, aniž bychom si to uvědomovali. Ať už jsou hluboce zakořeněné, naučené nebo implicitně zaujaté, je důležité bojovat s našimi vlastními předsudky, které máme vůči ostatním.

Jedním z prvních způsobů, jak toho dosáhnout, je pochopit a přijmout, že ty předsudky máme. Tím, že si uvědomíte svou vlastní přirozenou tendenci být zaujatý (je to něco, co zažíváme všichni, ať vědomě nebo ne), budete schopni se snadněji přistihnout „při činu“ a napravit se.

 

Rozpoznání a náprava vašich předsudků

Když si uvědomíte, že předem odsuzujete někoho jiného, ​​zkuste si položit následující otázky:

  1. Proč mám tuto myšlenku?
  2. Jaký mám důkaz, že můj úsudek o této konkrétní osobě nebo skupině je správný?
  3. Co o této osobě nebo skupině vím ?
  4. Je možné, že bych mohl být zaujatý?

Kromě zkoumání důvodů, proč k předsudkům dochází, výzkumníci také prozkoumali různé způsoby, jak lze předsudky snížit nebo dokonce odstranit. Pro začátek zkuste být empatičtí vůči členům jiné skupiny.

Například, když si jednoduše představíte, že jste ve stejných „botách“ jako druhá osoba, můžete si je polidštit. V tu chvíli už nejsou jen náhodným členem skupiny, která je odlišná od té vaší (které možná úplně nerozumíte).

Místo toho se ve vašich očích stanou složitější bytostí – někdo s matkou a otcem, sourozenec, přítel pro ostatní, kolega, manžel. Někdo s jedinečnými zájmy, schopností milovat, plakat a cítit.

Mezi další techniky, které se používají ke snížení předsudků, patří:

  • Přemýšlejte o tom, že ostatní mají vůči vám pravděpodobně předsudky, a soustřeďte se na to, jaké to je být předem odsuzován na základě něčeho tak jednoduchého, jako je barva vaší pleti, náboženství, pohlaví nebo věku.
  • Vzdělávat se o jiných skupinách (poznávání běžných stereotypů vůči nim)
  • Trávit více času se členy jiných skupin
  • Otevřené rozhovory o lidské tendenci praktikovat předsudky
  • Prosazování zákonů a předpisů, které vyžadují spravedlivé a rovné zacházení pro všechny skupiny lidí

Vědět, co jsou předsudky a proč k nim dochází, je důležitým krokem k tomu, aby se svět stal přívětivějším a rovnocennějším místem. Samozřejmě je potřeba udělat velký pokrok.

Snažte se porozumět ostatním na hlubší úrovni.

Zdroje: verywellmind.com
Foto: pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *