Jak bezpečně používat online seznamovací aplikace

Foto: Freepick.com
Za posledních několik let popularita online seznamování raketově vzrostla ve srovnání s tím, kde původně začala. Seznamovací weby a aplikace poskytly svobodným lidem pohodlný nový způsob, jak se seznámit. Aktuálně používá seznamky více než 48% Čechů.

S jednoduchostí seznamovacích webů a aplikací přicházejí některé nové problémy, zejména v podobě bezpečnosti. Interakce s cizími lidmi online vás může vystavit riziku krádeže identity, online obtěžování, pronásledování až k některých druhům kyberšikany. A pokud se rozhodnete setkat se „ve skutečném životě“ (IRL – in real life) s někým, koho jste potkali na seznamovací aplikaci, musíte zajistit i svou fyzickou bezpečnost.

Aby byla navigace na scéně online seznamování o něco jednodušší a bezpečnější, sestavili jsme seznam důležitých faktů o seznamování online. Také jsme sestavili několik tipů pro výběr nejlepší seznamovací aplikace a klíčové tipy, jak zůstat v bezpečí ve světě online seznamování.

Fakta o online seznamovacích aplikacích

Ať už s online seznamováním začínáte, nebo se považujete za profíka, pomůžeme vám jasně porozumět tomu, co seznamovací aplikace nabízejí. Včetně toho, jak často jsou používány, jak se na ně dívají ostatní, a dokonce i to, jak poctiví jsou lidé při vytváření svých profilů.

Popularita online seznamování roste

Odhaduje se, že v roce 2022 bude v ČR používat seznamovací weby více než polovina obyvatel.
Další studie z roku 2006 z Pew Research Center uvedla, že 66 % uživatelů internetu souhlasilo s tím, že seznamování přes internet není bezpečné. Novější výzkum však ukazuje, že toto číslo se snížilo; Studie z roku 2020 ukazuje, že 46 % lidí považuje seznamování na internetu za nebezpečné.

Lidé mohou být při používání seznamovacích aplikací nepoctiví

Jistě pro vás není překvapením, že lidé při používání seznamovacích webů a aplikací mohou lhát.

Nejvíce na svých profilech upravují reálná fakta heterosexuálové. Nejčastěji to jsou muži o své výšce a ženy o své váze či věku.

Lidé používají seznamovací aplikace z různých důvodů

Zatímco někteří lidé si myslí, že seznamovací aplikace jsou pouze pro „napojení“, výzkumy ukazují, že důvody, proč lidé seznamovací aplikace používají, se liší. Jedna studie zjistila, že tyto důvody mají tendenci spadat do šesti různých kategorií:

  • Hledání sexuálních partnerů
  • Budování přátelství
  • Hledání životního partnera
  • Cestování (rande na různých místech)
  • Sebezdokonalování a sebevalidace
  • Zábava a zvědavost

Stejná studie zjistila, že ženy měly tendenci používat Tinder více k budování přátelství a sebehodnocení a muži měli tendenci jej používat více k hledání sexuálních a/nebo romantických partnerů.

Lidé mohou používat konkrétní aplikaci na základě typu vztahu, který hledají. Lidé, kteří chtějí spiše neformální vztahy, preferují k seznámení Tinder.

Pokud hledáte vážnější vztah, zvažte použití aplikace, která vás promyšleně spojí s jinou osobou, než aplikaci, která se více zaměřuje na fotky.

Online vztahy mohou trvat déle

Jedna studie zjistila, že manželství, kde se páry poprvé setkaly online, byla spojena s vyšší mírou spokojenosti v manželství a nižší mírou rozpadu ve srovnání s manželstvími, která začala „tradičnějším“ způsobem, jako je třeba setkání prostřednictvím společných přátel.

Pokud se s partnerem seznámíte online, samozřejmě nemáte zaručeno, že z toho vznikne dlouhodobý vztah. Internetové seznamky a aplikace mohou však nabízet výhodu oproti osobnímu setkání.

Díky online seznamování můžete často lépe porozumět tomu, co kdo hledá nebo co od seznámení očekává. Pokud vám někdo z přátel domluví s protějškem schůzku, pravděpodobně si hned neřeknete o co vám primárně jde. V tom je právě hlavní výhoda vašeho profilu na seznamce. Na profil uvedete vaše zájmy, vaše osobnostní rysy a klidně i očekávání od partner nebo od celkového seznámení.

Díky seznamovacím webům a aplikacím se můžete dozvědět o něčích hodnotách a zájmech ještě předtím, než se s nimi setkáte – může vám to pomoci poznat lidi, kteří jsou s vámi více kompatibilní.

Online seznamování může být dehumanizující

Někteří lidé berou online seznamování jako nakupování. Procházejí fotografiemi a hledají dokonalého parťáka a často někoho propustí rychleji, než by tomu bylo při prvním setkání tváří v tvář.

V důsledku toho může mít online seznamování negativní vliv na sebevědomí, ať už někdo sleduje lidi, kteří to neopětují, nebo nedostávají tolik shod s protějšky, jak doufali.

Z tohoto důvodu je důležité používat seznamovací weby a aplikace s rozmyslem. Ujistěte se, že v aplikaci netrávíte příliš mnoho času, pracujte na svém sebevědomí i mimo seznamky a mějte trpělivost během celého procesu hledání partnera.

Výběr nejlepší seznamovací aplikace pro vás

Pokud jde o výběr nejlepší online seznamovací aplikace pro vás, může být čtení recenzí a porovnávání aplikací matoucí, zvláště když se funkce a možnosti značně liší a neustále se mění, jak je vývojáři upravují.

S více než 7 500 seznamovacími aplikacemi po celém světě je z čeho vybírat. Postupujte podle těchto několika jednoduchých kroků, které vám pomohou najít tu nejlepší aplikaci pro vás.

Přečtěte si Bezpečnostní funkce

Online seznamování může být riskantní, protože existuje mnoho neznámých. V důsledku toho si chcete být jisti, že aplikace, kterou vyberete, má některé vestavěné bezpečnostní funkce. V ideálním případě bude aplikace propagovat své bezpečnostní pokyny na stránce registrace.

Například Tinder má funkci ověřování fotografií, která lidem nabízí možnost vyfotit se v reálném čase, a Tinder tuto fotografii spojí s profilem osoby, aby zabránil podvodům. Na profilech těch, kteří jsou ověřeni fotografií, se objeví štítek s ověřením.

Podívejte se na funkce hlášení a blokování

Při online seznamování můžete narazit na lidi, o kterých máte pocit, že se chovají nevhodně. Pokud k tomu dojde, chcete mít možnost nahlásit jejich chování a také jim zabránit, aby vás kontaktovali.

Je důležité vědět předem o tom, jaké jsou bezpečnostní funkce seznamovacího webu nebo aplikace. Pokud neexistují žádné způsoby, jak nahlásit nevhodné zprávy nebo zablokovat lidi, aby vás kontaktovali, můžete se rozhodnout službu nevyužívat.

Většina seznamovacích aplikací, jako je Badoo, vám umožňuje nahlásit podezřelé nebo nevhodné zprávy od jiných lidí.

Určete úroveň viditelnosti, kterou aplikace poskytuje

Při kontrole aplikace zkontrolujte, zda můžete ovládat viditelnost svého profilu. V ideálním případě chcete aplikaci, která umožňuje více možností zabezpečení vašeho profilu. Čím méně možností máte, tím více jsou vaše informace na internetu vystaveny.

Některé aplikace nabízí lidem několik možností, jak ovládat, koho vidí a kdo vidí je. Pamatujte, že čím více možností aplikace v této oblasti poskytuje, tím lépe.

Vyhněte se webům a aplikacím, které umožňují zasílání zpráv před párováním

Nikdo nemá rád přijímání nechtěných fotografií nebo obtěžujících zpráv, k čemuž se seznamky dost nabízejí. V důsledku toho je nejlepší vybrat aplikaci, která vyžaduje, aby oba lidé projevili zájem, než bude možné posílat zprávy. Tímto způsobem můžete snížit počet nevyžádaných zpráv, které dostáváte, a omezit jej pouze na lidi, se kterými chcete komunikovat.

Věnujte pozornost nastavení geografie

Mnoho online seznamovacích aplikací používá vaši polohu jako způsob, který vám umožní najít možné shody. Ujistěte se však, že vám aplikace umožňuje mít nad tímto nastavením určitou kontrolu. Nikdy není dobrý nápad mít aplikaci, která umožňuje úplně cizím lidem přesně určit, kde se nacházíte, nebo dokonce najít vaši konkrétní adresu.

Hledejte bezplatné zkušební verze a bezplatné verze

Většina seznamovacích aplikací má bezplatnou i placenou verzi. Možná nebudete chtít platit za členství, aniž byste věděli, zda se vám aplikace líbí nebo zda bude užitečná. A mít bezplatnou verzi vám nezabrání v poznávání nových lidí.

Pokud začínáte, může být mnohem výhodnější vyzkoušet několik různých aplikací, abyste zjistili, co funguje, než kupovat prémiové členství ještě před tím, než jej zkusíte. Navíc, seznamovací aplikace mohou být drahé, za některé můžete zaplatit až 300 kč měsíčně.

Přehodnoťte aplikace, které odkazují na sociální sítě

Většina seznamovacích aplikací jako Tinder, Badoo nebo E-darling umožňuje lidem sdílet data z jejich profilů na sociálních sítích. To je většinou neškodné, ale uvědomte si, kolik informací je díky tomu odhaleno na vašem profilu na seznamce.

Pamatujte, že neznáte lidi na seznamovací aplikaci. Poskytnout jim přístup k vašemu profilu na sociálních sítích – což může zahrnovat místo, kde trávíte čas a/nebo fotky své rodiny – může být riskantní, zvláště pokud jste třeba osamělý rodič.

Ponechte si jisté soukromí – kam jste chodili do školy, kde pracujete apod. Zpřístupnění těchto informací znamená, že i poté, co jste lidi prostřednictvím aplikace zablokovali, vás stále mohou najít a obtěžovat prostřednictvím sociálních sítí nebo i v reálném životě.

Zůstaňte v bezpečí při používání seznamovacích aplikací

I když nemůžete za to, že se k vám někdo ve světě online seznamování chová dravě nebo neuctivě, existují věci, které můžete udělat, abyste zůstali v bezpečí. Zde je několik užitečných bezpečnostních tipů, které můžete ihned uvést do praxe, abyste byli více všímaví.

Použijte originální fotografii

Při vytváření svého profilu seznamky nepoužívejte stejnou fotografii, jakou máte na svých účtech na sociálních sítích. Pokud používáte stejnou fotografii jako na Facebooku nebo na Instagramu, je pro někoho opravdu snadné provést zpětné vyhledávání obrázků pomocí Googlu. V důsledku toho je mnohem snazší vás najít na sociálních sítích.

Vynechte osobní údaje

Při vytváření svého online profilu se ujistěte, že neuvádíte své příjmení, kontaktní údaje, přezdívky nebo popisky na sociálních sítích. Chcete mít osobní údaje na minimu. Pokud totiž narazíte na někoho, komu nedůvěřujete, nechcete, aby o vás měl příliš mnoho informací.

Možná budete chtít zpřísnit zabezpečení svých účtů na sociálních sítích a přidat další vrstvu ochrany. Například na Facebooku můžete upravit nastavení tak, aby byla vaše stránka soukromá a mohli ji zobrazit pouze „přátelé“, nikoli „přátelé přátel“ nebo naprosto kdokoli.

Zůstaňte uvnitř aplikace

Když si posíláte zprávy s potenciálním prvním rande nebo dokonce po několika schůzkách, je nejlepší si navzájem psát v aplikaci. I když to může být nepohodlné, pokud se něco nepovede, nemusíte si dělat starosti s tím, že daná osoba má číslo vašeho mobilního telefonu.

A co víc, pobyt v aplikaci vám poskytuje další vrstvu ochrany. Některé systémy zasílání zpráv s datovacími aplikacemi neumožňují lidem posílat fotografie nebo odkazy, což může skutečně snížit počet nechtěných fotografií, které získáte.

Nastavte si telefonní číslo Google

Nakonec budete chtít s někým mluvit po telefonu, buď poté, co se setkáte, nebo možná ještě předtím. Ale místo toho, abyste hned uváděli své mobilní číslo, zvažte získání telefonního čísla Google a jeho přesměrování do telefonu.

Je to docela snadné nastavit. Jakmile se přihlásíte do služby Google Voice, jednoduše zvolíte předvolbu a vyberete dostupné číslo. Pokyny týkající se zbytku procesu nastavení jsou velmi jednoduché.

Při setkání IRL dodržujte bezpečnostní opatření

Vyvarujte se, aby někdo věděl, kde přesně bydlíte. Místo toho si domluvte schůzku na veřejném místě a zajistěte si vlastní dopravu. Měli byste také dát svému blízkému příteli vědět, kde budete a kdy budete doma. Je dobré, aby vaši přátelé věděli co nejvíce informací, pokud by se cokoli pokazilo.

Na schůzce buďte opatrní a bdělí. Nenechávejte svůj drink bez dozoru a prvních pár rande udržujte krátkých. Můžete si dokonce s sebou vzít nějaký nástroj sebeobrany, jako je pepřový sprej nebo kubotan.

A pokud je vám osoba, se kterou se setkáváte, nepříjemná požádejte o pomoc přítele, abyste situaci opustili. Pamatujte, že byste se nikdy neměli cítit špatně. I když musíte udělat něco hrubého, abyste unikli situaci, musíte se ujistit, že jste v bezpečí. Nejlepší je, domluvit se s někým blízkým aby vám po několika minutách schůzky zavolal. Může to být dobrá propustka z nepovedeného rande – ačkoli již trochu ohraná ale stále funkční.

 

Zdroje: verywellmind.com, tinder.com, oprahdaily.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *