Jak může trauma ovlivnit váš vztah?

Unsplash.com

Trauma je emocionální reakce na stresující událost, která způsobuje značný strach, zmatek, bezmoc nebo disociaci. Mezi traumatické události patří mimo jiné válka, přírodní katastrofy, napadení, zneužívání, násilí nebo i úmrtí někoho.

Trauma může ovlivnit lidi mnoha způsoby a jeho účinky mohou vypadat u každého člověka jinak.

Pokud jste prošli traumatickým zážitkem, možná zjistíte, že vás to v mnoha ohledech změnilo, včetně ovlivnění vašeho partnera a vašeho vztahu. Mimo jiné jedním z dlouhodobých účinků traumatu jsou napjaté vztahy.

Jak může trauma ovlivnit váš vztah

  • Změna myšlenkových procesů: Traumatická událost může změnit způsob, jakým přemýšlíte o sobě, o ostatních a o světě kolem vás. Možná jste si například celý život mysleli, že ostatní jsou obecně důvěryhodní. Pokud vám však někdo při traumatickém zážitku ublížil, můžete si myslet: „Nemůžu nikomu věřit ani ho nechat, aby se ke mně přiblížil.“ To zase ovlivní váš vztah k ostatním, včetně vašeho partnera.
  • Hyperpozornost: Trauma aktivuje centrum strachu našeho mozku, které nás pošle do stavu boje/útěku/zmrazení, aby nám pomohlo přežít. Váš mozek však může zůstat v tomto hyperalarmním stavu i po skončení incidentu. Můžete zjistit, že reagujete na vše, co váš mozek vnímá jako potenciálně ohrožující, bez ohledu na to, zda je to skutečná hrozba nebo ne. Pokud jste byli například napadeni při chůzi po ulici, můžete zažít otřes strachu, kdykoli do vás někdo náhodně narazí.
  • Cítíte se otupělí: Odvrácenou stranou tohoto zvýšeného stavu vzrušení je disociace, kdy se můžete cítit otupělí nebo „uvnitř mrtví“. To je zvláště běžné v případech chronického a nevyhnutelného traumatu, jako je třeba dlouhodobé zneužívání v dětství. Náš mozek nám pomáhá přežít tím, že vstupuje do odděleného, ​​disociativního stavu, aby nás chránil před poškozením. Někdo, kdo prožil trauma, se může přehoupnout z jednoho extrému do druhého, ze stavu otupění do hyperaktivity.
  • Vyhýbání se některým situacím: Prožívání traumatu může způsobit, že se budete vyhýbat situacím nebo okolnostem, které vám traumatickou událost připomínají. To může významně ovlivnit vaši schopnost fungovat v běžném životě, protože vás to vede k přesvědčení, že jediný způsob, jak se cítit bezpečně, je zmenšit svůj svět. V důsledku toho se můžete uzavřít před mnoha naplňujícími zážitky.
  • Izolace: Traumatické události mohou mít neuvěřitelně izolační účinek, protože můžete mít problém sdělit ostatním, jak se cítíte, nebo můžete věřit, že nikdo nebude rozumět tomu, čím procházíte. Tyto vzorce mohou vést k odstupu ve vztazích a sociální/emocionální izolaci.
  • Hněv a frustrace: Po traumatické události se také můžete cítit méně pod kontrolou svých emocionálních/behaviorálních reakcí a jednat způsobem, který ostatní vnímají jako nepřiměřený dané situaci. To může způsobit, že ostatní budou frustrovaní nebo naštvaní na vás a posílí vaše přesvědčení, že vám nikdo nebude rozumět.

Vyrovnání se s následky traumatu – vliv na váš vztah

  • Potvrďte své zkušenosti: Potvrďte si sebe sama tím, že si uvědomíte, čím jste si prošli. Bylo to hrozné a dává smysl, že jste tím stále ovlivněni.
  • Budujte sebeuvědomění: Buďte si více vědomi reakcí svého těla a mysli na situace/podněty tím, že si uděláte čas na popis konkrétních myšlenek, identifikujete a označte své emoce a budete si všímat svých impulzů a reakcí.
  • Použijte techniky uzemnění, abyste zůstali v přítomnosti: Techniky uzemnění, jako jsou dechová cvičení, poklepávání prstem nebo věnování pozornosti svým pěti smyslům, vám mohou pomoci zůstat v přítomnosti. Tyto techniky mohou být zvláště užitečné, pokud se potýkáte s flashbacky nebo disociací.
  • Procvičujte si společnou regulaci se svým partnerem: Společná regulace znamená využití vašeho partnera a jeho uklidňující přítomnosti, abyste se cítili více regulovaní a uzemnění. Váš partner vám může pomoci tím, že použije teplý, uklidňující tón hlasu, potvrdí vaši úzkost a modeluje dechové nebo sebeuklidňující techniky, které jsou pro vás užitečné.
  • Vytvářejte příležitosti pro sebe-účinnost: Vytvářejte předvídatelnost a okamžiky sebe-účinnosti během dne, kdy se cítíte zmocněni jednat z místa vlastní účinnosti.
  • Vyhledejte odbornou pomoc a podporu: Navštivte terapii s lékařem vyškoleným v léčebném přístupu založeném na traumatu. Jsou tam vyškolení terapeuti, kteří vědí, co prožíváte a jak vám pomoci. Obraťte se na ně, pokud vy nebo někdo, koho máte rádi, bojuje s následky traumatu.
  • Připojte se k podpůrné skupině: Může být užitečné připojit se k podpůrné skupině pro lidi, kteří měli podobné traumatické zážitky.

Jak podpořit svého partnera, pokud měl traumatický zážitek?

  • Vyhněte se frázím: Nepoužívejte fráze jako „všechno se děje z nějakého důvodu“ nebo „Co tě nezabije, to tě posílí“. Někdy se bezdůvodně dějí hrozné věci a člověk se cítí jako rozbitá verze sebe sama. Očekávání, že potřebují být „silnější“ nebo „najít smysl“ v traumatu, může být neuvěřitelně znehodnocující a zanechávat v nich pocit selhání, spíše než útěchu.
  • Pauza před reakcí: Udělejte si čas na zklidnění a regulaci svých emocí, než zareagujete na partnera v hněvu, frustraci nebo úzkosti.
  • Mějte soucit: Váš partner nemusí mít plnou kontrolu nad tím, jak reaguje na spouštěč traumatu, a může potřebovat čas, aby automatickou reakci vypustil, než se naučí nový způsob reakce. Během tohoto procesu s nimi buďte chápaví a soucitní.
  • Buďte trpěliví: Mějte na paměti, že léčení není lineární proces – pravděpodobně bude plný vzestupů a pádů. Snažte se nenechat se odradit.
  • Vyhledejte pomoc: Přejděte na svou vlastní terapii, která vám pomůže zpracovat vaše emocionální reakce na událost a změny ve vašem partnerovi nebo ve vašem vztahu.
  • Netlačte na partnera: Obecně uzdravení lidské psychiky potřebuje čas, než k tomu však dojde, buďte partnerovi oporou a naslouchejte mu.

 

Traumatické události často způsobují dlouhodobé psychické a emocionální poškození. Trauma může ovlivnit každý aspekt vašeho života, včetně vašeho vztahu s partnerem.

Je důležité dát si čas na uzdravení a vyhledat pomoc, pokud ji potřebujete. Komunikujte se svým partnerem a nechte ho, aby tu byl pro vás během celého procesu. Společně můžete pracovat na obnově a budování vašeho vztahu.

 

Zdroje: verywellmind.com, psychologytoday.com, unsplash.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *