Proč se vám na nehtech dělají bílé skvrny – a jak se jich zbavit

Freepik.com

Stejně jako vaše vlasy a pokožka, nehty se v průběhu času mění.

 Zábavný fakt: Nehty jsou složeny z proteinu známého jako alfa-keratin, který funguje jako polymer poskytující ochranný povlak pro pokožku pod nimi. Stejně jako vaše vlasy (které jsou složeny ze stejného proteinu), nehty mohou sloužit jako prodloužení vašeho celkového zdraví, což znamená, že je důležité se o ně starat a dávat pozor na klíčové změny.

Pokud jsou jednou z těchto změn bílé skvrny, může to být známkou toho, že potřebujete zpomalit, načerpat energii nebo si dát pauzu od gelové manikúry. Ale odkud přesně pocházejí – a kdy byste měli navštívit lékaře?

Co jsou bílé skvrny na nehtech?

Bílé skvrny (technicky označované jako tečkovaná leukonychie) jsou definovány keratinovými usazeninami na nehtové ploténce. Leukonychie se může také projevovat jako bílé čáry napříč (příčná nebo pruhovaná leukonychie) nebo dolů (podélná leukonychie) nehtem.

Co způsobuje bílé skvrny na nehtech?

Na rozdíl od všeobecného mínění se pravděpodobně nejedná jen o nedostatek vápníku. Bílé skvrny na nehtech jsou obvykle známkou poškození nehtového lůžka souvisejícího se suchostí nebo traumatem. Lidé, kteří si kousají nehty, jsou náchylní k těmto bílým skvrnám, stejně jako ti, kteří často podstupují gelovou manikúru, která poškozuje nehtová lůžka. Velmi zřídka se bude jednat o nedostatek některých minerálů, jako je zinek a vápník.

Některé bílé skvrny mohou být způsobeny autozomálním genem, který je zděděn (stav se nazývá totální vrozená dědičná leukonychie), zatímco jiné mohou naznačovat plísňovou infekci nebo alergickou reakci na přísady akrylové nebo gelové manikúry. Ten bude pravděpodobně vypadat jako rozptýlené bílé skvrny, zatímco trauma by mělo být jedním koncentrovaným místem.

Plíseň na nehtech se může objevit kdykoli vystavíte nehty teplému a vlhkému prostředí nebo se během stříhání nehtů do nich mohou dostat bakterie i plísně, zvláště pokud nástroje nejsou sterilní.

A i když to není pravděpodobné, mohou být také příznakem vážnějších zdravotních stavů, jako je srdeční onemocnění, selhání ledvin nebo zápal plic. Pokud máte podezření, že tomu tak je, poraďte se svým lékařem.

Jak můžete zabránit bílým skvrnám na nehtech?

Aby nehty zůstaly čisté, důležité je udržovat je hydratované ( olej na kůžičku dělá zázraky), vyhýbat se kousání a jinému škodlivému chování a dávat si pauzu mezi manikúrami, zejména těmi, které zahrnují broušení nehtu, gely a akryly. Držte se nehtových salonů, které používají sterilizované nástroje. Pokud máte podezření, že skvrny jsou výsledkem alergie, můžete se také vyhnout laku na nehty nebo lepidlu, v závislosti na co máte alergii.

Jak se zbavit bílých skvrn na nehtech?

 

Pokud se jedná o skvrnu důsledkem úrazu, obvykle budete muset nechat nehet odrůst. Jestliže se jedná o alergickou reakci, je důležité vyhýbat se alergenům. Pokud se domníváte, že by to mohla být plíseň (v takovém případě si také můžete všimnout ztluštění nehtu), budete chtít navštívit svého dermatologa, aby vám podal antimykotikum.

Vždy je také dobré jíst potraviny, které jsou bohaté na vitamíny, minerály a esenciální mastné kyseliny, aby prospěly celkovému zdraví nehtů. Patří sem losos, vejce, libové maso a zelenina.

Kdy byste měli vyhledat lékařskou péči?

Pokud jsou vaše bílé skvrny vzácné a souvisí s poraněním nehtu, není nutné navštěvovat lékaře. Pokud je však příčina neznámá a bílé skvrny se zhoršují, doporučuji navštívit renomovaného dermatologa, který vám může pomoci posoudit, zda by to mohlo být důsledkem genetického nebo jiného onemocnění, a předepíše vám individuální léčebný plán.

 

Zdroje: realsimple.com, Freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *