Osteoporóza oslabuje kosti, takže jsou náchylnější k náhlým a neočekávaným zlomeninám. Onemocnění často postupuje bez jakýchkoli příznaků nebo bolesti a je zjištěno až při zlomenině kostí. Můžete podniknout kroky k prevenci tohoto onemocnění a existují způsoby léčby ?
Co je to osteoporóza?
Slovo „osteoporóza“ znamená „porézní kost“ (pórovitá). Jde o onemocnění, které oslabuje kosti, a pokud ho máte, vystavujete se většímu riziku náhlých a nečekaných zlomenin kostí. Osteoporóza znamená, že máte méně kostní hmoty a síly. Onemocnění se často rozvíjí bez jakýchkoli příznaků a bolesti a většinou se na něj přijde až ve chvíli, kdy oslabené kosti způsobí bolestivé zlomeniny. Většinou se jedná o zlomeniny kyčle, zápěstí a páteře.
Co způsobuje osteoporózu?
Vědci chápou, jak se osteoporóza vyvíjí, i když neznají přesnou příčinu, proč se vyvíjí. Vaše kosti jsou vyrobeny z živé, rostoucí tkáně. Vnitřek zdravé kosti vypadá jako houba. Tato oblast se nazývá trabekulární kost. Vnější plášť z husté kosti se ovíjí kolem houbovité kosti. Tato tvrdá skořápka se nazývá kortikální kost.
Při osteoporóze se „díry“ v „houbovité části“ zvětšují a jsou početnější, což oslabuje vnitřek kosti. Kosti podporují tělo a chrání životně důležité orgány. Kosti také ukládají vápník a další minerály. Když tělo potřebuje vápník, odbourává a obnovuje kosti. Tento proces, nazývaný přestavba kostí, dodává tělu potřebný vápník a zároveň udržuje kosti silné.
Přibližně do 30 let si normálně vybudujete více kostní hmoty, než ztratíte. Po 35. roce dochází k odbourávání kostí rychleji než k hromadění kostní hmoty, což způsobuje její postupný úbytek. Pokud máte osteoporózu, ztrácíte kostní hmotu rychleji. Po menopauze dochází k rozpadu kostí ještě rychleji.
Kdo je ohrožen rozvojem osteoporózy?
Příznaky a symptomy osteoporózy jsou často jemné nebo téměř neexistující, dokud nemoc nepostoupí. To znamená, že u některých pacientů není diagnostikována, dokud kosti nezeslábnou až do bodu bolestivého zlomu. Zlomeniny se nejčastěji vyskytují v kyčli, zápěstí a páteři. Ženy mají čtyřikrát vyšší pravděpodobnost vzniku onemocnění než muži.
Odhaduje se, že na celém světě trpí osteoporózou asi 200 milionů lidí. Po 50. roce života utrpí jedna ze dvou žen a každý čtvrtý muž zlomeninu související s osteoporózou. Dalších 30 % má nízkou hustotu kostí, která je vystavuje riziku rozvoje osteoporózy. Tento stav se nazývá osteopenie.
Osteoporóza je zodpovědná za více než dva miliony zlomenin ročně a toto číslo stále roste. Ovšem existují kroky, které můžete podniknout, abyste zabránili vzniku osteoporózy.
Některé zdravotní stavy a léky zvyšují riziko. Pokud máte nebo jste měli některý z následujících stavů, z nichž některé souvisejí s nepravidelnými hladinami hormonů, můžete vy a váš lékař zvážit dřívější screening na osteoporózu.
- Nadměrně aktivní štítná žláza, příštítná tělíska nebo nadledvinky.
- Anamnéza bariatrické (léčba obezity) operace nebo transplantace orgánů.
- Hormonální léčba rakoviny prsu, prostaty nebo anamnéza vynechání menstruace.
- Celiakie neboli zánětlivé onemocnění střev.
- Krevní onemocnění, jako je mnohočetný myelom.
Některé léky způsobují nežádoucí účinky, které mohou poškodit kost a vést k osteoporóze. Patří mezi ně steroidy, léčba rakoviny prsu a léky na léčbu záchvatů. Měli byste si promluvit se svým lékařem nebo lékárníkem o účinku vašich léků na kosti.
Stejně jako u mnoha nemocí je klíčová pro úspěšnou léčbu osteoporózy včasná diagnostika a léčba, takže je důležité znát varovné příznaky, abyste si byli jisti, že budou řešeny co nejdříve.
Podle Cleveland Clinic jsou hlavní příznaky osteoporózy následující:
- Ztráta výšky („zmenšení“ > řídnutí kostí)
- Změna držení těla, včetně nahrbení nebo předklonu
- Dýchavičnost (menší kapacita plic)
- Zlomeniny kostí
- Bolest dolní části zad
Mezi rizikové faktory rozvoje osteoporózy patří vyšší věk, kavkazská a asijská etnika, malá tělesná stavba, nízká hmotnost a rodinná anamnéza. Samozřejmě je rizikem i konzumace alkoholu, kouření, neaktivní životní styl nebo i špatné stravovací návyky (nedostatek vápníku či vitamínu D).
Jak se diagnostikuje osteoporóza?
Lékař vás může objednat na test, který vám poskytne informace o vašem zdraví kostí. Testy na zjištění kostní minerální hustoty jsou také známé jako skenování pomocí rentgenové absorpciometrie s duální energií (DEXA nebo DXA). Tyto rentgenové paprsky používají velmi malé množství záření k určení, jak pevné jsou kosti páteře, kyčle nebo zápěstí. Pravidelné rentgenové snímky prokážou osteoporózu pouze tehdy, když je nemoc v pokročilém stádiu.
Všechny ženy starší 65 let by měly mít test hustoty kostí. Skenování může být provedeno dříve u žen, které mají rizikové faktory pro osteoporózu. Muži starší 70 let nebo mladší muži s rizikovými faktory by také měli zvážit provedení testu hustoty kostí.
Jak se osteoporóza léčí?
Léčba prokázané osteoporózy může zahrnovat cvičení, vitamínové a minerální doplňky a léky. Cvičení a suplementace se často navrhují, aby vám pomohly předcházet osteoporóze. Důležitá jsou cvičení zaměřená na zátěž, odpor a rovnováhu.
Zdroje: womenworking.com, my.clevelandclinic.org,
Foto: Freepik.com
Děkuji za další informace. Osteoporozu mám a taky jsem zjistila další nové info. Děkuji