Šťastně až do smrti: Psychologické výhody manželství a závazku

freepik.com

Pokud jste ve vztahu nebo v manželství, měli jste někdy ten den nebo takovou hádku, která vás donutí tajně přemýšlet: „Kéž bych byl svobodný?“ Je to normální, nebojte se! Manželství je plné vrcholů a pádů.

Ale celkově ti, kteří jsou v manželství, uvádějí větší spokojenost v životě, větší pocit bezpečí, lepší zdravotní výsledky a vyšší kvalitu života. Pokud se chcete dozvědět o výhodách manželství, existuje jich hned několik!

Takže, pokud sedíte a závidíte svým svobodným přátelům, kteří neustále chodí na vzrušující rande a seznamují se s novými lidmi, buďte opatrní. Tráva se na druhé straně vždy zdá zelenější. Vědecký výzkum však dospěl k závěru, že tráva je skutečně zelenější pro ty, kteří jsou ve stabilních vztazích a zavázali se milovat až do smrti.

Jaké jsou výhody manželství?

Šťastně až do smrti je iluze, která poskvrňuje náš realistický pohled na to, co je manželství, od chvíle, kdy nám někdo poprvé přečetl pohádku. Nic takového jako šťastně až do smrti neexistuje.

Existuje však něco známého jako „šťastně po většinu času“, a v to byste měli doufat. Není to kompromis nebo negativní věc – život nemůže být vždy úžasný. Je to prostě realistické.

Více dobrého než špatného, ​​více zdraví než nemoci a dokud vás smrt nerozdělí – to jsou známky zdravého vztahu, i když to není vždy blaženost. Držte se toho, snažte se odpouštět víc, než aby vám bylo odpuštěno, a naučte se volit své bitvy. Pokud to dokážete, těchto 11 výhod manželství může být vašich.

1. Manželství může přispět k delšímu životu

Množství studií dospělo ke stejnému závěru: ti, kdo jsou ženatí, žijí déle než ti, kteří žijí svobodně po celý život. Když se přizpůsobíte všem ostatním faktorům, trend lze vidět u každé rasy a v mnoha různých kulturách. Navíc je jedno, na jaký typ věcí lidé umírají. Osoby, které nejsou vdané, mají kratší očekávanou délku života, bez ohledu na jejich pohlaví nebo etnickou příslušnost.

2. Máte lepší životní úroveň

Tím, že zůstanete spolu, netrpíte útrapami spojenými s rozdělením výdajů, domácností a rozdělením věcí na dvě části. Někteří se domnívají, že důvodem nesrovnalostí ve výhodách manželství a nesezdanosti je lepší životní úroveň těch, kteří spolu zůstávají.

Beznadějní romantici se rozhodnou věřit, že láska vše zachrání. Dva jsou při řešení životních situací vždy mnohem silnější než jeden.

3. Ženatí lidé jsou zdravější

Existuje mnoho různých způsobů, jak život v páru zvyšuje vaše fyzické zdraví a vaši pohodu. Když s někým žijete, je pravděpodobnější, že si na vás všimne jemných rozdílů, kterých si možná ani sami nevšimnete.

Mohou vás tedy povzbudit, abyste vyhledali lékařskou pomoc mnohem rychleji. Fyzické přínosy nejsou jen pro akutní onemocnění, jako je nachlazení a chřipka, ale pro prevenci chronických onemocnění, jako je cukrovka a rakovina.

4. Ženatí lidé mají méně rizikového chování

Ženatí lidé jsou také méně náchylní k rizikovému chování. Mají obavy z toho, jak jejich chování ovlivní jejich partnera, a mají tendenci to trochu zmírňovat. Méně pijí, lépe jedí a rychleji se zotavují z nemocí, protože si věnují čas, aby umožnili svému tělu uzdravit se.

Někdy je starost dvou lidí silnější než jen jeden. V takovém případě můžete být v pokušení ignorovat špatné chování a pokračovat.

5. Pánové, výhody platí i pro vás

Když porovnáte zdravotní přínosy pro ženatého muže oproti nezadanému muži, obraz se výrazně zvýší. I když muži rádi malují své manželky jako prudiče, které na nich neustále něco vidí, jejich ženy ve skutečnosti dělají věci z lásky a možná jim zachraňují život.

Výzkumy ukazují, že nejde jen o svatbu. Muž, který je v oddaném vztahu, těží ze spárování se ženou.

6. Emoční podpora je klíčová

Studie neustále ukazují, že lidé, kteří cítí pocit komunity a emocionální podporu od svého okolí, mají lepší zdravotní výsledky. To je ve srovnání s těmi, kteří se cítí emocionálně izolovaní. Být manželé znamená, že se máte o koho opřít, když potřebujete podporu.

Emocionální podpora může být nárazníkem nejen proti problémům duševního zdraví, ale také proti problémům fyzického zdraví. Studie prokázaly, že váš rodinný stav úzce souvisí s funkcí vašeho imunitního systému.

Může pomoci omezit chronická onemocnění. Chránit vás před stresem, který je hlavním přispěvatelem k nemocem, mít někoho, s kým si můžete promluvit, s kým se můžete vybít a dokáže vám pomoci s řešením konfliktu, to vše může podpořit další zdravotní přínosy.

7. Zlepšení duševního zdraví a manželství

Pojďme zvýraznit výhody pro duševní zdraví trochu více. Přelomová studie z roku 1991 dospěla k závěru, že manželství snižuje pravděpodobnost těžké deprese nebo psychiatrických poruch ve srovnání s těmi, kteří nejsou ženatí. Sliby jsou zjevně víc než jen slova – jsou tmelem, který pomáhá manželskému páru budovat zdravější život pro oba členy.

Nejšokující zjištění je, že ti, kteří projdou rozvodem nebo rozchodem, jsou náchylnější k depresím a duševním chorobám. Stres z rozvodu je dostatečný k tomu, aby měl za následek nejhorší duševní výsledky.

Dokonce i ti, kteří uvedli, že byli v manželství nešťastní, dopadli psychicky lépe než ti, kteří se rozhodli vztah ukončit.

8. Samostatné štěstí a sexuální naplnění

V průměru lidé, kteří jsou ženatí, uvádějí, že jsou šťastnější než ti, kteří jsou svobodní. Díky manželství se lidé cítí se životem spokojenější než ti, kteří se rozhodli zůstat svobodní. Páry, které jsou ve funkčním vztahu, také uvádějí, že jsou sexuálně aktivnější. To přichází s vlastní sadou výhod.

Zdravý sexuální život má za následek méně nemocí a pokles chronických onemocnění, jako je kardiovaskulární zdraví, cukrovka a rakovina, a také pomáhá zlepšit váš duševní stav.

Ti, kteří mají zdravý sexuální život, získávají další výhody oproti těm, kteří mají sex mimo manželství nebo jen sex na jednu noc. Mohou se dočasně cítit fantasticky, ale dlouhodobé účinky náhodného sexuálního setkání se nemohou dotknout výhod manželství.

9. Nejde jen o společné bydlení

Pokud si myslíte, že tyto výhody jsou jen o tom, být v živém vztahu, mýlili byste se. Mnohé z výhod naměřených pro manželské páry jsou téměř pryč v oddaném vztahu bez slibů nebo pro ty, kteří spolu žijí.

Možná proto, že tam není stejná úroveň závazku, nebo možná proto, že necítíte stejnou úroveň bezpečí. Totéž nenajdeme u těch, kteří se zavázali žít společně, aniž by kdy formálně uzavřeli uzel.

10. Jasný nouzový kontakt

Když jdete k lékaři a musíte vyplnit vstupní formuláře, jedna z prvních otázek zní: „Kdo je váš nouzový kontakt? Pokud jste v manželství, není třeba přemýšlet – odpověď je automatická. Váš manžel je váš nouzový kontakt.

Být něčí nouzový kontakt, když se stane něco drastického, znamená mnohem víc než jen číslo, na které lze zavolat. Manželství je o tom mít jednoho člověka, o kterém víte, že se na něj můžete vždy spolehnout, že vám bude držet záda. Brání vás a bezpodmínečně vás milují.

Mnozí říkají, že vás nikdo nikdy nebude milovat jako svou matku. Osoba, kterou si vezmete, vás miluje stejně jako matku, jen jinak.

11. Manželské páry vychovávají zdravější děti

Studie ukázaly, že děti, které vyrůstají v domácnosti s dvěma rodiči, se mají lépe než ty, které vyrůstají v domácnosti s jedním rodičem.

Mají méně úzkosti, méně se zapojují do rizikového chování, mají nižší riziko otěhotnění mladistvých, nižší riziko drogové závislosti a celkově jsou v dospělosti stabilnější. Manželství není zdravé jen pro vás, je zdravé pro celou rodinu.

 

Ale ve skutečnosti je manželství úžasné tím, že se jeden druhému věnujete

Manželství je o vzájemné podpoře, o tom, že se můžete opřít jeden o druhého, když vaše nohy samy neunesou tíhu, a nikdy nemusíte být někým jiným, abyste toho druhého potěšili. Pokud by měl svět zítra skončit, mít někoho, kdo by vás pevně držel, je jedním z nejvíce uklidňujících pocitů, které může kdokoli zažít.

Lidé by neměli být sami. Kdybychom byli, nedostali bychom nástroje emocionálního pouta, empatie a schopnosti lásky. Ne každé manželství bude dokonalé. Půjdeme ještě o krok dále a řekneme, že žádné manželství nebude dokonalé. Ale právě v nedokonalosti to funguje.

Pravděpodobně nastanou chvíle, kdy budete tak naštvaní, frustrovaní a rozzlobení, že v manželství nevidíte žádné výhody. Ale věda to prostě nepodporuje. Být oddán druhému a zodpovídat se jedné osobě, která bude mít vždy vaše srdce, je tou nejlepší podporou zdraví, kterou může kdokoli mít.

 

Zdroje: lovepanky.com, freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *