5 důvodů, proč se přejídáme

Unsplash.com

Co způsobuje obezitu? Proč v poslední době stoupá míra obezity mezi populacemi téměř každé průmyslové země? A co s tím můžeme dělat, pokud vůbec něco?

To byly jedny z otázek, které vedly některé z předních vědeckých mozků oboru na prestižním setkání Royal Society v Londýně loni v říjnu. Jejich úkol byl impozantní: Vyřešit pandemii obezity, o které Světová zdravotnická organizace (WHO) tvrdí, že je největší hrozbou pro veřejné zdraví, které lidstvo v 21. století čelí.

Co způsobuje obezitu?

Rostoucí prevalence u nás i v zahraničí, obezita a nadváha přímo přispívají ke každé z 10 hlavních příčin úmrtí v USA, včetně úmrtí na srdeční choroby a mnoho forem rakoviny, ale také úmrtí na infekční onemocnění. V ČR je obezitou postiženo asi 25 % žen, 22 % mužů.  Tyto váhové stavy se v posledních letech dramaticky zvýšily, a to i mezi dětmi a dospívajícími.

Vědecké vysvětlení zuřící pandemie je „energetická rovnováha“. Nebo, přesněji řečeno, „energetická nerovnováha “. Energetická bilance je hvězdou nechvalně známé „rovnice energetické bilance“. Jednoduše řečeno „kalorie dovnitř, kalorie pryč“. Tento poměr se vztahuje k míře, do jaké náš energetický příjem (přijaté kalorie) z jídla a nápojů odpovídá našemu energetickému výdeji (výdeji kalorií) ve formě klidových metabolických aktivit, cvičení a mnoha dalších energeticky náročných funkcí vašeho rtuťového těla.

Předpoklad rovnice energetické bilance je jednoduchý: Konzumujete pravidelně příliš mnoho kalorií a část této energie se ukládá jako tělesný tuk. Jak se tělesný tuk hromadí – zvláště pokud se tuk hromadí v oblasti břicha, který se nazývá viscerální tuk – začíná ohrožovat metabolické zdraví. V praxi narušené metabolické zdraví znamená, že orgány, tkáně a buňky nemohou efektivně využívat nebo produkovat energii.

Klasickými příznaky narušeného metabolického zdraví jsou metabolická onemocnění. Běžná metabolická onemocnění, jako je prediabetes, hypertenze a hyperlipidemie, jsou skutečně včasné varovné příznaky špatně fungujícího metabolického systému. Nezvládnuté nebo nerozpoznané se nakonec dostanou na „nejhledanější seznam“ metabolických onemocnění, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, cukrovka, rakovina a demence.

Proč se přejídáme?

Je pozoruhodné, že výše uvedený metabolický dominový efekt vyplývá ze vzoru přejídání se. Příliš mnoho cukru? Steak? Zelenina? Studie ukazují, že na zdroji energie záleží méně než na celkové spotřebované energii; přebytečná energie z jakéhokoli zdroje potravy působí jako pomalý toxin pro náš metabolický systém („energetická toxicita“ je dnes na sociálních sítích moderní termín pro energetickou nerovnováhu).

Otázka, na kterou ani členové konference Royal Society neodpověděli, byla: “ Proč se přejídáme? “ Koneckonců, nadváha a obezita byly vzácné ve všech částech světa ještě před několika desítkami let, lidská genetika se nezměnila a my nemáme o nic menší sebekontrolu nebo touhu po zdravých tělech než minulé generace. Proč se tedy, teprve nedávno a teď najednou všude, živíme metabolickými chorobami?

 

  1. Konzumujete stravu s vysokým obsahem ultrazpracovaných potravin? Pokud ano, studie naznačují, že denně přijímáte v průměru o 500 kalorií více, než kdybyste jedli stejné potraviny v celé nebo minimálně zpracované formě.
  2. Je pro vás dobrý spánek spíše výjimkou než pravidlem?  Denní příjem energie u lidí se špatným spánkem je asi o 300 kalorií vyšší než u těch, kteří dobře spí, nebo u lidí s původně špatným spánkem, kteří zlepšují své spánkové praktiky.
  3. Často stolujete venku s přáteli, rodinou či spolupracovníky? I když je to společensky obohacující, existuje i metabolická nevýhoda: Většina z nás je silně ovlivněna sociálními normami a stravovacím chováním ostatních, což významně zvyšuje náš příjem potravy v těchto prostředích. Mějte na paměti, že opak může platit pro lidi, kteří se potýkají se záchvatovitým přejídáním nebo emocionálním přejídáním. Pro posledně jmenovanou skupinu může být stravování v izolaci namísto sociálně rizikovým faktorem přejídání.
  4. Je váš domov nebo pracoviště minovým polem svačin a sladkostí? Studie ukazují, že pohodlí – faktory, jako je viditelnost jídla, čas a úsilí potřebné k získání jídla – má překvapivě velký rozdíl v tom, kolik a jak často jíme.
  5. Roztržité a bezduché jedení je dalším moderním broukem pro metabolické zdraví. Zajímavé je, že bezduché jedení má podle všeho okamžité účinky přejídání – jíme více v daném okamžiku, aniž bychom tomu věnovali pozornost – a opožděné účinky, protože rozptýlení zhoršuje naši paměť na předchozí jídlo, což nás vede k tomu, že později budeme jíst ještě více.

Pokud máte zájem zlepšit své vlastní metabolické zdraví pomocí lepších stravovacích návyků, odneste si z tohoto shrnutí výzkumu dvě věci:

1. Tyto faktory, i když jsou běžné, jsou modifikovatelné. Můžeme konzumovat méně ultrazpracovaných potravin, zlepšit naše spánkové rutiny, lépe se rozhodovat v restauracích, omezit připomínky jídla a pokušení a jíst ohleduplněji. Můžeme také zvážit naše individuální okolnosti, abychom viděli, které faktory se na nás nejvíce vztahují, a tam započneme se změnami výživy.

2. Tyto faktory nás nutí k nevědomému přejídání. I když jsou pro typického člověka velké, tyto efekty jsou pro nás obecně neviditelné. Jednoduše jíme více, aniž bychom si uvědomovali jejich vliv. Protože je těžké tyto faktory přímo vidět a cítit, musíme k nim přistupovat jako k jiným mocným, ale neviditelným silám, jako je gravitace. Nemusíte vidět gravitaci na vlastní oči, abyste mohli nosit padák při seskoku, a nemusíte cítit zhoubné účinky moderního potravinového prostředí, abyste mohli podniknout nápravná opatření.

 

Zdroje: psychologytoday.com, szu.cz, unsplash.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *