Na laskavosti záleží víc, než si myslíte

Výzkumy ukázaly, že čím laskavější činy pro druhé děláme, tím jsme šťastnější. A to je správně. Být laskavý je vlastně zvláštním způsobem sobecký. Zvyšuje pohodu a štěstí a má jasné prosociální výhody. Nezáleží na tom, zda jste laskaví ke svému nejlepšímu příteli nebo úplně cizímu člověku. Díky laskavosti se cítíme dobře a počet našich laskavých činů koreluje s tím, jak jsme šťastní.

Nový výzkum přináší ještě přesvědčivější argumenty pro laskavost. Ve skupině experimentů, ve kterých účastníci prováděli malé skutky laskavosti, jako je rozdávání koláčků nebo horké čokolády, účastníci podcenili dopad jejich laskavých činů. Jednoduše řečeno, laskavé věci, které děláme pro druhé, mají v jejich životech mnohem větší vliv, než si myslíme.

Studie spojovala toto podceňování s egocentrismem. V podstatě jsme tak zaujatí přemýšlením o sobě, že nevěnujeme dostatek času přemýšlení o tom, jak naše laskavost ovlivňuje příjemce.

Přemýšlení o laskavosti

Bohatě stačí někomu podržet dveře, usmát se a prostě být milejší. 

Chápu, že jsme všichni nějakým způsobem ve stresu a máme hromadu starostí, ale zkuste se zastavit a udělat něco laskavého pro ostatní (zároveň i pro sebe). Věřte, budete se cítit mnohem lépe.

Občas se cítím neviditelná v davu lidí. Třeba když jdu na nákup, říkám si proč je asi ta prodavačka tak nepříjemná a neusměje se… Proč? Protože jí nikdo vstřícnost neoplácí, spíše naopak. Všichni sobecky myslí pouze na své „dobro“. Na to, aby byl každý co nejdříve doma. Aby jsme vše udělali co nejlépe pro sebe.

Není nijak těžké trochu zpomalit a vnímat svět kolem nás. Vnímat ostatní lidi a být laskavý, usmát se, poděkovat, pomoci starší ženě s nákupem do auta.

Po přečtení zmiňované studie, jsem druhý den zkusila přesně tohle. Více vnímat, pomáhat a být laskavá. Cítím se mnohem lépe a věřím, že i příjemci mé laskavosti to ocenili. Najednou i lidé okolo byli mnohem milejší a usmívali se. Hned se mi šlo lépe do práce a ani mě tak netrápila tlačenice v obchodě o máslo v akci. Zkrátka byl hned hezčí den a stačilo tak málo.

Zastavit se, vnímat a být vstřícnější.

 

Dát to všechno dohromady

Když dáme dohromady všechny tyto výzkumy o laskavosti, sečteme následovně. Být laskavý je dobrý pocit a má silný vliv na lidi, ke kterým jsme laskaví. Pokud strávíme více času přemýšlením o těchto dominových účincích našich malých skutků laskavosti, může být pravděpodobnější, že budeme volit laskavost častěji. Jistě, být laskavý je dobrý pocit, ale pokud strávíme více mentální energie přemýšlením o tom, jak naše laskavost ovlivňuje ostatní, pravděpodobně se přikloníme k prosociálnímu, laskavému chování.

Přála bych si, abychom nepotřebovali důkazy, abychom si vybrali laskavost, ale je to tak. S rizikem, že budu znít jako Pollyanna, doufám, že zvolíte laskavost. Je to dobré nejen pro vás, ale i pro ostatní. A má to mnohem větší dopad, než si myslíte.

 

Zdroje: psychologytoday.com, greatergood.berkeley.edu, Freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *