Je tu sezóna klíšťat: Varovné příznaky lymské boreliózy, které byste měli znát

Lymská borelióza je jedním z nejčastějších onemocnění přenášených klíšťaty. Přenáší se kousnutím klíštěte infikovanými černonohými klíšťaty.

Infekce je nejčastěji způsobena bakterií Borrelia burgdorferi; Velmi vzácně je způsobena bakterií Borrelia mayonii.

Pravděpodobnost, že onemocníte lymskou boreliózou, je větší, pokud žijete nebo trávíte hodně času v silně travnaté nebo zalesněné oblasti, kde jsou klíšťata častější.

Příznaky lymské boreliózy:

Příznaky lymské boreliózy se mohou lišit v závislosti na tom, v jaké fázi se nachází.

Mezi časné příznaky lymské boreliózy patří:

 • Malý , červený pupínek, podobný kousnutí od komára. Často se objeví po několika dnech v místě přisátí klíštěte. Červená boule nemusí vždy znamenat lymskou boreliózu.

Pokud se následující příznaky objeví do měsíce poté, co jste se nakazili, je pravděpodobné, že je to způsobeno lymskou boreliózou:

 • Vyrážka: 3-30 dní po kousnutí infikovaným klíštětem se může objevit rozšiřující se červená oblast. Vyrážka vytvoří vzor buldočího oka. Samotná vyrážka obvykle není bolestivá ani svědivá, ale místo může být teplé. Ne u každého s lymskou boreliózou se však objeví vyrážka.
 • Další příznaky: Horečka, zimnice, únava, bolesti těla, bolest hlavy, ztuhlost šíje a zduření lymfatických uzlin.

Pokud se borelióza neléčí, mohou se v následujících týdnech nebo měsících po prvním kousnutí objevit nové příznaky.

Pozdější příznaky zahrnují:

 • Erythema migrans: Vyrážka se může rozšířit do jiných částí vašeho těla i mimo místo kousnutí.
 • Bolest kloubů: Silná bolest a otoky kloubů s největší pravděpodobností postihnou vaše kolena, ale bolest může postihnout i jiné klouby.
 • Neurologické problémy: Týdny, měsíce nebo roky po infekci se u vás může rozvinout zánět mozku, necitlivost nebo slabost končetin, dočasné ochrnutí jedné strany obličeje a zhoršená pohyblivost svalů.

Kdy navštívit lékaře

Pokud jste byli kousnuti klíštětem a máte příznaky

Pouze malá část kousnutí klíštětem vede k lymské borelióze. Čím déle zůstane klíště přichyceno na kůži, tím větší je riziko onemocnění. Lymská infekce je nepravděpodobná, pokud je klíště přichyceno méně než 36 až 48 hodin.

Pokud si myslíte, že jste byli kousnuti a máte známky a příznaky lymské boreliózy, kontaktujte svého lékaře. Léčba lymské boreliózy je účinnější, pokud se zahájí včas.

Navštivte svého lékaře, i když příznaky vymizí

Navštivte svého lékaře, i když známky a příznaky zmizí – nepřítomnost příznaků neznamená, že nemoc zmizela. Neléčená borelióza se může rozšířit do dalších částí vašeho těla několik měsíců až let po infekci a způsobit artritidu a problémy s nervovým systémem. Klíšťata mohou přenášet i jiná onemocnění.

Nepředpokládejte, že jste imunní. Lymskou boreliózou můžete onemocnět vícekrát.

Prevence lymské boreliózy:

Nejlepší prevencí boreliózy je vyhýbat se oblastem, kde žijí klíšťata, zejména zalesněným, travnatým plochám. Podle Mayo Clinic můžete snížit riziko onemocnění lymskou boreliózou:

 • Zakrývání: V zalesněné nebo travnaté oblasti noste boty s uzavřenou špičkou, dlouhé kalhoty, košile, čepici a klidně i rukavice. Snažte se držet se stezek a vyhýbat se procházkám křovím.
 • Používejte repelenty proti hmyzu: Naneste na pokožku repelent s 20% nebo vyšší koncentrací DEET.
 • Chraňte svůj pozemek proti klíšťatům: Čistěte křoví a listí, pravidelně sekejte trávník a skládejte dřevo na úhlednou hromadu na suchých a slunných místech.
 • Zkontrolujte své oblečení, sebe, své děti a domácí mazlíčky, zda nemáte klíšťata: Buďte ostražití poté, co strávíte čas v oblasti, kde se klíšťata běžně vyskytují. Klíšťata jsou malá, proto hledejte pečlivě.
 • Odstraňte klíště co nejdříve pomocí pinzety: Pokud na sobě uvidíte přisáté klíště, jemně ho uchopte za hlavu. Klíště nemačkejte, ale opatrně zatáhněte. Jakmile je klíště odstraněno, zlikvidujte jej a aplikujte antiseptikum na místo kousnutí.

Zdroje: mayoclinic.org, womenworking.com, unsplash.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *