Proč máte na pažích malé pupínky – co jsou zač?

Už se vám někdy stalo, že jste si dali dohromady ten nejlepší letní outfit a pak jste se podívali do zrcadla, nebo ještě hůř, pohlédli na své paže na party nebo nějaké akci a zjistili, že vaše kůže je pokryta drobnými pupínky?

 

Většina malých hrbolků na pažích (někdy i stehnech) je známá jako keratóza pilaris (lidově “kuřecí kůže“). I když tyto hrbolky mohou být nevzhledné, není se čeho bát.

 

Keratóza pilaris nebo také folikulární keratóza je kožní onemocnění, při kterém dochází k ucpání pórů.. Pokud se podíváte velmi pozorně, můžete si u některých dokonce všimnout drobné bílé tečky, podobné pupínku. Většina z nich bude vypadat jako ploché červené nebo hnědé hrbolky.
Nejsou příliš svědivé, takže pokud máte hrbolky s intenzivním svěděním, může to být kopřivka nebo jiné kožní onemocnění. První věc, kterou musíte udělat, když si všimnete hrbolků, je navštívit lékaře a získat diagnózu. Jakmile jej diagnostikujete, existuje několik strategií, které můžete vyzkoušet.

 

Co způsobuje keratózu pilaris (folikulární keratóza)

Přirozeně nejprve chcete pochopit, jak keratóza pilaris vzniká. Keratin je protein přirozeně se vyskytující v kůži, který chrání pokožku před bakteriemi a infekcemi. Když se tento protein shromažďuje kolem vašich vlasových folikulů, ucpává póry a výsledkem je keratóza pilaris.
Stejně jako mnoho jiných kožních onemocnění, období v životě, kdy to bývá nejhorší, zahrnuje období růstu. Z tohoto důvodu je to běžné u kojenců, dospívajících a v mladé dospělosti. Stále je však i možné, aby se objevil až v pozdějším věku.
Možná se divíte, proč je máte, zvláště když se zdá, že všichni kolem vás mají „dětskou“ jemnou pokožku. Pravdou je, že existuje genetická složka, takže pokud ji mají členové vaší rodiny, můžete být předurčeni ji mít, alespoň v některé období života. Pokud máte atopickou dermatitidu, vystavujete se také vyššímu riziku keratózy pilaris.

 

Léčba keratózy pilaris

Zahlédnout tyto malé hrbolky na pažích může být frustrující, zejména proto, že může být obtížné je přimět, aby zmizely. Hrbolky často zmizí samy postupem času, bez jakékoli další léčby. Může však také pomoci provádět pravidelný peeling. Asociace American Academy of Dermatology doporučuje používat jednoduchou jemnou lufu nebo žínku, abyste šetrně setřeli odumřelé kožní buňky. Exfoliační rukavice by pravděpodobně také udělaly “parádu“. Přesto není dobrý nápad si drhnout pokožku, protože by se tím mohla celkově zhoršit.
Pak je čas na zvlhčení. Měli byste vždy používat hydratační krém, i přesto že máte mastnou pleť. Hledejte takový, který je bez oleje a obsahuje močovinu nebo kyselinu mléčnou. Hydratujte alespoň dvakrát nebo třikrát denně, jednou po sprše a vždy, když je vaše pokožka suchá. Postupem času si můžete všimnout, že hrbolky se zmenšují a postupně mizí.

 

Zdroje: Mayo Clinic, Healthlife.com, Thelist.com, Shutlestock.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *