7 znaků duševně silných lidí: důležité je vyrovnat se s minulostí

Freepik.com

Duševně silní a odolní lidé překonávají nepřízně osudu ve svých životech snáz. Získávají z nich cenné lekce a často se mohou stát osvícenými zdánlivě nemožnými překážkami. Obecně mají emoční zralost a adaptivní obranné mechanismy.

Odolnost negativně souvisí s psychopatologií (nauka o nemocích duše) a s dobrým duševním zdravím, schopnostmi proaktivního zvládání, flexibilitou osobnosti a přizpůsobením se. Odolní lidé mají tendenci vidět při neshodách perspektivu druhého, řešit problémy v průběhu času a mít v životě více pozitivních výsledků než těch negativních.

Dobré duševní zdraví je spojeno s odolností. Většina lidí se v určitém okamžiku cítí v depresi nebo úzkosti, ale duševně odolní lidé využívají zdroje, které mají k dispozici, aby pracovali na zlepšení. Protože bývají emocionálně zralí, vidí realitu takovou, jaká je, sahají po podpoře a jsou proaktivní při řešení svých problémů.

Mentálně odolní lidé nemají tendenci bojovat s emoční nezralostí, která je často charakteristickým znakem závažnější psychopatologie, včetně několika poruch osobnosti.
Emočně nezralí lidé mohou vidět věci pouze ze své vlastní perspektivy, mít pocit, že jejich problémy jsou větší než problémy ostatních, a obviňovat ostatní lidi za své vlastní problémy. Kromě toho je jejich vnímání reality často potlačeno tím, co „cítí“ – nikoli fakty a realitou.

Jak se tedy odolní lidé tak dobře odrazí od nezdarů? Často tím, že vykazují následující vlastnosti:

7 rysů duševně silných a odolných lidí

 

1. Zabývají se realitou takovou, jaká je, a zabývají se přímo výzvami

Mentálně odolní lidé bilancují fakta, výzkumy a zpětnou vazbu od profesionálů a blízkých. Mentálně nemění historii ani realitu, ani nevěří revizím událostí, které se staly. Vypořádání se s realitou často zahrnuje plánování a jasné vidění situace a časté konzultování s ostatními, aby byli připraveni na důsledky svého chování a na cokoli, co jim život přinese.

2. Přijímají následky svých rozhodnutí

Nesou odpovědnost za své činy a následky svých rozhodnutí. Neignorují zranění nebo bolesti, které se v důsledku toho objeví, a nepřijímají roli „oběti“ tím, že obviňují ostatní z problémů, které si sami způsobují. V těžkých časech jsou také k sobě soucitní, protože vědí, že se za jakýchkoli okolností snaží udělat to nejlepší.

3. Mají schopnost sebekontroly

Sebemonitorování znamená, že si člověk může uvědomovat své chování, pocity a myšlenky a regulovat své pocity a reakce na základě požadavků situace. Proaktivně řeší své problémy a hledají pomoc při řešení problémů. Přebírají zodpovědnost za své činy a vidí, jak jejich činy ovlivňují ostatní.

4. Mají schopnost sebe-korekce

Upravují své reakce v jakékoli dané situaci tak, aby vyvolaly pozitivní důsledky. Protože se učí ze svých chyb, přinášejí ve svém životě více pozitivních důsledků než negativních. Jsou spolehliví a konzistentní ve svých reakcích a omezeních.

5. Dokážou porozumět svým minulým zraněním a zážitkům a mají duchovní rámec, který jim dá smysl špatných věcí

Transcendence je klíčem k odolnosti. „Člověk nemůže vyřešit problém se stejnou úrovní vědomí, která byla použita k jeho vytvoření“ (Einstein). Mentálně odolní lidé mohou překonat své negativní zkušenosti mnoha způsoby tím, že udělají „z citronu citronádu“.
Duševně silní lidé se často snaží využít své zkušenosti z boje a zranění k pomoci druhým.

6. Nezapojují se do afektivního realismu; mají přístup k pocitům a faktům zároveň

Afektivní realismus zakládá realitu na tom, jak se cítí. V tomto vzoru myšlení převládají emoce a mohou ovlivnit, jak člověk vnímá obsah a určuje realitu, která může být zkreslená, protože je založena na čistě emocionální čočce.

I když mentálně silné lidi dokážou přemoci emoce jako kohokoli jiného, ​​zapojují se do testování reality. To je schopnost rozpoznat rozdíl mezi jejich vnitřními pocity a vnějším světem. Proto mohou důsledně přistupovat ke své racionální mysli. Přístup ke své racionální mysli po krátké době a uplatnění faktů a logiky na situaci je prvořadé jak pro emocionální zralost, tak pro mentální odolnost.

7. Zabývají se svou minulostí; nepohřbívají ji

Dokážou rozpoznat a vypořádat se s emocionálně stresujícími událostmi ve své minulosti, stejně jako rozpoznat, že jejich minulost může ovlivňovat jejich současné fungování. Příznaky „pohřbívání“ emocí nebo traumat mohou zahrnovat přejídání, poruchy příjmu potravy, užívání alkoholu nebo drog nebo jiné nutkavé až problematické chování. Mentálně silní lidé vyhledávají odbornou pomoc nebo najdou jiný způsob, jak metabolizovat svou bolest, jako je spojení s důvěryhodnými blízkými, psaní deníku nebo hledání léčení prostřednictvím sebepéče. Tím, že tyto události a zklamání či traumata umí zpracovat, se později v životě nekumulují do problémů většího rozsahu.

 

Tak jak jste na tom? Považujete se po přečtení článku za emocionálně silného člověka?

Zdroje: psychologytoday.com
Foto: Freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *