Odolnost a schopnost improvizovat

Odolnost se stala jedním z těch módních slov, která jsou buď omílána jako fráze, když někdo trpí, nebo se používají jako všeobjímající termín pro překonání čehokoli obtížného.

Autorka Diane Coutu definovala odolnost jako „dovednost a schopnost být robustní v podmínkách obrovského stresu a změn“. Jak všichni víme, „obrovský stres a změny“ jsou prostě součástí života. Přát si „méně stresu“ znamená umístit naši energii na špatné místo a ponechat kvalitu našeho života na kartách, které nám vesmír chce rozdat. To odstraňuje naši schopnost mít pocit, že můžeme mluvit o našich reakcích na život, když ve skutečnosti je to jediná volba, kterou vždy máme.

Být odolný je proces, kterého se musíme aktivně účastnit a nést za něj zodpovědnost. Stejně jako každá jiná dovednost, kterou jsme se naučili, stáváme se odolnějšími díky praxi. Nikdo to za nás neudělá. Na cestě můžeme mít společnost a někoho, kdo nám pomůže, ale musíme se rozhodnout, že náš život je naší odpovědností a že jsme ochotni vynaložit tu práci, abychom se dostali tam, kde chceme být.

Coutu také diskutovala o tom, co jí ukázal její výzkum o odolných lidech. „Odolní lidé… mají tři vlastnosti: neochvějné přijetí reality, hluboké přesvědčení, často podepřené silně zastávanými hodnotami, že život má smysl; a neskutečná schopnost improvizovat.“

„Neskutečná schopnost improvizovat“, o které mluvila Coutu, je to, čemu říkáme „flexibilní myšlení“. Stejně jako sportovec, který se před velkým zápasem protáhne, aby připravil své svaly, aby byly ohebné, aby mohly splnit požadavky dne, se můžeme mentálně protáhnout před výzvami, které nám pomohou být mentálně flexibilní.

Flexibilní způsob myšlení může vypadat tak, že nebudeme utrácet energii lamentováním nad tím, jak by věci měly být, ale přijmout to, jaké jsou, a rozhodnout se, jak nejlépe naplnit daný okamžik jako tuto současnou verzi sebe sama.

Zeptejte se sami sebe na otázky jako „Nad čím mám v tuto chvíli kontrolu?“ a „Jaký krok mohu dnes udělat, abych se z této situace dostal tak, aby mě to posilovalo?“ Místo toho, abych ze sebe udělal ostrov, mohu nakreslit kruh, který zahrnuje více lidí?“ Mít flexibilní myšlení je odolnost v pohybu, odolnost prostřednictvím akce.

Ale protože ve skutečnosti nikdy nevíme, co přinesou naše dny, ráda pokaždé začínám a připravuji se, abych byla proaktivně flexibilní. Dělám to tak, že se učím nové způsoby, jak zvládat stresory, učím se, jak zjistit, zda začínám být ve stresu až do úplného přemožení.

Každý okamžik přináší novou příležitost stát se flexibilní.

Příležitost nikdy nevyprší. „Dokážu se utkat se stresujícím okamžikem, ať přijde kdykoli.“ Toto je moje každodenní připomínka a mantra flexibilního myšlení, kterou se snažím standardně používat.

Dnes vás vybízím k procvičování odolnosti. Není to myšleno jen jako bezvýznamné prohlášení, ale jako výzva, abyste se rozhodli pro akci místo stagnace, abyste využili každé příležitosti a zvolili si flexibilní způsob myšlení místo rigidního.“

 

Zdroje: psychologytoday.com, Unsplash.com

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *