7 fyzických příznaků, že jste mnohem více ve stresu, než si uvědomujete

Freepik.com

Lidské tělo je úžasné. Nejen, že dokáže odolat velké bolesti , vyléčit se a produkovat miliony nových buněk každý den, ale dokáže také rozpoznat, kdy je člověk v nebezpečí. Dokáže to rozpoznat zejména tehdy, když člověku hrozí přílišný stres.

Průzkum Gallupova ústavu z roku 2021 ukázal, že většina lidí je nyní vystresovanějších a nešťastnějších než kdykoli předtím. V průzkumu 44 procent respondentů uvedlo, že se často setkávají s velkým množstvím starostí nebo stresu. A všechen ten stres se projevuje ve fyzických i emocionálních znameních.

Zde je jen několik způsobů, jak může vaše tělo vykazovat příznaky stresu.

1. Častá bolest hlavy

Bolí vás celý den pulzující hlava? Může to být stresem vyvolaná bolest hlavy nebo migréna. Stres může způsobit bolest těla ve formě svalového napětí, což vede k bolestem hlavy a zad.  Jak se vaše svaly krku a pokožky hlavy při stresu napínají nebo stahují, může se rozvinout bolest hlavy. Proto je stres jedním z nejčastějších spouštěčů tenzní bolesti hlavy a migrény.

Nezapomeňte zůstat každý den dobře hydratovaný. Za prvé, pití dostatečného množství vody je zvláště důležité během období stresu. A za druhé, dehydratace může také vyvolat bolesti hlavy.

 

2. Problémy s trávením

Břicho může být jedním z prvních míst, kde se objevují příznaky stresu nebo úzkosti. Během stresových období tělo „nastartuje sympatický nervový systém“. Také zpomaluje gastrointestinální systém, takže nepoužíváte [obvyklé množství] krve [potřebné] ke zvládnutí trávení. Místo toho vaše tělo přesměruje svou energii do svalů a srdce, aby vytvořilo reakci boj nebo útěk (lidská stresová reakce). Pomalejší gastrointestinální systém může způsobit zažívací potíže, jako je zvýšení žaludečních kyselin, což může vést k pálení žáhy, nevolnosti a nadýmání.

 

 

3. Zhoršení kvality spánku

Ve skutečnosti až 43 procent dospělých uvádí, že kvůli stresu špatně spí. Příliš mnoho stresu, který nepolevuje, může způsobit zkázu na kvalitě vašeho spánku a rozvrhu a uvést do pohybu nezdravý cyklus spánku a stresu. Špatný spánek pak může vést k problémům s duševním a fyzickým zdravím, které mohou zase způsobit stres v každodenním životě, což vede ke špatnému spánku v noci. Už jen pomyšlení na to je stresující.

Jak lidé uvíznou v tomto cyklu ?

Hlavním důvodem je, že hormony zodpovědné za stres jsou technicky vzrušující hormony. Jsou biologicky navrženy tak, aby vás udržely vzhůru a uvedly váš nervový systém do provozu v režimu boj nebo útěk. Pokud se váš nervový systém nedokáže zklidnit a tělo a mysl se nemohou vrátit do klidového stavu, budete mít pravděpodobně problémy s usínáním a udržením spánku. Kromě toho může denní stres také vyvolat podivné nebo úzkostné sny. Jedním z nejlepších, co můžete udělat, je vytvořit si zdravé návyky pro dobrou spánkovou hygienu, zejména před spaním.

 

4. Nadměrné pocení

Je normální a zdravé potit se, zvláště pokud jste pod nátlakem – ale nadměrný stresový pot je úplně jiný problém. Když lidé prožívají stresující situaci, dřeň nadledvin uvolňuje hormon adrenalin, který připravuje tělo na reakci útěk nebo boj. To zvyšuje srdeční frekvenci, pocení, krevní tlak a rychlost dýchání.

Když tělo reaguje na emoce, jako je úzkost nebo stres, uvolňuje pot z apokrinních žláz umístěných v podpaží, tříslech a na pokožce hlavy (oproti ekrinním žlázám, které produkují tepelný pot). Tento stresový pot se skládá z mastných kyselin a bílkovin. Naštěstí je tento typ potu obvykle bez zápachu, i když může být stále nepříjemný. Snáze se to řekne, než udělá, ale skutečným řešením je dostat se ke kořenu problému (zdroj vašeho stresu) a najít způsoby, jak snížit hladinu stresu, ať už je to meditace nebo cvičení, terapie, volnočasové aktivity, zkrácení rozvrhu nebo pár dní volna.

 

5. Nadměrné vypadávání vlasů

Pokud v odtoku nebo v kartáči nacházíte více pramenů vlasů, může to být známkou stresu. Když hladiny kortizolu stoupají, inhibují také další hormony ve vašem těle, jako jsou hormony štítné žlázy. Když se to stane, ovlivní to signál vašeho těla k růstu vlasů.

I když je pro lidi typické, že vypadne 50 až 100 vlasů denně, cokoli navíc může být způsobeno hormony. Pokud si všimnete více než obvyklého vypadávání vlasů z hlavy, může to znamenat, že jste byli ve stresu.

Stres může také způsobit trichotillománii, stav, který způsobuje, že člověk má „neodolatelnou“ touhu tahat si vlasy z pokožky hlavy, obočí nebo jiných oblastí těla. Vypadávání vlasů však může být také způsobeno nemocí nebo jiným zdravotním stavem, takže je důležité navštívit odborníka, pokud techniky zvládání stresu nesnižují vypadávání vlasů.

 

6. Bolest na hrudi

Bolest na hrudi je vždy vážným příznakem, který je třeba řešit – a pro každý případ je lepší se poradit s lékařem – ale někdy to ve skutečnosti není způsobeno srdečními problémy. Stres může být skutečným viníkem a naštěstí bolest na hrudi způsobená stresem není život ohrožující.

Ve skutečnosti je docela běžné, že lidé jdou na pohotovost s bolestí na hrudi, o které si myslí, že souvisí s jejich srdcem, ale pak zjistí, že je to ve skutečnosti kvůli stresu.

Bolest na hrudi a stres se také mohou stát začarovaným kruhem. Zatímco stres může vést k bolesti na hrudi, děsivost bolesti na hrudi může na oplátku zvýšit stres. Zvládání stresu je proto nezbytné, abyste se vyhnuli uvěznění ve smyčce stresu a bolesti.

 

7. Obecné pocity malátnosti

Jedním z mnoha emočních příznaků stresu je obecný pocit nevolnosti: neklid, anhedonie, melancholie a úzkost. Pokud se vyhýbáte věcem, které jste kdysi milovali – jako je cvičení, tvoření, trávení času s přáteli nebo procházky – můžete být nejen ve stresu, ale také se potýkáte s depresí.

Chronicky vysoké hladiny noradrenalinu a kortizolu [v důsledku stresu] si vybírají daň na mozku a těle. Neustálý stres a úzkost mohou vést ke klinické depresi nebo syndromu vyhoření.

Deprese je často urychlena dlouhodobým, chronickým vystavením stresu. Prožívání vysoce stresových situací způsobuje, že tělo uvolňuje stresové hormony, které mohou brzdit schopnost člověka prožívat radost z každodenních činností. To zase může vést k rozvoji deprese.

 

Pokud zjistíte, že pociťujete některý z těchto příznaků, vaším nejlepším zdrojem bude odborník na duševní zdraví. Tímto způsobem máte na své straně někoho, kdo vám pomůže najít způsoby, jak se zbavit stresu a vrátit se k životu po svém.

Zdroje: realsimple.com, Freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *