Jaké jsou přírodní léky na depresi?

Pixabay.com

Opět tu máme ten „depresivní čas“ – pochmurné počasí, brzy tma. Na mnohé z nás toto období působí depresivně, ale nenechme se tím skolit. Víte, jaké jsou přírodní léky na depresi?

Každý se někdy cítil smutný, ať už kvůli něčemu banálnímu, nebo protože jste zažili něco traumatického. I když by bylo krásné cítit se neustále šťastný, toto prostě není realita lidské emocionální zkušenosti; štěstí je spektrum a naše pocity štěstí přirozeně v průběhu života kolísají. Naštěstí však stejně jako kolísá štěstí, totéž platí pro smutek; i když se občas v životě setkáme s okamžiky smutku, obvykle netrvají příliš dlouho.

Ale pokud zažíváte výrazné pocity smutku, které vás tíží déle než dva týdny v kuse, je pravděpodobné, že už nejste jen smutní. Místo toho můžete zažít stav duševního zdraví zvaný deprese, který může mít významný dopad na vaše duševní zdraví, emoční pohodu a i kvalitu života.

 

Co je to deprese?

Jedná se o vážné duševní onemocnění, které postihuje více než 264 milionů lidí na celém světě. Deprese je charakterizována tím, že má alespoň pět z devíti běžných příznaků.

Mezi tyto příznaky patří:

  • Neschopnost ovládat emoce
  • Pocity bezcennosti
  • Pocity beznaděje
  • Únava a problémy se spánkem
  • Úzkost
  • Podrážděnost
  • Změny chuti k jídlu nebo kolísání hmotnosti
  • Ztráta motivace nebo zájmu o věci, které vás obvykle baví

Lidé s těžkou depresí mohou také pociťovat sníženou duševní jasnost v podobě výrazné ztráty paměti nebo neschopnosti soustředit se. Možné je i souběžné zneužívání alkoholu nebo drog.

Časté mylné představy o depresi

Existuje řada běžných mylných představ o depresi, včetně přesvědčení, že být smutný je totéž jako být klinicky depresivní. Ale ve skutečnosti, když vezmeme v úvahu příznaky uvedené výše, je snadné vidět, že deprese je mnohem víc než jen cítit se trochu smutně. Okamžiky smutku přicházejí a odcházejí v průběhu života průměrného člověka, ale občasné pocity smutku neovlivňují duševní a fyzické zdraví člověka jako příznaky klinické deprese.

Pokud tedy vy nebo někdo, koho milujete, vykazuje známky deprese, je také důležité si uvědomit, že lidé, kteří s depresí žijí, nejsou líní. Toto je další běžná mylná představa a může být velmi škodlivá pro lidi, kteří žijí s depresí, protože udržuje myšlenku, že někdo je prostě smutný a že by to měli být schopni „překonat“ sami. Ve skutečnosti však nic nemůže být dále od pravdy.

Lidé, kteří žijí s příznaky deprese, často dělají to nejlepší, co mohou, aby se vypořádali s extrémně obtížnými příznaky, které jim ztěžují normální zapojení do vztahů a běžných povinností. Mít to na paměti a zdržet se zachovávání škodlivých stereotypů může být velmi užitečné pro vaše okolí.

Co způsobuje deprese?

Deprese může být způsobena celou řadou faktorů, včetně environmentálních, situačních, psychologických nebo sociálních příčin. Například v případě situační deprese se můžete cítit smutní nebo ztracení v důsledku ztráty zaměstnání nebo rozchodu s partnerem. Pokud měly tyto události významný dopad na váš život, můžete procházet obdobím situační deprese, kdy v důsledku vašich specifických okolností pociťujete dlouhodobé pocity smutku.

Léčba deprese

Pokud z jakéhokoli důvodu bojujete s depresí, první a nejdůležitější věcí, kterou byste měli vědět, je, že se s tím nemusíte potýkat sami. Když se spojíte s terapeutem, získáte přístup k neocenitelnému zdroji; váš terapeut vám může pomoci rozbalit vaše pocity a poskytnout vám pozitivní mechanismy zvládání a užitečné nástroje, které vám mohou pomoci vyřešit vaše problémy.

Konkrétní možnost léčby, která pro vás nejlépe funguje, bude záviset na vás a vašich příznacích. Neexistuje univerzální lék pro každého.

Někteří lidé také zjišťují, že léky jsou velmi užitečné pro jejich zkušenost s depresí a že jejich příznaky deprese téměř mizí díky kombinaci terapie a léků. Léky, které se běžně používají k léčbě deprese, mohou zahrnovat antidepresiva, stabilizátory nálady a léky proti úzkosti. Každý z těchto léků může být jedinečně užitečný svým vlastním způsobem.

Například antidepresiva mohou pomoci zmírnit příznaky deprese, zatímco stabilizátory nálady lidem pomáhají vyhnout se extrémním změnám nálady. Podobně léky, které jsou speciálně vytvořeny ke snížení úzkosti, vám mohou pomoci cítit obecný pocit klidu a celkově snížit příznaky. Konkrétní kombinace terapie a léků, které potřebujete, bude pro vás jedinečná, takže je důležité mít na paměti, že byste měli užívat pouze léky, které vám předepsal lékař, ať už je to váš lékař primární péče nebo licencovaný odborník na duševní zdraví.

Spojení s terapeutem může být velmi prospěšné, protože terapie vám poskytuje profesionální pohled na vaše příznaky a arzenál nástrojů, které potřebujete k boji s depresí a ke znovuzískání klidu.

Přírodní léky na depresi

Výše uvedené možnosti léčby jsou považovány za zlatý standard v lékařské léčbě deprese. Někteří lidé však preferují přirozenější a organický přístup ke každému aspektu svého života, takže je běžné se ptát na přírodní léky na depresi, které nezahrnují terapii nebo léky. To je zvláště běžné, pokud má někdo negativní zkušenost s léky.

Pojďme se tedy podívat na některé přírodní metody, které můžete vyzkoušet na vlastní kůži.

Cvičení

Cvičením se uvolňují endorfiny, což jsou přírodní antidepresiva. Cvičení je prospěšné pro každého, ale může být užitečné zejména pro lidi, kteří bojují se svým duševním zdravím. Pokud dokážete vstát, uvést své tělo do pohybu a podpořit produkci přirozených „hormonu pro radost“, možná budete překvapeni, že se budete cítit lépe!

Vyhněte se kofeinu

Je známo, že kofein snižuje hladiny serotoninu, přirozeně se vyskytující chemické látky ve vašem těle spojené s úrovní pohody. To je opak toho, co chcete, když zažíváte depresi (může to dokonce vaši depresi ještě zhoršit!). Většina z nás si ráno bez kávy nedovede představit. Ovšem pokud trpíte depresemi je dobré kávu alespoň omezit na nezbytné množství.

Nasávejte slunce

Vystavení slunečnímu světlu pomáhá zvýšit hladinu vitaminu D, a to zase může zlepšit vaši náladu. Sezení na slunci může dokonce pomoci zlepšit vaše kognitivní funkce, které mohou být narušeny právě v důsledku deprese.

Dostatečně se vyspat

Spánek může být obtížný, když cítíte úzkost nebo depresi – a může být ještě těžší, pokud zažíváte obojí najednou! V důsledku toho se může zdát nemožné vytvořit si přísný plán spánku a držet se ho. Ale stále je důležité udělat vše pro to, abyste si vypěstovali zdravý vztah ke spánku. Duševní a fyzické zdraví každého se po noci kvalitního spánku zlepší, a to platí zejména pro lidi, kteří pociťují příznaky deprese.

Takže, kdykoli je to možné, snažte se dělat maličkosti, abyste zlepšili kvalitu spánku. Například minimalizace času stráveného na telefonu před spaním, chození spát každou noc ve stejnou dobu a sprchování s produkty, které mají uklidňující vůni, jako je levandule, vám může pomoci vytvořit klidné prostředí před spaním.

Jaký je rozdíl mezi doplňkovou a alternativní medicínou?

Přírodní léky a doplňky výživy jsou často spojovány s alternativní medicínou. Není však pravda, že všichni lékaři léčí psychické problémy přírodní terapií a doplňky stravy jsou praktiky alternativní medicíny. Mnohé ve skutečnosti spadají do kategorie integrativního zdraví, často známého jako doplňková medicína.

Některé z níže uvedených přírodních léků mohou odborníci používat místo jiných léků (jako jsou léky na předpis) ke zlepšení příznaků deprese.

 

Doplňky stravy

I když je nejlepší získávat vitamíny a živiny z jídla, někdy je i to málo. Na to existují doplňky stravy.

Existuje řada doplňků stravy pro léčbu deprese, které jsou k dispozici ve volném prodeji.

Patří sem:

  • Vitamín B3
  • Vitamín B6 a hořčík
  • Vitamín B9
  • Vitamín B12
  • Vitamín C
  • Vitamín D
  • Omega-3 mastné kyseliny (doplňky rybího tuku)

Ze všech doplňků stravy, které existují, jsou možná nejlepší ty, které obsahují vitamín D a omega-3 mastné kyseliny. Nedostatek vitaminu D může vést k depresivním symptomům, stejně jako ke snížení kognitivních funkcí. Vzhledem k tomu, že asi 75 % dospělých má nedostatek vitaminu D, existuje možnost, že užívání doplňku stravy s vitaminem D může být užitečné při léčbě středně těžké deprese a depresivních poruch, jako jsou sezónní afektivní poruchy.

Bylinné doplňky

Kromě užívání doplňků stravy je k dispozici také řada bylinných doplňků.

Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná  je poměrně známá bylina, která se již od věků úspěšně používá k léčbě deprese. Ve skutečnosti je třezalka tečkovaná nyní jednou z nejpravidelněji používaných terapií deprese v Německu a prodává více léků na předpis.

Není se čemu divit, třezalka tečkovaná je přinejmenším stejně účinná při zmírňování příznaků mírné až středně těžké deprese jako tradiční antidepresiva. Nejčastěji se užívá jako kapsle/pilulka nebo se konzumuje jako čaj.

 

Rozchodnice růžová,(Rhodiola Rosea)

Rhodiola, známá také jako arktický kořen nebo zlatý kořen, je zvláště účinná při zvládání a léčbě deprese vyvolané stresem a stresovými stavy. Je také užitečné v boji proti stresu a pomáhá vyrovnat náladu. Rostlina se používá po desetiletí v severní Evropě (odkud pochází) a stále se široce používá jako čaj k léčbě nízké pozornosti, únavy a potíží s pamětí.

POZNÁMKA: Lékaři nedoporučují užívat Rhodiolu každému, kdo již užívá antidepresiva na předpis. Je to proto, že užívání obou současně může vést k nahromadění nadměrné hladiny serotoninu v těle. To může vést k chemické nerovnováze známé jako serotoninový syndrom. Kromě toho může také vyvolat manické příznaky u pacientů s bipolární poruchou. Pokud máte bipolární poruchu nebo užíváte jiné léky, měli byste se před užitím Rhodioly poradit se svým lékařem.

 

Levandule

Dalším přírodním lékem na deprese je levandule. Levandulový olej může úspěšně zmírnit příznaky deprese u zdravých lidí. Primární Kromě toho, že levandulový olej pomáhá lidem s depresí, může pomoci při úzkosti tím, že uklidňuje parasympatický nervový systém.

 

Toto je jen několik jednoduchých, přirozených návyků, které můžete bez větších potíží začlenit do svého každodenního života. Je však důležité si uvědomit, že žádná z těchto věcí není sama o sobě léčbou. Pokud tedy bojujete s příznaky deprese a chcete vyzkoušet některé přírodní přístupy k léčbě, všechny věci z tohoto seznamu mohou být velkou pomocí. Ale pokud vyzkoušíte některé nebo všechny tyto věci a zjistíte, že se vaše příznaky deprese nezlepšují, pamatujte, že je v pořádku vyhledat malou pomoc navíc. Existuje řada běžných mylných představ o terapii a lidé často dovolují svým předpokladům ovlivnit jejich výběr, pokud jde o péči o duševní zdraví.

 

 

Zdroje: betterhelp.com, pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *