Co dělat, když už vás nebaví prosit o pozornost partnera?

Jste v bodě, kdy už vás nebaví prosit o pozornost svého partnera? Máte často pocit, že vaše potřeba náklonnosti není naplněna? Být v této pozici může způsobit, že se budete cítit zraněni, odmítnutí, frustrovaní, naštvaní apod.

V manželství je důležité, aby se každý partner cítil viděn, milován a opečováván. U mnoha manželských párů, které jsou spolu roky, se může mezi partnery časem vyvinout rozdíl v očekávání ohledně intimity a vazby, kdy jeden z partnerů považuje druhého za samozřejmost.

Proč se můžete cítit tímto způsobem

Existují různé důvody, proč se můžete cítit unavení prosením o pozornost svého partnera.

Váš partner bere vztah jako samozřejmost

Toto je běžná dynamika mezi partnery, kteří jsou spolu mnoho let. Jeden z partnerů může zanedbávat druhého, protože považuje vztah za samozřejmost a funguje v iluzi, že jejich manželství bude vždy stálicí v jejich životě, bez ohledu na to, jak se k nim chová.

Čím déle je pár spolu, tím častější je, že jeden z partnerů bere toho druhého jako samozřejmost. Protože se nebojí ztráty toho druhého, mohou stáhnout úsilí a pozornost vůči svému partnerovi.

Váš partner má jiná očekávání

U některých párů život pod jednou střechou dosahuje maximu pro pozornost věnovanou svým partnerům. To způsobuje napětí ve vztazích, kde druhý partner vyžaduje více náklonnosti. Tato náklonnost se projevuje řečí těla, komunikací, očním kontaktem a hlavně společně stráveným časem.

V těchto vztazích je důležité, aby partner chápal hodnotu své pozornosti, a to jak může zlepšit chvíle se svým partnerem.

 

Vliv na vaše duševní zdraví

Je důležité, abyste se cítili viděni a slyšeni, protože váš partner je neuvěřitelně vlivná postava ve vašem životě, jejíž úroveň reakce může způsobit, že se budete cítit cenní a důležití. Když se vám nedostává pozornosti a uznání , vyvolává to pocity, že vás někdo odsuzuje, že nejste dost dobrý, že vás odmítá.

Můžete si začít přisuzovat chování svého partnera a předpokládat, že s vámi není něco v pořádku. Začnete hledat problémy v sobě, což dává iluzi, že když tento problém vyřešíte, můžete získat pozornost svého partnera a mít nad situací větší kontrolu.

Možná si myslíte, že musíte podniknout nějaké kroky, abyste se stali atraktivnějšími, nebo na sobě něco změnit, abyste byli hodni pozornosti/lásky svého partnera. To jen dále narušuje váš pocit důvěry a sebeúcty.

 

Vliv na váš vztah

Když neustále prosíte o pozornost, opakované odmítání začne mít kumulativní účinek. I když se pokaždé, když prosíte o pozornost, může zdát bezvýznamné, celkový vzorec proseb a ignorování vašich potřeb se přidává a stává se zničujícím pro vztah a to, jak se cítíte.

Nakonec se pravděpodobně vzdáte proseb o pozornost.

V důsledku toho se můžete stát méně zranitelnými vůči svému partnerovi a chovat se vůči němu asertivněji, protože vaše zášť proniká do vašich interakcí. Vaše manželství může začít působit spíše jako situace vzdáleného spolubydlícího.

Jak zlepšit svůj vztah

Zde je několik kroků, které můžete podniknout, pokud vás nebaví prosit o pozornost svého partnera, abyste zlepšili dynamiku vašeho vztahu:

Přestaňte prosit o pozornost partnera

I když je důležité být zranitelný, neměli byste se uchylovat k domáhání se pozornosti. Nejen, že je tento přístup neúčinný, ale také poškozuje vaše vnímání vlastní sebehodnoty. Pokud budete prosit o pozornost a nedostanete ji, budete se cítit odmítnuti. Pokud ale váš partner na vaše žebrání odpoví pozorností, bude to jen dočasné řešení.

Místo toho se zaměřte na sebe

Dělejte věci , které vás vždy zajímaly. Začněte chodit do posilovny, připojte se k novému knižnímu klubu nebo jděte na nějaký kurz. Když to uděláte, přinese to do vašeho života více naplnění a pomůže vám to stát se lepší verzí sebe sama. Upřímným zaměřením na sebe a naplňováním svých vlastních potřeb může mít za následek vrcholný zájem/pozornost vašeho partnera, protože se o sebe skutečně staráte a ctíte svou hodnotu.

Přestaňte se snažit partnera ovládat

 Uvědomte si, že chování svého partnera nemůžete změnit. Přestaňte se tedy snažit ho ovládat a zaměřte se na to, co můžete ovlivnit vy – na své vlastní chování a reakce.

Prozkoumejte své chování

 Zamyslete se nad tím, jak vás vaše frustrace z nedostatku pozornosti od vašeho partnera přiměla k tomu, abyste jej kritizovali.

Zeptejte se, co váš partner potřebuje

 Místo toho, abyste svého partnera žádali o to, co od něj potřebujete/chcete, zeptejte se ho, co od vás chce on. Může mít své vlastní důvody, proč se od vás odtahuje a své vlastní potřeby, které nejsou uspokojeny. Jedná se o způsob, jak efektivněji komunikovat prostřednictvím přístupu orientovaného na řešení. 

Poskytněte pozitivní posílení

Povzbuďte svého partnera ve snaze poskytnout pozornost a náklonnost pozitivním posílením. Dejte si záležet na tom, abyste zdůraznili a potvrdili chování, které dělá dobře, místo toho, abyste se soustředili na to, co nedělá.

Komunikujte

Nezapomeňte se zaměřit na to, abyste jasně, upřímně a odvážně vyjádřili své pocity, zkušenosti a požadavky.

 

To, že se vaše očekávání ohledně pozornosti a náklonnosti často nenaplní, si může vybrat daň na vašem sebevědomí a duševním zdraví. Může také ovlivnit váš vztah s partnerem, což vede k negativitě, hádkám a osamělosti.

Pokud jste ve fázi, kdy vás nebaví prosit o pozornost partnera, může být užitečné zaměřit se raději na sebe. Kromě toho, že vám poskytne více naplnění a uspokojení, může vás také učinit atraktivnější pro vašeho partnera.

 

Zdroje: verywellmind.com, unsplash.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *