Genderové stereotypy jsou fixní a zjednodušená přesvědčení o tom, co je normální a vhodné pro lidi v určité kultuře na základě jejich biologického pohlaví. Často vedou k předsudkům, které nespravedlivě mění to, jak vnímáte lidi a jak s nimi komunikujete.
Níže uvedené příklady genderových stereotypů můžeme obvykle rozdělit na čtyři typy stereotypů :
- Osobnost: Za předpokladu, že muži nebo ženy budou mít určitou osobnost
- Domácí život: Za předpokladu, že muži a ženy budou mít v rodině určité role
- Povolání: Za předpokladu, že muži jsou lepší v některých profesích a ženy jsou lepší v jiných profesích.
- Fyzická: Za předpokladu, že by se ženy a muži měli oblékat určitým způsobem (např. ženy by měly mít dlouhé vlasy).
Níže je uvedena řada ženských a mužských stereotypů, které existují dodnes.
Ženské a mužské stereotypy
Společnost má tendenci mít genderové stereotypy založené na dominantních formách maskulinity a ženskosti v rámci kultury.
Ženské stereotypy | Mužské stereotypy |
---|---|
1. Ženy jsou pečovatelky | 1. Muži jsou vůdci |
2. Ženy by měly nosit šaty | 2. Kluci zlobí |
3. Ženy by měly mít děti | 3. Chlapci nečtou knihy |
4. Ženy se vzdávají | 4. Kluci by si neměli hrát s panenkami |
5. Mladé ženy jsou nevinné nebo naivní | 5. Muži jsou lékaři, ženy jsou zdravotní sestry |
6. Ženy potřebují pomoc od mužů | 6. Muži nepláčou |
7. Ženy jsou slabé | 7. Muži používají agresi k řešení problémů |
8. Ženy jsou příliš emotivní na vedení | 8. Muži se starají o svou rodinu (finančně) |
9. Holčičky by měly být „princezny“ | 9. Kluci by měli mít rádi auta |
Příklady dominantního ženského genderového stereotypu
Ženy jsou pečovatelky
Tento stereotyp může mít některé negativní důsledky pro ženy v souvislosti s kariérou. Poté, co se jim narodí děti, mohou pociťovat tlak společnosti, aby raději zůstaly doma, než aby se po mateřské dovolené vrátily do práce.
Tento stereotyp nejlépe ukáže srovnání s muži. Pracující žena s dětmi je často dotazována, proč není doma a nehlídá své děti. Pracující otec je však tak normální, že většina lidí nezpochybňuje jeho závazek vůči svým dětem.
Ženy by měly mít děti
Muž bez dětí často nepřitahuje moc pozornosti, ale ženy často selhávají, pokud nemají děti.
Tento stereotyp je často používán proti političkám, které se dostaly do vyšších pozic. Například Julii Gillardové, bývalé australské premiérce, se političtí oponenti vysmívali jako „baronské“ ženě za to, že se rozhodla nemít děti.
Někteří muži mohou mít také představu, že potřebují ‚‚chránit‘‘ ženy.
Ve skutečnosti to často jednoduše zachovává stereotyp, který posiluje představu, že muži by měli mít možnost se beztrestně pohybovat veřejnými prostory, zatímco ženy jsou vyloučeny nebo odrazovány od toho, aby „byly samy venku“.
Ženy jsou slabé
Zatímco muži bývají fyzicky silnější než ženy, představa, že jsou slabé ve všech oblastech života, je zákeřný stereotyp.
Mnoho žen je neuvěřitelně psychicky a emocionálně tvrdých. Dokážou také dominovat v mnoha sportech, jako je lezení po skalách, kde se jejich fyzická obratnost vyrovná mužské.
Zpochybnění tohoto stereotypu může pomoci zajistit, aby ženy nebyly podceňovány a každý byl posuzován na základě svých pozorovaných silných stránek, nikoli podle předpojaté představy o tom, jaké by měly nebo neměly být.
Příklady dominantního mužského genderového stereotypu
Muži jsou vůdci
Muži byli tradičně ve vedoucích rolích. Mnoho feministek tvrdí, že je to přímý důsledek stereotypu, že muži jsou lepšími vůdci než ženy.
Mnoho mužů se snaží žít podle stereotypu ideální mužské postavy aspirací na vedoucí role.
Tento stereotyp podporuje jak mužské privilegium (muž, který se uchází o vedoucí roli, lze si snáze představit, že je přirozeně v této sociální roli ), tak i znevýhodnění ženy (žena, která se uchází o stejnou práci, má další překážku v tom, že musí prokázat, že by mohla přijmout tradičně mužské role).
Kluci by si neměli hrát s panenkami
Je smutné, že mnoho otců odrazuje své syny od hraní s panenkami. Místo toho dávají svým synům náklaďáky a dřevěné kostky, se kterými si mohou hrát, aby podpořili formování mužské sociální identity od mládí. Toto je typický příklad genderové socializace.
To může být způsobeno dlouhodobou myšlenkou, že dívky by se měly učit, aby se zajímaly o miminka a výchovu dětí, zatímco chlapci by se měli zajímat o stroje a fyzickou práci.
Mnoho chlapců si však ve skutečnosti rádo hraje s panenkami! Panenka pro ně může být zdrojem pohodlí a kreativity. Mohou se také naučit být jemní a pečující tím, že se budou starat o své hračky, což jsou samozřejmě pozitivní vlastnosti pro každou lidskou bytost!
Muži jsou lékaři, ženy zas zdravotní sestry
Tradičně byla některá zaměstnání zkreslena směrem k jednomu nebo druhému pohlaví. Existují „feminizovaná“ odvětví, jako je ošetřovatelství a učitelství, stejně jako „mužská“ zaměstnání, jako je lékař a právník.
Ženy dnes stále více dosahují genderové rovnosti ve vysoce placených zaměstnáních. Lékařek a právniček je stále více než dříve.
Ale přesto se mnoho lékařek setkává s pacientkami, které automaticky předpokládají, že jsou zdravotní sestrou. Určitě to musí být velmi frustrující pro lékaře, kteří jsou podkopáváni zaujatostí svých vlastních pacientů.
Muži se starají o svou rodinu
Typicky stále máme tendenci považovat muže za hlavní živitele společnosti.
Samozřejmě, pokud má pro rodinu většinu peněz vydělávající muž, není s tím žádný problém! Stereotyp se ale může stát problémem, když je živitelkou žena.
Někteří muži se mohou cítit oslabeni, pokud vydělávají méně než jejich manželka. Ostatním mimo rodinu může také připadat divné, když existuje „tatínek na mateřské“, zatímco manželka je v práci.
S tím samozřejmě není žádný problém, ale stereotyp může způsobit nepřiměřenou frustraci nebo rozpaky.
Některé genderové stereotypy mohou být založeny na biologické skutečnosti, zatímco jiné jsou kulturně konstruované představy o ideálních mužských a ženských archetypech.
Nicméně každý stereotyp (dobrý nebo špatný) může být negativní. Neměli bychom mít předsudky o lidech na základě jejich genderové identity. Místo toho bychom měli hodnotit schopnosti lidí na základě našich zkušeností s nimi.
Zdroje: helpfulprofessor.com
Foto: Freepik.com