Laskavost je jako sníh. Vše, co pokryje, zkrásní. – Sri Chinmoy
Nevím zda je to jen můj pocit, ale myslím, že už k sobě nejsme tak hodní jako tomu bylo dříve. Dnes jsou na sebe lidé ve většině případů zlí, nepomáhají druhým jen tak. Zamysleme se nad tím. Když uvidíte starší paní nést těžký nákup, kdo z vás ji pomůže odnést věci domů? Mělo by být samozřejmostí pomáhat druhým.
Laskavost ( také známá jako altruismus ) je o tom, že na první místo stavíte zájmy jiných lidí. Být laskavý k ostatním lidem může mít řadu výhod. Chcete-li však získat tyto osobní výhody, musíte být upřímní.
1. Díky laskavému jednání se cítíme dobře.
Je to úžasný pocit dělat pro někoho něco užitečného. „Pocit pomocníka“ je povznášející pocit, který zažíváme poté, co uděláme akt laskavosti druhým. „Pocit pomocníka“ se projevuje v systému odměn našeho mozku. Zážitek je jako konzumace kousku čokoládového dortu nebo příjemné překvapení. Je to tak dobrý pocit, že nás mozek motivuje dělat je znovu a znovu. Jak se říká, je lepší dávat než dostávat. Díky tomu máte pocit, že váš život je cenný.
2. Laskavost je nakažlivá.
Laskavé činy mohou mít dominový efekt – například udělit upřímný kompliment členovi rodiny, příteli nebo kolegovi. Když lidé dostanou laskavost, získají emocionální vzpruhu a je pravděpodobnější, že pomohou někomu jinému. Jen slyšet, že se někdo choval laskavě, nás může motivovat k tomu, abychom udělali totéž.
3. Laskavost vás činí přitažlivějšími.
Laskaví jedinci mohou být dokonce považováni za lépe vypadající. Jinými slovy, být laskavým člověkem může způsobit, že vás lidé budou vnímat jako atraktivnější. Jsme biologicky uzpůsobeni k tomu, abychom byli přitahováni k lidem, kteří jsou soucitní.
4. Laskavost má dobré účinky na pracovišti.
Existuje stále více vědeckých důkazů, že vítězi mohou být laskaví lidé. Obchodní lídři stále více staví laskavost do středu svých strategií úspěchu. Zjistili, že soucitnější přístup k podnikání, politice a sportovnímu managementu přináší pozitivní výsledky. Laskavost může vyústit v pozitivnější pracovní prostředí a lepší výkon zaměstnanců. Zaměstnanci, kteří mají laskavé šéfy, s větší pravděpodobností zůstanou v jejich firmě. Pozitivní chování se může šířit pracovištěm.
5. Laskavost má zdravotní výhody.
Laskavost je nejen dobrý pocit, ale může také zvýšit pohodu dárce. Studie ukazují, že když jsou lidé laskaví, mají nižší hladinu stresových hormonů a jejich reakce bojuj nebo uteč se uklidňuje. Když například vidíme, že nám daná osoba poděkuje nebo se usměje, náš mozek uvolní oxytocin, hormon dobré nálady, který může zvýšit důvěru a snížit strach a úzkost. Výzkum také ukazuje, že se zdá, že tyto emocionální odměny lépe odemyká darování přímo určité osobě než přispívání online. Například to, že vezmete přítele na večeři, místo abyste mu poslali jídlo, nabízí příležitost k sociálnímu propojení, což je obzvláště výhodné.
Laskavost však není vždy automatickým reflexem. Příroda má na svědomí pouhých 50 procent naší tendence k laskavosti. Někomu to může přijít přirozené. Lidé narození s osobnostním rysem empatie jsou laskavější než ostatní.
Učíme se laskavosti od našich rodičů, naší rodiny a naší komunity. Učit se můžeme i sami. Je to dovednost, kterou můžeme posilovat, stejně jako bychom budovali svaly.
Tak proč k sobě nejsme laskaví? Nic nás to nestojí a rozhodně jsou výhody na obou stranách.
Zdroje: psychologytoday.com
Foto: freepik.com