Jak si vážit sám sebe: 20 tajemství sebeúcty, sebevědomí a sebelásky

Unsplash.com

Sebeúcta zní jako něco, co by mělo být přirozené pro každého z nás, nemyslíte? Bohužel, jak jistě víte, respekt k sobě samým je něco, co vyžaduje hodně času a úsilí se naučit. Je tolik věcí, které nás a naše přesvědčení zpochybňují, od rodinných příslušníků po „přátele“ a dokonce i společnost. Naučit se respektovat sám sebe je těžké a vyžaduje to čas, ale stojí to za to úsilí.

Samozřejmě si stále můžete vážit sami sebe a dělat chyby nebo dělat věci, které dělat nechcete. To je součást učení a života. Nejde o to být dokonalý; jde o to vědět, co nepřijmout.

Co je to sebeúcta?

Sebeúctu je velmi těžké definovat, protože to není něco, co můžete vidět nebo měřit. Je to pocit sebe sama a hrdost na to, kým jste. Když si vážíte sami sebe, nespokojíte se s málem a víte, za co stojíte.

Mít sebeúctu znamená, že milujete to, kdo jste, a i když někdy můžete mít problémy, víte, co děláte a co si nezasloužíte.

Sebeúcta je samozřejmě velmi úzce svázána se sebevědomím a vlastní hodnotou. Když jedno z toho máte, můžete snadno pracovat na ostatních a ve výsledku udělat svůj život šťastnější a zdravější.

Důležitost mít sebeúctu

Sebeúcta vám pomůže vyhnout se situacím, které vás srazí. Můžete být například ve špatném vztahu a váš partner se k vám může chovat zle. Pokud máte sebeúctu, odmítnete se ho držet a řešit to. Pokud ale žádnou nemáte, zůstanete a necháte se táhnout dál a dál dolů.

Sebeúcta vám pomáhá při rozhodování v životě a umožňuje vám mít pevné a zdravé vztahy. Bez toho se budete jednoduše pohybovat ze situace do situace, která vás zraňuje a přemýšlíte, kdy budete někdy šťastní.

Proč někteří lidé nemají sebeúctu?

Existuje mnoho důvodů, proč může člověku chybět sebeúcta. Násilný vztah může způsobit pokles sebeúcty, ale i někdo, kdo vyrostl s malou sebedůvěrou, může bojovat se sebeúctou.

Člověk, který neměl zrovna šťastné dětství, může vyrůst tak, že bude mít malou nebo žádnou sebeúctu. To platí zejména v případě, že je vychovávali narcisté. Možná museli neustále dokazovat, že jsou „dost dobří“, znovu a znovu, což způsobilo, že jejich vlastní představa o sobě a jejich hodnota prudce klesla.

Stres může také vést k nedostatku sebeúcty a způsobit, že se někdo dostane do situací, ve kterých nechce být, aby odstranil příčinu svého napětí.

Je užitečné pokusit se určit, proč bojujete se sebeúctou, protože lokalizace zdroje vašeho problému vám pomůže jej překonat.

Známky toho, že nemáte sebeúctu

Pokud si nejste jisti, zda je pro vás sebeúcta problémem, nebo ne, podívejte se na tyto příznaky. Pokud dokážete kývnout na několik z nich, je velmi pravděpodobné, že budete muset pracovat na zvýšení úrovně své vlastní sebeúcty.

1. Zoufale toužíte po lásce

Lidé s malou sebeúctou si často velmi snadno pletou lásku a sex. Předpokládají, že když s nimi má někdo sex, je to nějaký druh potvrzení citů. To ale není.

Mnoho lidí má sex a pak jde dál. V některých případech nepotřebují k dané osobě nic cítit nebo je dokonce považují jen za atraktivní. Neustálé hledáním lásky jako určitého druhu potvrzení, že jste toho hodni, může podtrhovat vaši sebeúctu.

Naučte se milovat nejprve sami sebe a osoba pro vás si k vám nakonec najde cestu.

2. Vždy potřebujete pozornost

Pokud potřebujete být vždy středem pozornosti, je to problém. Získat sebeúctu znamená uznat, že nepotřebujete být slavní nebo aby o vás všichni mluvili; vše, na čem záleží, je dosáhnout pocitu klidu a pohody zevnitř.

Nějaká pozornost je dobrá, to je samozřejmost, ale pokud ji vždy potřebujete a bojujete bez ní, zeptejte se sami sebe proč.

3. Tolerujete zneužívání

Zneužívání může mít mnoho podob. Může to být fyzické, emocionální, verbální, psychologické, apod. Základem je, že když nemáte sebeúctu, budete takové chování tolerovat stůj co stůj.

To je docela pravděpodobné v toxickém vztahu. Člověk, jehož sebevědomí bylo otřeseno, nebude mít žádnou sebeúctu a jako takový snese vše, co na něj partner hodí, a bude hledat malé kousky pozornosti, aby dokázal, že jej v hloubi duše miluje.

To je důvod, proč každý potřebuje rozvíjet smysl pro sebeúctu. Žádný člověk, bez ohledu na to, jak nejistý nebo sebevědomý  se cítí, si nezaslouží být v násilnickém vztahu.

4. Mluvíte sami se sebou

Negativní sebemluva je extrémně škodlivá. Věříme tomu, co si říkáme, takže pokud si pořád říkáte, že nejste dobrý, atraktivní nebo milý, hádejte co? Začnete tomu věřit.

5. Často se srovnáváte s ostatními

Když máte dobrou sebeúctu, můžete obdivovat ostatní lidi, aniž byste se museli srovnávat a přijít zkrátka. Člověk bez sebeúcty to bude dělat vždy a vždy najde důvod, proč se cítit nedostatečný.

 

Zde je návod, jak respektovat sám sebe

Pokud neustále jdete proti svým přesvědčením a pocitům, pak je na čase, abyste rozvinuli svou sebeúctu.

1. Uvědomte si svůj nedostatek sebeúcty

Máte nedostatek sebeúcty. Bolí to při tom čtení, že? Ale musíte to od někoho slyšet. Uznejte, že vám chybí sebeúcta, protože jen tak se můžete změnit.

2. Zaměřte se na nekonečnou lásku k sobě

To se snadněji řekne, než udělá. Vím, že vás hodně rozptyluje – škola, práce a váš partner. Ale musíte se obrátit k sobě a soustředit se na sebe. Pokud ne, nebudete se moci osobně rozvíjet – a to je důležité, protože všichni potřebujeme růst.

3. Poslouchejte svou intuici

Sebeúcta znamená respektovat svou intuici. Každý má intuici; je to dovednost pro přežití, kterou mají lidé. Takže její nedodržení by bylo plýtváním.

Pokud se vám něco nezdá, zůstaňte u toho pocitu, protože máte nejspíš pravdu.

4. Naučte se říkat „ne“

Nemusíte být tím, kdo vždy říká ‚ano‘. Můžete být tím, kdo dokáže říkat ‚ne‘. Zkuste to hned teď říct nahlas. NE. NE. Je to takové malé slovo, přesto má silný dopad.

Máte přece své hranice, kterých se musíte držet. Takže řekněte ‚ne‘

5. Odstraňte toxické lidi kolem sebe

Možná budete muset ze svého života vyškrtnout některé důležité lidi, ale pokud jsou jedovatí, nemůžete je mít kolem sebe. Pokud jsou vaší rodinou, může to být náročné, ale musíte najít způsob, jak omezit negativitu.

Tito lidé vám vysají energii a pomalu vás zničí, pokud to neuděláte.

6. Stanovte si vlastní morální kodex a hranice

Koho zajímá, co dělají vaši přátelé o víkendech? Pokud nechceš pít, tak ne. Musíte si stanovit své vlastní morální kodexy a dodržovat je.

Stanovte si pravidlo a držte se ho, ať se děje cokoliv. Proč? Protože jít proti tomuto pravidlu vám nijak nepomůže. Identifikujte své hranice a nemějte pocit, že je budete překračovat.

7. Naučte se zvládat své emoce

To neznamená, že se musíte skrývat za emocionální zdí a nikdy se nikomu neotevírat. Znamená to, že musíte zpracovat své emoce *ty negativní* způsobem, který je pro vás pozitivní a produktivní.

Jasně, můžeš plakat, ale v určité chvíli si ty slzy musíš utřít a jít dál.

8. Nespokojte se s málem

Prostě to nedělejte. Máte doslova jeden život. Nespokojte se s partnerem, který vás podvádí nebo vás slovně napadá. Vzdáváte se tím sami sebe a svého života. Musíte si nastavit své osobní standardy a ujistit se, že neklesáte pod ně.

9. Naučte se odpouštět sami sobě

Chcete-li vědět, jak si vážit sami sebe, naučte se přijmout, že každý z nás se občas vydá špatnou cestou. Všichni děláme chyby, někteří velké, někteří malé, ale děláme je.

Jak bylo řečeno, budete muset nechat tyto pocity jít. A upřímně, bude to těžké. Ale pak budete moci pokračovat ve svém životě a pokročit k pozitivní budoucnosti.

10. Odpouštějte druhým

Je normální, že ve svém životě budete mít lidi, kteří vám ublížili. Ale pokud v sobě chováte ten hněv, ubližujete tím jen sobě

To nejlepší, co můžete udělat, je odpustit jim. Není to o nich, je to čistě o vás. Budete mít více prostoru ve svém srdci a mysli k vstřebání pozitivní energie.

11. Buďte upřímní

Musíte být upřímní nejen sami k sobě, ale i k lidem kolem vás. Upřímnost je skutečným znamením, že se milujete.

Dokážete rozlišit, co je pro vás dobré a co ne, a převzít kontrolu nad svým životem. Budou chvíle, kdy pro vás vaše upřímnost bude výzvou, ale je to konečný test vaší sebeúcty.

12. Čisté tělo, čistá mysl

Pokud budete skutečně respektovat sami sebe, budete respektovat své tělo i duši. To znamená, že se budete chtít starat o své tělo – je to nádoba, která vás nese životem.

Nemusíte cvičit šest hodin denně, ale tím, že se zdravě stravujete a cvičíte, o sebe aktivně pečujete a zvyšujete si tak sebeúctu.

13. Nesrovnávejte se s ostatními

Kdybychom se všichni srovnávali s lidmi kolem nás, nikdy bychom se nikam nedostali. Každý je jiný, jen se s tím musíte smířit. Někteří lidé budou lepší v malování než vy nebo budou štíhlejší či silnější než vy.

Musíte se soustředit hlavně na sebe a nevšímat si ostatních kolem vás.

14. Rozvíjejte sebedůvěru prostřednictvím naslouchání zpětné vazbě

Sebepochybnost je v kontextu v pořádku, ale v určitém okamžiku se musíte vzdát a důvěřovat svému vlastnímu přesvědčení. Naslouchejte zpětné vazbě a aktivně ji hledejte, ale také se řiďte věcmi, kterým věříte.

15. Hledání smyslu

Věřte, že záleží na tom, co děláte a co neděláte. Za tímto účelem poslouchejte svůj vnitřní kompas. Říká vám, co je pro vás nejdůležitější.

Tím, že se zaměříte na věci, které pro vás mají skutečný význam, znovu rozvinete vzrušení pro život. Vaše sebeúcta poroste, protože děláte věci, které jsou důležité pro vaše štěstí.

16. Poznejte svou hodnotu – zeptejte se sami sebe: „Zasloužím si to?“

Naučit se respektovat sám sebe znamená pochopit svou vlastní hodnotu. Kdykoli se dostanete do obtížné nebo náročné situace, věnujte chvíli tomu, abyste se sami sebe zeptali, zda si to skutečně zasloužíte.

Chystáte se přijmout situaci, kterou si nezasloužíte? Buďte k sobě upřímní; pokud je odpověď „ne“, odejděte se vztyčenou hlavou.

17. Najděte pozitivní lidi, kterými se obklopíte

Netrávit čas s negativními lidmi neznamená být sám. Musíte najít pozitivní lidi, kteří vás inspirují a pomohou vám cítit se optimisticky a šťastně.

Až ty lidi najdete, vrhněte se do jejich radosti ze života a uvědomíte si, jak to může být nakažlivé.

18. Učte se ze svých chyb

Všichni děláme chyby, je to součást lidského bytí. Nicméně, když budete mít sebeúctu, pochopíte, že tyto chyby lze použít jako křivky učení.

Spíše než mít špatný pocit z chyby, kterou jste udělali, zjistěte, co se z ní můžete naučit a jak se můžete vyhnout jejímu opakování v budoucnu.

19. Ciťte se dobře, když trávíte čas o samotě

Čas o samotě je velmi obohacující, ale je to něco, čeho se mnoho lidí bojí. Je obrovský rozdíl být sám a být osamělý. Je naprosto možné si užít čas, který strávíte ve své vlastní společnosti!

20. Zaměřte se na činnosti, které vás baví, a dejte sebe na první místo

Když máte nízké sebevědomí, máte sklon vyhovět všemu, co ostatní lidé chtějí, ke své vlastní škodě. Místo toho se naučte dělat věci, ve kterých nacházíte radost, a uvidíte, jak budete šťastnější.

Není nic špatného na tom, dát občas sebe na první místo.

Naučit se respektovat sám sebe je cesta, kterou stojí za to podniknout

Je snadné si myslet, že v životě musíme dělat všechno pro druhé lidi. To není pravda. Určitě bychom měli pomoci, když můžeme, ale zaměření se na své potřeby je také důležité.

Naučíte-li se respektovat sami sebe, získáte spoustu výhod. Učiní vás šťastnějšími, zdravějšími, posílí vaše sebevědomí, umožní vám vidět nové příležitosti a pomůže vám poznat nové lidi a rozvíjet pevné vztahy.

Zdroje: lovepanky.com, unsplash.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *